نمایشگاهی همزمان با  ۱۰۰ سالگی پزشک‌نیا در گالری شهریور

چهل‌وپنج سال پس از درگذشت هوشنگ پزشک‌نیا، نقاش پیشگام سبک مدرن، گالری شهریور نمایشگاهی از آثار این هنرمند فقید را برپا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،‌ امیرحسین زندی مدیر گالری شهریور، درباره برپایی نمایشگاهی از آثار هوشنگ پزشک‌نیا نقاش پیشگام سبک مدرن گفت: «امسال  همزمان با صدمین سال تولد پزشک‌نیا تصمیم به برپایی نمایشگاهی از آثار این هنرمند گرفتیم. همزمان  کتاب «همسفر باد» توسط نشر نظر  منتشر شده  که دربرگیرنده مجموعه آثار هوشنگ پزشک‌نیا است. با توجه به همه این  مناسبت‌ها  نمایشگاهی از آثار این هنرمند  برپا کردیم.»

به گفته زندی، حدود 30 اثر از پزشک‌نیا در این نمایشگاه روی دیوار خواهد رفت که توسط خانواده هنرمند و مجموعه‌داران در اختیار گالری قرار گرفته است. این آثار از کارهای دهه 30 تا دهه 50 این هنرمند است.

مدیر گالری شهریور درباره ویژگی متمایزکننده آثار پزشک‌نیا افزود: «پزشک‌نیا یکی از نوابغ هنر مدرن ایران بود که عمر کوتاهش مجال هنرنمایی بیشتر را از او گرفت. اگر به تاریخ و برهه‌ای  که او به هنر مدرن روی آورد دقت شود؛ دهه 20 شمسی و  این که او شاگرد پرفسور لئوپولد لوی بوده، اهمیت هنرش بیشتر نمایان می‌شود. نوع تکنیک این هنرمند منحصربه‌فرد است. پزشک‌نیا  مقلد کسی نبوده و بدون نگرانی از قضاوت مردم، صرفا به هنر ش فکر می‌کرده است.»

به اعتقاد زندی، پزشک‌نیا هنرمندی است که هنوز به طور کامل کشف نشده و جای کار و مطالعه بسیار دارد. او دیدن این نمایشگاه را به محققان هنر مدرن، دانشجویان و مجموعه‌داران توصیه می‌کند.

هوشنگ پزشک‌نیا به روایت دست‌خط پشت قرآن چهارم خرداد 1296 در تهران به دنیا آمد. در سال 1316 از دانش‌سرای عالی لیسانس تاریخ و جغرافی گرفت و  به تدریس در دبیرستان‌های کرمان مشغول شد. او در سال 1321 عازم ترکیه شد و به تحصیل نقاشی و تاریخ هنر در آکادمی هنرهای زیبای استانبول زیر نظر پرفسور لئوپولد لوی پرداخت و در همین جا بود که با نقاشی مدرن جهان آشنا شد. در آبان 1323 پزشک‌نیا به همراه حسین طاهرزاده بهزاد، نگارگر ایرانی آثارشان را در کنسول‌گری ایران در استامبول به نمایش گذاشتند. در سال 1327 به استخدام بخش انتشارات شرکت نفت درآمد و برای نشریات شرکت نفت کارهای طراحی و نقاشی کرد. پزشک‌نیا در سال 1340 به سوییس، انگلیس و فرانسه سفر کرد و آثارش را به نمایش گذاشت. او در غروب 16 آذر 1351 شمسی بر اثر سکته قلبی در منزل خود در محله دروس تهران درگذشت.

علاقه‌مندان برای بازدید از نمایشگاه آثار هوشنگ پزشک‌نیا  می‌توانند از   14 مهر تا 12 آبان به گالری شهریور به نشانی تهران، الهیه، خیابان خزر شمالی، بن‌بست هرمز پلاک 9 مراجعه کنند. 

58242

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 713410

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =