ایسنا نوشت: رییس هفدهمین کنگره بین المللی پریودنتولوژی گفت:‌ ارتباط میان بیماری های دهان و دندان بویژه بیماری پریودنتال با بیماری‌های سیستمیک بدن به اثبات رسیده است.

 دکتر محسن یزدانیان، عضو هیأت مدیره انجمن پریودنتولوژی ایران و درباره بیماری‌های تاثیرگرفته از بیماری پریودنتال گفت: شواهد علمی معتبر طی دو دهه اخیر بر نقش سلامت دهان و دندان بخصوص سلامت پریودنتال بر سلامت کلی بدن افراد صحه گذاشته اند. نتایج این تحقیقات اثبات کرده که بیماری پریودنتال بعنوان یکی از ریسک فاکتورهای اصلی بیماری دیابت، بیماریهای قلبی و عروقی و برخی از انواع سرطان ها مانند سرطان پانکراس مطرح است و بر روی بارداری تاثیر منفی دارد. بنابراین بیماران باید آگاه باشند که ممکن است بیماری پریودنتال پیش زمینه ابتلا به برخی بیماری‌های سیستمیک یا بالعکس باشد. ارتقای آگاهی و نگرش در سلامت دهان و دندان و جلب مشارکت آحاد مردم در برنامه های فردی و کشوری باید در دستور کار مدیران نظام سلامت کشور قرار گیرد.

وی درباره اقدامات قابل انجام برای ممانعت از توسعه بیماری‌های پریودنتال، توضیح داد: درمان هایی که بطور معمول توسط یک پریودنتیست انجام می‌شود شامل حذف عفونت از بافت‌های نگهدارنده دندان، حفظ دندان‌ها و جایگزین نمودن دندانهای از دست رفته می‌شود. مسیری که از oral health promotion یا ارتقای سلامت دهان آغاز شده و باید با Health promotion ادامه یابد نیازمند همکاری متقابل پزشک و دندانپزشک با یکدیگر است که تاکنون شاهد تعاملی در این راستا در کشور نبوده ایم.

رییس هفدهمین کنگره پریودنتولوژی درباره نقش برنامه تحول سلامت در بهبود وضع سلامت دهان و دندان نیز گفت: اگر این برنامه بخواهد در کنترل بیماری‌های دهان و دندان کارآمد باشد، لازم است سیاست‌های پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان را در برنامه‌های سلامت جامعه و بهداشت عمومی قرار دهد. در این راستا انجمن‌های پزشکی و دندانپزشکی، سازمان های تجاری حوزه پزشکی، دندانپزشکان بویژه دندانپزشکان عمومی، پزشکان بویژه پزشکان عمومی در ارتقای سلامت دهان و دندان نقش مهمی را ایفا می کنند.

وی یادآور شد: انجمن پریودنتولوژی ایران بر توسعه بسترهای پیشگیری در حوزه سلامت دهان و دندان تاکید ویژه دارد و در همین ارتباط پنل اختصاصی ارتقای سلامت دهان و دندان جهت تاکید بر اهمیت اقدامات پیشگیرانه و تلاش جهت تغییر رویکرد نگاه درمان محور به رویکرد دندانپزشکی سلامت محور در هفدهمین کنگره بین المللی پریودنتولوژی ایران که بیست و پنجم مهرماه در تهران برگزار خواهد شد، نمونه ای از تلاش‌های انجمن پریودنتولوژی کشور در تقویت اقدامات پیشگیرانه در حوزه بهداشت دهان و دندان است.

47234

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 712477

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =