۰ نفر
۱۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۸

اسدالله عسگراولادی در مصاحبه خود با هفته نامه تجارت فردا مطرح کرد که خیلی از اموال مصادره‌‌ای بازگردانده می‌ شوند.

«اسدالله عسگراولادی می‌گوید: ما 10 سال در اول انقلاب از سال 1358 تا ابتدای دولت آقای هاشمی در سال 1368 مصادره داشتیم که همه آن مصادره‌ها با حکم دادگاه بود. اگر رئیس آن دادگاه مجتهد بود که مصادره‌ها از نظر شرعی هم صحیح بوده اما اگر رئیس دادگاه مجتهد نبود مانند خلخالی و امثالهم، آن مصادره‌ها هنوز جای شک دارد و خیلی از آنها دارد برمی‌گردد.»

 

**********************************

هرچند وزیر اطلاعات گفته است مصادره اموال متوقف شود اما اسدالله عسگراولادی، از فعالان باسابقه بخش خصوصی و عضو هیات نمایندگان اتاق ایران می‌گوید: در سال‌های اخیر هیچ گونه‌ مصادره‌ای به آن معنا که در گذشته بود، انجام نشده است.

 وی حتی می‌گوید امکان بازگشت اموال مصادره شده در دهه‌های پیشین نیز وجود دارد: «ما 10 سال در اول انقلاب از سال 1358 تا ابتدای دولت آقای هاشمی در سال 1368 مصادره داشتیم که همه آن مصادره‌ها با حکم دادگاه بود. اگر رئیس آن دادگاه مجتهد بود که مصادره‌ها از نظر شرعی هم صحیح بوده اما اگر رئیس دادگاه مجتهد نبود، آن مصادره‌ها هنوز جای شک دارد و خیلی از آنها دارد برمی‌گردد.»

 عسگراولادی می‌گوید به‌عنوان یک فعال اقتصادی از نظر حقوق مالکیت خود آرامش خاطر دارد و حقوق مالکیت در ایران محترم است اما شرایط کسب‌وکار مناسب نیست. 

به زعم او، مشکل سرمایه‌گذاران نبود امنیت سرمایه نیست بلکه بوروکراسی دستگاه‌های اجرایی خیلی آزاردهنده است. بخش‌هایی از مصاحبه تجارت‌فردا(شماره 237) با اسدالله عسگراولادی را که امروز منتشر شده، در زیر می‌خوانید:

*وزیر اطلاعات اخیراً گفته است مصادره اموال در کشور متوقف شود. نمی‌دانم مبنای فرمایش‌های وزیر اطلاعات چه بوده اما در سال‌های اخیر هیچ مصادره‌ای در هیچ‌کدام از کارخانه‌های کشور انجام نشده است یعنی ما مصادر‌ه‌ای را مشاهده نکرده‌ایم بلکه مصادره برای گذشته و در سال‌های پس از انقلاب بود و اکنون دیگر دلیلی برای مصادره نیست. 

*آقای وزیر اطلاعات معمولاً فرمایشات درستی دارند و ممکن است موردی استثنایی پیش آمده باشد، مثلاً یک ایرانی که به خارج از کشور رفته و کارخانه آن بدون صاحب و مدیر مانده و سازمان اموال تملیکی ناچاراً آن کارخانه را به تصرف درآورده باشد. ممکن است موردی پیش آمده باشد وگرنه هیچ گونه‌ مصادره‌ای به آن معنا که در گذشته بود، در سال‌های اخیر انجام نشده است. 

*به‌عنوان یک فعال بخش خصوصی از نظر حقوق مالکیت آرامش خاطر دارم و حقوق مالکیت محترم است اما شرایط کسب‌وکار فوق‌العاده نامناسب است. مثلاً فرض کنید فردی برای یک ساختمان خود می‌خواهد پروانه‌ای اخذ کند. همین یک اقدام سه سال طول می‌کشد. انواع و اقسام موارد را به فرد متقاضی تحمیل می‌کنند یا برای ثبت شرکت‌ 10 عنوان از شما می‌گیرند و 15 روز بعد می‌گویند هیچ‌کدام از آن عنوان‌ها، مناسب نیست. گاهی سه یا چهار ماه طول می‌کشد تا یک عنوانی را برای واحد شما تایید کنند. در صورتی که شما در سنگاپور و هنگ‌کنگ مثلاً فردا ساعت 8 صبح درخواست ثبت شرکت را ارائه کنید، ساعت 3 بعدازظهر می‌بینید که کار ثبت شرکت شما انجام شده است. 

*مصادره از طریق دادگاه است و باید دادگاه تشکیل شود و شرکتی که کار خلافی انجام داده، بررسی و مصادره یا تملیک شود. ما 10 سال در اول انقلاب از سال 1358 تا ابتدای دولت آقای هاشمی در سال 1368 مصادره داشتیم که همه آن مصادره‌ها با حکم دادگاه بود. اگر رئیس آن دادگاه مجتهد بود که مصادره‌ها از نظر شرعی هم صحیح بوده اما اگر رئیس دادگاه مجتهد نبود مانند خلخالی و امثالهم، آن مصادره‌ها هنوز جای شک دارد و خیلی از آنها دارد برمی‌گردد.اگر صاحبان آن اموال از خارج از کشور بیایند و شکایت کنند، موضوع را بررسی می‌‌کنند. خیلی از مصادره‌ها برگشته است. 

*در بین اموال مصادره‌شده‌ای که حکم آن برگشته، کارخانه هم وجود داشته است اما تعداد کل این اموال کم است. مثلاً اموال حسین علاقه‌بند یکی از آنهاست که یکی دو اموال او را برگرداندند. جرم آقای حسین علاقه‌بند شریک بودن با آقای خوش‌کیش در یک کارخانه بود. خودم این را دیدم که آقای علاقه‌بند جعبه‌ای آورد که بیش از پنج کیلو وزن داشت و رسید وجوهات آیت‌الله نجفی‌مرعشی در آن جعبه بود. این رسیدها را از طریق واسطه‌ای خدمت امام فرستادند و ایشان هم گفتند که مصادره برگردد. 

*البته پرونده مصادره‌ها بسته شده اما اگر کسی درخواست کند و این موضوع به دادگاهی بیاید و بررسی شود، احتمال برگشت مصادره وجود دارد. ستاد فرمان هشت ماده‌ای امام اموالی را تصرف کرده که صاحبان آن در ایران نیستند. اگر این افراد برگردند، می‌توانند پیگیری کنند. مثلاً من یک یهودی را می‌شناسم که چند مرتبه این موضوع را به من گفت اما من گفتم که دخالتی نمی‌کنم و برای این کار وکیلی بگیرد. او به ایران آمد و وکیل گرفت و ساختمانی را که متعلق به مادرش بود پس گرفت. موردهایی بوده که به ایران آمده‌اند و توانسته‌اند اموال خود را پس بگیرند. مصادره اکنون دیگر وجود ندارد. آنچه وزیر اطلاعات درباره مصادره کارخانه‌ها مطرح کرده، سال‌هاست متوقف شده است. 

 

35224

کد خبر 705779

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 4
  • بی نام IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۹
    3 1
    چه قدر کارخونه داشتیم تعطیل شد چی رو می خواهند برگردونند؟زمین هایی که تو تهران هم بود یا برج شد یا پاساژ