ایسنا نوشت: رییس‌جمهور سابق گرجستان یک روز بعد از آنکه با توسل به زور وارد خاک اوکراین شد، گفت: قصد دارد مخالفان دولت اوکراین را علیه هم‌پیمان سابقش یعنی پترو پوروشنکو، رییس‌جمهور اوکراین متحد کرده و کمپینی را برای جلب حمایت از خود برنامه‌ریزی کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، میخائیل ساکاشویلی، رییس‌جمهور سابق گرجستان از تمایلش برای سرنگون کردن پوروشنکو در انتخابات بعدی خبر داده و رییس‌جمهور اوکراین را به خلف وعده برای ریشه‌کن کردن فساد و انجام اصلاحاتی متهم کرده که در جریان اعتراضات سال ۲۰۱۴ مشهور به "میدان" مطرح کرده بود.

با این حال بعید به نظر می‌رسد که ساکاشویلی که در اوکراین درس خوانده و اوکراینی را روان صحبت می‌کند بتواند به قدرت برسد.

شهروندی اوکراینی او در سال ۲۰۱۵ از جانب پوروشنکو به وی اعطا شد و رییس‌جمهور اوکراین او را به مقام فرمانداری اودسا نیز منصوب کرده بود. پوروشنکو چندی پیش شهروندی ساکاشویلی را لغو کرد. در حال حاضر نظرسنجی‌ها حمایت کمی از حزب او مشهور به" جنبش نیروهای جدید" را نشان می‌دهد.

ساکاشویلی در کنفرانس خبری در شهر لویو اوکراین، گفت: من مشغول مبارزه با فساد گسترده هستم در حالیکه در حقیقت اولیگارش‌ها مجددا کنترل کامل اوکراین را به دست گرفته‌اند و به "جنبش میدان" خیانت شده است.

ساکاشویلی چهره‌ای مناقشه‌برانگیز در اوکراین است و حامیانش او را یک "مبارز بدون ترس علیه فساد" می‌دانند اما منتقدانش می‌گویند پشت لفاظی‌های او هیچ چیز وجود ندارد.

ساکاشویلی عنوان کرد که چشم طمع به ریاست‌جمهوری ندارد و می‌خواهد یک سیاستمدار جدید و جوان‌تر به این سمت برسد. با این حال برخی مخالفان سرشناس پوروشنکو از جمله یولیا تیموشنکو می‌توانند از ساکاشویلی به عنوان سلاحی قدرتمند علیه پوروشنکو استفاده کنند.

آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که پورونشکو آرای کمتری از تیموشنکو دارد.

در این میان دفتر پوروشنکو گفته ساکاشویلی زمانی که فرماندار بود هیچ تغییری به وجود نیامد و علت لغو شهروندی اوکراینی او "دروغگویی‌اش به هنگام پر کردن فرم ثبت‌نام برای شهروندی اوکراین" بوده است.

ساکاشویلی گفته این تصمیم انگیزه سیاسی دارد و در حال حاضر گرجستان نیز شهروندی او را گرفته و او عملا بدون کشور است.

ساکاشویلی گفت: به همه مناطق اوکراین سفر خواهد کرد تا نیروهای سیاسی مختلف در این کشور را پیرامون این محور که ما باید دموکراسی داشته و اجازه به قدرت پیدا کردن اولیگارش‌ها ندهیم متحد کند.

52310

کد خبر 706519

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
    1 0
    مسخره است رییس جمهور سابق گرجستان رییس جمهور اینده اکراین میشود مهره غرب که باشی همه کار واست خوب و مجاز میشه