مرمت و دخالت غیرقانونی در خانه صادق هدایت/ کسب درآمد پنهانی از خانه هدایت/ عکس

میزان نوشت: تصاویر رسیده از وضعیت آشفته خانه تاریخی خاندان هدایت در تهران نشان از عزم مسئولان بیمارستان برای مرمت این بنای تاریخی دارد.

حیاط خانه تاریخی خاندان هدایت در تهران، پر از ادوات ساختمانی شده است. کارگران سیمان و ماسه ها را پای کاشی های هفت رنگ قاجاری این بنا ریخته اند و ابزار ساخت و ساز خود را به آنها تکیه داده اند. کاشی هایی که این روزها نمونه های مشابه آن در تهران کمیاب است اما مسئولان بیمارستان امیر اعلم به عمد ارزش آنها و خانه تاریخی هدایت را نادیده می گیرند.

امیر اعلم برای مرمت خانه صادق هدایت استعلام نگرفته است

وضعیت حیاط خانه هدایت آشفته است. هر چند سالی است که بیمارستان امیر اعلم از اقدام عجیب خود مبنی بر تبدیل آن به مهدکودک کارکنان کوتاه آمده است، اما این بنا نیازمند مرمت و رسیدگی است. مرمتی که شواهد نشان می دهد در دستور کار قرار گرفته است. اما به نظر می رسد مسئولان این بیمارستان این بار نیز بدون اطلاع میراث فرهنگی قصد دخالت در این بنا را دارند.

وجیه قاسمی، مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران در این باره به خبرگزاری میزان می گوید: هیچ استعلامی برای خانه تاریخی هدایت گرفته نشده و هیچ طرح مرمتی نیز برای آن ارائه نشده است.

این اتفاقات در حالی رخ می دهد که بر اساس قانون برای مرمت بناهای ثبت ملی باید طرح های مربوطه به اداره کل میراث فرهنگی استان ها ارسال شود. مسئولان بیمارستان امیر اعلم پیش از این اثبات کرده اند که علاقه ای به نگهداری این بنای تاریخی ندارند و وضعیت این بنا که فارغ از نام خاندان هدایت، دارای ارزش های معماری است برای آنها فاقد اهمیت است.

کسب درآمد پنهانی از خانه صادق هدایت

این اتفاقات در حالی رخ می دهد که این بنای تاریخی پیش از این توسط این بیمارستان تبدیل به مهدکودک شده بود و اکنون نیز در حالی مسئولان اجازه بازدید از آن را به هیچ فردی نمی دهد که برخی تورهای خاص توانسته اند با مذاکره با این بیمارستان راهی به این خانه تاریخی باز کنند. تورهایی که قیمت های بالایی دارند و مشخص نیست مسئولان بیمارستان امیر اعلم تحت چه شرایط چنین حقی را برای برگزاری این تورها در این خانه که مالکیت آن عمومی است، ایجاد کرده اند.

42238

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 709320

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =