۰ نفر
۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۳

مهر به نقل از معاون برنامه ریزی شرکت مادرتخصصی نیروگاه‌های حرارتی کشور نوشت: اجرای برنامه بازتوانی می‌تواند با تزریق سرمایه ۳میلیارددلاری، باعث افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی راندمان نیروگاه‌ها شود.

حمیدرضا عظیمی، معاون برنامه‌ریزی شرکت مادرتخصصی نیروگاه‌های حرارتی کشور در مورد سهم نیروگاه‌های حرارتی از کل برق تولیدی کشور اظهار داشت: از ۷۷ هزار مگاوات ظرفیت فعلی نیروگاهی کشور، سهم نیروگاه‌های حرارتی (بخاری، گازی و سیکل ترکیبی) بیش از ۶۲ هزار مگاوات (معادل ۸۱ درصد) است که در این میان، نیروگاه‌های گازی دارای بیشترین سهم با ۳۵.۳ درصد، نیروگاه‌های سیکل ترکیبی با ۲۵.۴ درصد و نیروگاه‌های بخاری با سهم ۲۰.۵ درصد هستند.

وی افزود: تا پایان سال ۹۵، متوسط راندمان نیروگاه‌های حرارتی ۳۷.۸ درصد بوده که امیدواریم بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده، بتوانیم تا پایان برنامه ششم توسعه، راندمان نیروگاه‌ها را از طریق اجرای طرح بازتوانی در حد مناسبی افزایش دهیم. برای اجرای هر چه سریع‌تر اجرای برنامه بازتوانی نیروگاه‌ها، ابتدا به ظرفیت‌های قانونی همچون؛ ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید متوسل شدیم که متأسفانه تاکنون استفاده از این ظرفیت قانونی بی نتیجه بوده است و ما نتوانستیم مجوزی در این خصوص از شورای اقتصاد اخذ کنیم.

عظیمی ادامه داد: اجرای برنامه بازتوانی نیروگاه‌ها می‌تواند باعث افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی راندمان نیروگاه‌ها شود که البته این امر نیازمند سرمایه گذاری حداقل ۳ میلیارد دلاری است.

این مقام مسئول در مورد ظرفیت فعلی نیروگاه‌های حرارتی فرسوده کشور که دارای عمری بیش از ۲۵ سال هستند، گفت: هم اکنون حدود ۳۳۰۰ مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی فرسوده با راندمانی نزدیک به ۲۱ تا ۲۵ درصد در کشور وجود دارد. از این میزان، ۱۴نیروگاه قدیمی مربوط به بخش دولتی با ظرفیتی نزدیک به ۲۲۰۰ مگاوات است و بقیه نیز مربوط به بخش غیر دولتی می‌شود؛ ضمن اینکه استفاده از ظرفیت فعلی ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید می‌تواند دربازتوانی این نیروگاه‌ها و جایگزین ساختن نیروگاه‌های جدید با راندمانی بالاتر و مصرف سوخت نازل‌تر می‌تواند بسیار راهگشا باشد.

معاون برنامه ریزی شرکت مادرتخصصی نیروگاه‌های حرارتی کشور گفت: البته در یکسال گذشته مذاکرات با شرکت‌های ژاپنی که از جمله بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید کننده توربین‌های گازی در جهان هستند، انجام شده که امیدواریم بتوانیم تا پایان سال جاری قراردادهای احداث ۲ واحد نیروگاهی ری با ظرفیتی بالغ بر ۱۰۰۰مگاوات و راندمان ۶۰ درصد را با این شرکت‌ها نهایی کنیم. همچنین عملیات احداث یک بلوک سیکل ترکیبی ۵۰۰ مگاواتی در زرند کرمان در تابستان سال جاری آغاز شده که امیدواریم با بهره برداری از آن در دو سال آینده بتوانیم نیروگاه فرسوده فعلی زرند را از مدار خارج کنیم.

 

39224

کد خبر 713859

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =