۰ نفر
۳۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۹

ایلنا به نقل از قزل نوشت: مهمتر از موضوع جلب اعتماد سرمایه گذاران خارجی، در داخل کشور از حاکمیت، دولت ، مجلس و مردم باید به باور در اولویت قرار دادن انرژی های تجدیدپذیر برسند.

راحله قزل کارشناس حوزه انرژی های تجدیدپذیر درباره دلیل عدم توسعه انرژی های تجدیدپذیر در ایران اظهار داشت: دلیل این موضوع این است که در کشور ما همه چیز دولتی است البته سیاست های دولت در زمینه قیمت گذاری خوب بوده ولی برخی طرح ها به صورت مناقصه بوده که جواب نمی دهد.

وی با بیان اینکه مردم استقبالی از نصب پنل روی پشت بام ها نداشته اند، افزود: با توجه به اینکه قیمت انرژی در ایران ارزان است تمایلی به استفاده از انرژی های غیر فسیلی وجود ندارد بنا بر این فرد هزینه ای برای استفاده از انرژی های نو نمی کند.

قزل بحث نبود زیرساخت ها را از دیگر عوامل عدم توسعه تجدیدپذیرها در ایران ذکر کرد و گفت: در کشورهای پیشرفته انرژی تجدیدپذیر مثل سولار و به شبکه وصل است اما در ایران کسی که از برق استفاده نکرده امکان فروش آن را ندارد زیرا شبکه هنوز هوشمند نیست.

وی با بیان اینکه ما هنوز به باور لزوم استفاده از تجدیدپذیرها نرسیده ایم، بیان کرد: مثلا آلمان با حجم مصرف بالا و به عنوان یک کشور صنعتی 50 درصد برق مصرفی خود را از تجدیدپذیها استفاده می کند و حتی روزهایی از سال کلا نیروگاه ها تولیدی نداشته و فقط از انرژی های تجدیدپذیر توانسته اند برق مصرفی شان را تامین کنند و برنامه دارند که رقم استفاده از تجدیدپذیرها را به صد در صد برسانند اما در ایران اینگونه نیست، ما نفت ارزان داریم، آن را می سوزانیم و برق می گیریم.

کارشناس حوزه انرژی های تجدیدپذیر با اشاره به اینکه سرمایه گذاران با توجه به شرایط هنوز با اعتماد ورود پیدا نمی کنند، تصریح کرد: مهمتر از موضوع جلب اعتماد سرمایه گذاران خارجی، در داخل کشور از حاکمیت، دولت ، مجلس و مردم باید به باور در اولویت قرار دادن انرژی های تجدیدپذیر برسند.

وی با تاکید بر اینکه باید آگاهی عمومی در این زمینه ایجاد شود، خاطرنشان کرد: انرژی های تجدیدپذیر یکی از عرصه های مناسب برای ایجاد اشتغال در کشور است و یکی از مزیت های آن این است که نسبت به نیروگاه ها تعداد بیشتری اشتغال ایجاد می کند. حتی می بینیم که در کشوری مثل آلمان در اراضی کشاورزی نیروگاه بادی نیز نصب می کنند و به این طریق علاوه بر اشتغال، درآمدزایی نیز برای کشاورز در پی دارد.

قزل یادآور شد: تجدیدپذیرها می توانند شغل محلی در تعمیرات و نگهداری ایجاد کنند اما این باور در کشور ما وجود ندارد و فقط شعار حمایت از محیط زیست وانرژی های نو را می دهیم.

 

39224

کد خبر 709895

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =