مدیرکل دفتر صادرات گفت: گمرک برای هم اندیشی و تبادل نظر و تعامل بیشتر نشست هایی را با اتحادیه ها انجمن ها و تشکل های صادراتی برگزار می کند تا نقطه نظرات واحدهای تولیدی و صادراتی شنیده شود و در راستای حل مسائل و مشکلات نیز اقدام شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از گمرک، گمرک ایران در ادامه سلسله نشست های تخصصی با انجمن ها و اتحادیه ها،  جلسه هم اندیشی و بررسی نحوه ورود موقت مواد اولیه برای تولید و صادرات فرش های ماشینی را با حضور مدیرکل دفتر صادرات گمرک، اعضای انجمن صنایع نساجی و نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار کرد.

در این نشست مقرر شد برای وحدت رویه و آسان سازی فرایندهای وزارت صنعت و انجمن ها کیل مصرف را در گروه های واحد و یک جا به گمرک ارائه دهند.

علی اکبر شامانی مدیرکل دفتر صادرات در این نشست گفت: گمرک ایران برای هم اندیشی و تبادل نظر و تعامل بیشتر نشست هایی را با اتحادیه ها انجمن ها و تشکل های صادراتی برگزار می کند تا نقطه نظرات واحدهای تولیدی و صادراتی شنیده شود و در راستای حل مسائل و مشکلات نیز اقدام شود.

شامانی افزود: هدف از برگزاری نشست هم اندیشی با انجمن صنایع نساجی این است که با توجه به اینکه گمرک ایران الکترونیک و سیستمی شده است، می خواهیم در مواردی مانند کیل مصرف نیز با اتحادیه ها و انجمن ها و وزارت صنعت ، معدن و تجارت به جمع بندی نهایی برسیم به جای اینکه از هر شرکت یا واحد تولیدی و صادراتی کیل مصرف جداگانه ای دریافت شود، کیل مصرف واحد تعیین شود.

مدیرکل دفتر صادرات توضیح داد: وزارت صنعت ، معدن و تجارت ابلاغی در خصوص تعداد و انواع فرش ها و نوع نخ های مصرفی به صورت استاندارد به گمرک ارائه دهد که از تعیین و تکلیف های سلیقه ای برای ورود موقت جلوگیری شود. مثلا به جای اینکه صنایع کیل مصرف را موردی اعلام کنند، عدد استانداردی از سوی اتحادیه و انجمن ها و وزارت صنعت تعیین شود و این حدود ملاک اجرا برای گمرکات شود که دیگر کسی از کیل مصرف متفاوت برای واحدهای تولیدی و صادراتی ابراز نارضايتی نکند.

اعضای انجمن صنایع نساجی نیز در این جلسه مشکلات و مسائل را مطرح کردند وهمچنین خواستار ارائه تسهیلات بیشتر به واحدهای تولیدی خوشنام در زمان واردات مواد اولیه شدند، این فعالان حوزه نساجی و فرش ماشینی از دستگاه های متولی و نظارتی در خواست کردند از امکان سواستفاده از واردات موقت جهت صادرات پیشگیری کنند و آن را برطرف سازند. اعضای انجمن صنایع نساجی تسهیلات ارائه شده از سوی گمرک را خوب ارزیابی کردند اما خواستار تسهیلات بیشتر برای صادرکنندگان نیز شدند.

بر همین اساس نشست آتی در خصوص تعیین ارزش و تعرفه فرش ماشینی در گمرک برگزار خواهد شد. 

 

39224

کد خبر 711474

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =