ایرنا نوشت: در گفت وگوی تلفنی ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان رییسان جمهوری روسیه و ترکیه، برنامه مذاکرات سران دو کشور که قرار است روز پنجشنبه در آنکارا برگزار شود، اعلام شد.

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین اعلام کرد: در مذاکرات روز دوشنبه سران روسیه و ترکیه، نتایج و توافق های به دست آمده در دور ششم نشست سوری آستانه بررسی شد.

پوتین و اردوغان در این گفت وگو که به خواسته طرف روسی انجام شد، تاکید کردند، ایجاد چهار منطقه امن در سوریه برپایه مذاکرات سوری در پایتخت قزاقستان، مسیر توقف جنگ داخلی، حل و فصل سیاسی بحران بر اساس اصول احترام به حق حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه را هموار می کند.

رییسان جمهوری روسیه و ترکیه همچنین بر ضرورت هماهنگی اقدامات دو کشور در عرصه های مورد توافق تاکید کرد.

در گزارش همچنین آمده است که دیدار پوتین و اردوغان برای 28 سپتامبر (پنجشنبه - ششم مهر) در پایتخت ترکیه برنامه ریزی شده است و در این نشست، موضوعات مختلفی از جمله همکاری های دوجانبه و مسائل منطقه ای بررسی خواهد شد.

دور ششم گفت وگوهای سوری آستانه روزهای 23 و 24 شهریور ماه به سرپرستی هیات های ایران، روسیه و ترکیه به عنوان بانیان این روند مذاکرات برگزار شد.

در این نشست توافق برای ایجاد منطقه امن چهارم در ادلب سوریه به دست آمد.

هیات های سه کشور همچنین با صدور بیانیه ای در نشست عمومی مذاکرات آستانه خاطرنشان کردند که مناطق چهارگانه امن در سوریه مطابق تفاهم نامه چهارم ماه می 2017 (14 اردیبهشت 96) ایجاد می شود و کشورهای حامی این روند، نظام آتش بس را تضمین و بر ادامه مبارزه با تروریسم بین المللی تاکید دارند.سه کشور همچنین برای ایجاد مرکز هماهنگی کنترل مناطق امن در سوریه توافق کردند و در این واحد با یکدیگر همکاری می کنند.

ایران، روسیه و ترکیه 14 اردیبهشت در چهارمین دور مذاکرات آستانه، تفاهم نامه ایجاد مناطق امن را در سوریه امضا کردند که در برگیرنده مناطقی در استان های ادلب، بخش هایی از حمص، غوطه شرقی، درعا و قنیطره با هدف کاهش خشونت ها است.

توقف همه اقدام های جنگی بین طرف های مناقشه شامل نیروهای دولتی و معارضان پیوسته به آتش بس، تسهیل دسترسی ساکنان به کمک های انسانی، بازسازی زیرساخت ها، تامین شرایط ارائه کمک های پزشکی و بازگشت آوارگان نیز در این تفاهم نامه مورد تاکید قرار گرفته است.

گروه کشورهای غربی-عربی ضدسوری به پیشگامی آمریکا از شش سال پیش با راهبرد سرنگونی حکومت سوریه سبب شدند، دهها هزار تروریست افراطی از کشورهای مختلف جهان به سوریه گسیل و از جنگ افزارهای پیشرفته، پول و حمایت های اطلاعاتی برخوردار شوند.

این اقدام های ضدسوری سبب تشکیل دهها گروه تروریستی شد که افزون بر قتل عام و کشتار صدها هزار نفر در سوریه و عراق و همچنین ویرانی دو کشور، آوارگی میلیون ها عراقی و سوری را در پی داشته است، ولی گروه کشورهای غربی-عربی هنوز هم به حمایت از گروههای مسلح و تروریستی ادامه می دهند.

49311

کد خبر 711059

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =