ایرنا نوشت: کره جنوبی امیدوار است با بهره گیری از تجربه ساخت نیروگاه های برق هسته ای برای امارات در سال 2009 میلادی چنین فناوری را به عربستان نیز صادر کند.

عربستان در تلاش است تا اولین طرح های برق هسته ای را در این کشور اجرا کند و بزودی آنها را اعلام خواهد کرد و کره به این بازار جدید چشم دوخته است.

عربستان قصد دارد طرح هایی را اعلام کند که بر اساس آن این کشور قصد ساخت دو نیروگاه برق هسته ای را خواهد داشت و شماری از کشورهای دیگر برای گرفتن این طرح ها با هم رقابت می کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی ، این کشور دستکم کار ساخت دو راکتور برق هسته ای را در نظر گرفته است و شرکت هایی از فرانسه ، کره جنوبی ، چین و روسیه بزرگترین رقیبان هم برای امضای این توافقنامه هستند.

وزارت تجارت و صنایع و انرژی کره جنوبی در بیانیه ای آورده که عربستان بخشی از این طرح را در حاشیه اجلاس سازمان بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده و از شرکت برق الکتریک و هسته ای کره جنوبی نیز نمایندگانی حضور داشته اند و با طرف های عربستانی به طور دوجانبه گفت و گو کرده اند.

این گزارش می افزاید که عربستان هنوز جزییات دقیق برنامه و برنده این توافقنامه را اعلام نکرده است و برای این منظور احتمال می رود چندین ماه زمان لازم باشد.

کره جنوبی که سال 2009 میلادی برای اولین بار توانست قراردادی به ارزش 20 میلیارد دلار برای صادرات چهار راکتور هسته ای با امارات امضا کند در بیانیه ای آورده است که برای کاهش اتکای عربستان به نفت و استفاده از انرژی هسته ای کاملا آماده همکاری است.

کره جنوبی چهارمین اقتصاد بزرگ آسیاست و برای تامین نیروی خود 24 نیروگاه برق هسته ای دارد که 30 درصد از کل برق این کشور را تامین می کند.

52310

کد خبر 709235

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =