۰ نفر
۲۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۳

یکی از خدمات سازمان تامین اجتماعی بر اساس مواد 80 و 81 قانون تامین اجتماعی پرداخت مستمری فوت به بازماندگان بیمه شدگانی است که فوت می کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین ،کاربری در صفحه مشکلات مردم نوشته است: بیمه شده از نوع "مشمولان قانون کار" و تأمین اجتماعی هستم و در یکی از شرکت های خصوصی مشغول به کار می باشم.سئوالم این است که آیا قبل از بازنشستگی در صورت فوت اینجانب مستمری به خانواده ام تعلق می گیرد یا خیر ؟


در این باره روابط عمومی تامین اجتماعی پاسخ داد: یکی از خدمات سازمان تامین اجتماعی بر اساس مواد 80 و 81 قانون تامین اجتماعی پرداخت مستمری فوت به بازماندگان بیمه شدگانی است که فوت می کنند. البته برقراری مستمری برای بازماندگان مستلزم داشتن این شرایط است:


اگر بیمه شده بر اثر حوادث ناشی از کار در کارگاه یا محل های مرتبط با کارگاه یا در هنگام ماموریت کاری یا برای نجات جان سایر کارکنان و یا بر اثر بیماری های حرفه ای جان خود را از دست بدهد، نیاز به شرایط خاصی برای برقراری مستمری فوت نیست. در چنین شرایطی چنانچه بیمه شده یک روز هم سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد بازماندگان از مستمری بهره مند می شوند. این افراد و کارگران اگر در سازمان تامین اجتماعی بیمه هم نشده باشند با صرف احراز روابط کاری با کارگاه توسط سازمان تامین اجتماعی و هیاتهای حل اختلاف وزارت کار،بازماندگان می توانند از مستمری برخوردار شوند.


اما اگر فوت بیمه شده ناشی از کار یا بیماری های مرتبط با کار نباشد نیاز به شرایطی است که به ترتیب عبارتست از:
- در صورت فوت بيمه شده­اي كه در ده سال آخر حيات خود، حداقل سابقه پرداخت حق بيمه يك سال را داشته باشد، مشروط بر اينكه (90) روز از سابقه مذکور(یکسال) ظرف آخرين سال حيات بیمه شده باشد، برای بازماندگان مستمری برقرار می شود.
- در صورت عدم وجود شرایط بند قبل، چنانچه بیمه شده­ای حداقل(20) سال سابقه پرداخت حق بيمه قبل از فوت داشته باشد، بازماندگان وي از مستمري فوت برخوردار خواهند شد. بر اساس این بند چنانچه حقوق تعیین شده برای خانواده متوفی از حداقل حقوق مقرر در سال مربوطه کمتر باشد، تا حداقل حقوق ترمیم خواهد شد.


- در صورت فوت بيمه‌شده‌اي كه بين ده تا بيست سال سابقه پرداخت حق بيمه داشته‌باشد به بازماندگان وي به نسبت سنوات پرداخت حق بيمه بدون الزام به رعايت ماده (111) قانون تأمين اجتماعي و به نسبت سهام مقرر در ماده (83) همان قانون مستمري پرداخت مي‌شود.
بنابراین در صورتی که حقوق پرداختی از حداقل حقوق سال مربوطه کمتر باشد، تا حداقل حقوق افزایش نیافته و حقوق استحقاقی پرداخت می شود.
- بر اساس اصلاحات جدید در صورتی که بیمه شده متوفی هیچ یک از شرایط مذکور را نداشته و بین یک تا 10 سال نیز سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد بازماندگان متناسب با سنوات پرداخت حق بیمه بدون رعایت ماده 111 قانون تامین اجتماعی مبنی بر پرداخت حداقل حقوق سال مربوطه از مستمری برخوردار می شوند.

 

46

کد خبر 706905

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =