ایسنا نوشت:سخنگوی شورای نگهبان گفت: اگر بخواهیم صلح را به سازمان‌های بین‌المللی بسپاریم نمی‌توانیم مطمئن باشیم که چه زمانی به صلح عادلانه یا حتی منصفانه دست یابیم.

عباسعلی کدخدایی عصر روز سه‌شنبه در همایش روز جهانی صلح با بیان اینکه آنچه می‌تواند به جوامع مختلف آرامش و امنیت واقعی بدهد صلحی است که بر یک مبنای صحیح و مبانی دقیق و هدفمند حاصل شده باشد گفت: آنچه که در اسلام و آموزه‌های اسلامی با عنوان صلح عادلانه یاد می‌کنیم در مکاتب گذشته هم از آن یاد شده است، با این ویژگی که صلح را به عنوان آرمان بشریت یاد می‌کند.

وی ادامه داد: به همین خاطر هم در اندیشه‌ها و مکاتب مختلف از صلح تکریم و از آن به نیکی یاد شده و جنگ همیشه مذموم بوده است و البته نه به معنای دفاع و جهاد. همکاری‌های بین‌المللی به شیوه‌های مختلف شکل گرفته است. تلاش‌هایی که برای شکل گیری جامع بین‌الملل صورت گرفته و بعد به شکل‌گیری سازمان ملل متحد برای تامین صلح و امنیت بین‌المللی منجر شد، این را همه مطالعه کرده‌ایم و سوابق را می‌دانیم.

اهم صحبت‌های او از این قرار است: 

*عده‌ای معتقد هستند برای تحقق اهداف جامعه بین‌المللی و صلح و امنیت بین‌المللی نیازمند ابزارهای جمعی هستیم که همان نهادها و سازمان‌های بین‌المللی هستند.

*اگر ارزش و اهمیت را به ابزار و ساختار بدهیم ناچار می‌شویم که هر از گاهی سازمان و نهاد جدیدی را ایجاد کنیم. 

*اگر بخواهیم صلح را به سازمان‌های بین‌المللی بسپاریم نمی‌توانیم مطمن باشیم که چه زمانی به صلح عادلانه یا حتی منصفانه دست یابیم.

درجمع خبرنگاران

* ما انتظار داریم کشورها به توافق نامه‌هایی که امضا می‌کنند متعهد و پایبند باشند اما آنچه در گذشته شاهد بودیم و ذات آمریکا هم نشان داده این است که آنها بدعهدی کردند و باید این امر را در نظر باشیم.

* اگر این کار (خروج از برجام) انجام شود بازنده اصلی خود آمریکا خواهد بود.

*نهادهای بین‌المللی به عنوان مظهر همکاری‌های بین‌المللی بین دولت‌ها و جوامع مختلف شکل گرفته است و هدف اصلی شکل‌گیری این نهادها این بوده که دولت‌ها و جوامع را کمک و مساعدت کنند که اختلاف‌هاتشان و مشکلات‌شان برطرف شود و آنها را به طرف یک جامعه آرام و یک صلح پایدار سوق دهند.

*با وجود تلاش‌های زیادی که شده است و با وجود این که در اساس نامه این سازمان‌ها این هدف را می‌بینیم که صراحتا ذکر شده که تامین صلح و امنیت بین‌المللی به عنوان هدف اصلی برای این سازمان‌ها و نهادها در نظر گرفته شده اما این امر کمتر محقق شده و این به دلیل آن است که برخی از دولت‌ها و برخی از دولت‌های قدرتمند استفاده ابزاری از سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی می‌کنند.

*اگر سازمان‌ها بتوانند حداقل بر اساس اهداف پیش‌بینی شده در اساسنامه خودشان حرکت کنند ما شاهد صلح منصفانه‌ای در جوامع گوناگون خواهیم بود.

29216

 

کد خبر 709119

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =