مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی گفت:در شرایط کنونی که تزریق سرمایه و نیروی کار به سهولت امکان پذیر نیست باید تلاش ملی به سمت و سوی بهبود عملیات و ساختار ها هدایت شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، جایزه ملّی تعالي سازماني از سال 1382 ، در چارچوب برنامه‌هاي توسعه کشور و با هدف ارتقای بهره‌وري و توسعه نظام‌های مدیریت در شركت‌ها و سازمان‌هاي کشورمان، معرفی شد. مرکز تعالی سازمانی سازمان مديريت صنعتي در سال جاري نيز در پانزدهمین دوره اقدام به اعطاي جايزه ملّي تعالي سازماني به شرکت‌ها و سازمان‌های سرآمد کشور نموده است.

بنا به این گزارش محمدعلی محمدی مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی 3 مهرماه در نشست خبری پانزدهمین همایش تعالی سازمانی اظهار داشت: اقتصاددانان بر این امر توافق نظر دارند که رشد تولید ناخالص داخلی در سطح ملی و یا ایجاد ارزش افزوده در هریک از بخش‌های اقتصادی از طریق افزایش نهاده‌ها (شامل سرمایه و نیروی کار) و دیگری بهبود عملیات و ساختارها (شامل مدیریت بهینه، ارتقای فناوری های تولید و مهارت و کیفیت نیروی انسانی) حاصل می‌شود.

وی افزود: در شرایط کنونی که تزریق سرمایه و نیروی کار به سهولت امکان پذیر نیست باید تلاش ملی به سمت و سوی بهبود عملیات و ساختار ها هدایت شود. به عبارت روشن تر ، به جای‌اینکه سرمایه‌گذاری جدید صورت پذیرد و یا تعداد نیروی انسانی افزایش یابد، می‌توان با اجرای طرح‌های بهبود، بهره‌وری عوامل تولید را افزایش داد. این امر از طریق ارتقای سطح مهارت مدیران و کارکنان و بکارگیری فناوری‌های مناسب میسر است. بنابراین در عصر حاضر دستیابی به رشد اقتصادی از طریق استفاده بهینه از منابع و تبدیل آن‌ها به قابلیت‌های سازمانی از مهمترین اهداف اقتصادی کشورها به شمار می‌آید و جایزه ملّی تعالی سازمانی بدنبال ارزیابی و معرفی سازمان‌هایی است که در تحقق این امر در کشورمان می‌کوشند.

محمدی خاطر نشان کرد: ارزیابی سازمان‌ها در این جایزه بر اساس الگوی تعالی سازمانی صورت می‌گیرد که در آن ویژگی های یک سازمان سرآمد تشریح شده است. متقاضیان در ابتدا اظهارنامه تعالی خود را ارسال می نمایند و پس از تشکیل تيم‌هاي ارزيابي و ‌بازديد از محل متقاضیان امتیاز آنان مشخص شده و در سطوح مختلف تعالی قرار می‌گیرند.

وی یادآور شد: كليه سازمان‌ها و شركت‌هاي ايراني در 5 بخش ساخت و توليد، خدمات، سلامت، آموزش و بخش عمومي، در صورت انجام خودارزيابي بر اساس الگوي تعالي سازماني و به اجرا گذاردن برنامه‌های بهبود مي‌توانند متقاضي جايزه ملّي تعالي سازماني باشند. در دوازده سال گذشته بیش از 1200 سازمان ايراني از نزديك و توسط ارزيابان تعالي سازماني مورد ارزيابي قرار گرفته اند و نقاط قوت و زمينه‌هاي قابل بهبود نظام‌هاي مديريتي آن‌ها شناسايي شده و بهبود يافته است. 

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی گفت: در 5 سال اخیر(91-95) برگزاری جایزه ملی تعالی سازمانی تعداد سازمان های حاضر در فرایند جایزه ملی تعالی سازمانی از لحاظ نوع مالکیت 68 درصد از بخش خصوصی و 32 درصد از بخش دولتی می باشند. وی تاکید کرد: از لحاظ ابعاد سازمانی 68 درصد سازمان های بزرگ(بالای 150 نفر)، 22 درصد سازمانهای با ابعاد متوسط (بین 50 تا 150 نفر) و 10 درصد سازمان های کوچک(زیر 50 نفر)  بوده اند. 

محمدی افزود: با توجه به بخش بندی های جایزه ملی تعالی سازمانی در حوزه ساخت و تولید 38 درصد و در حوزه خدمات 58 درصد و 4 درصد مجموعا در حوزه های آموزش و سلامت و بخش عمومی در فرایند جایزه ملی حاضر بودند.در سال 1396 نيز حدود 70 سازمان و شركت بزرگ و معتبر كشور در جايزه ملّي تعالي سازماني حضور يافته‌اند.امسال در پانزدهمین همايش تعالي سازماني که در اسفندماه برگزار می‌شود،  ضمن معرفي و تقدير از سازمان‌هاي سرآمد کشور، تجربيات موفق مديريتي آن‌ها ارائه مي‌شود و مدیرانی از شرکت‌های بین‌المللی به ایراد سخنرانی می‌پردازند. 


39224

کد خبر 711074

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =