برای ساختن ایران توجه ویژه به دانشگاه ضروری است/ درخواست رئیس دانشگاه تهران از رئیس جمهور چه بود؟

ایسنا نوشت: سرپرست دانشگاه علوم پزشکی تهران در مراسم آغاز سال تحصیلی گفت: برای ساختن کشور توجه ویژه به دانشگاه در شرایط محدودیت منابع مانند توجه بدن به ارگانهای حیاتی در شرایط بحرانی ضروری است.

کریمی گفت: از توجه رییس جمهور به دانشگاه ها آگاه هستیم اما به طور کلی وقتی در کشور کمبود منابع است وقتی شوک به وجود می آید ما باید مواظب باشیم این شوک به اندازه یک دقیقه، سه دقیقه و پنج دقیقه برای دانشگاه به وجود نیاید البته یک دقیقه قابل تحمل است و ممکن است دانشگاه طی این مدت در کما برود ولی اگر سه دقیقه به طول انجامید می‌رود در ضایعات غیر قابل برگشت.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی تهران در مراسم حضور رییس جمهور در دانشگاه تهران خطاب به رییس جمهور اظهار کرد: آقای دکتر روحانی دانشگاه جزو حساس ترین ارگان های کشور است همانطور که مغز در جریان شوک جزو حساسترین ارگان ها است و بدن تلاش می کند در لحظات شوک از دستگاه های دیگرش مقداری کنترل ایجاد کند و اسپاسم در عروق ایجاد کند.

وی ادامه داد: در جریان شوک بدن جریان خون را منحرف می کند به طرف مغز تا در آن لحظات اولیه اتفاقات ناگواری برای بیمار نیافتد بنابراین ما نیز اگر می خواهیم کشور ساخته شود باید دانشگاه ها را مثل مغز ببینیم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: از توجه رییس جمهور به دانشگاه ها آگاه هستیم اما به طور کلی وقتی در کشور کمبود منابع است وقتی شوک به وجود می آید ما باید مواظب باشیم این شوک به اندازه یک دقیقه، سه دقیقه و پنج دقیقه برای دانشگاه به وجود نیاید البته یک دقیقه قابل تحمل است و ممکن است دانشگاه طی این مدت در کما برود ولی اگر سه دقیقه به طول انجامید می رود در ضایعات غیر قابل برگشت.

وی گفت: به نظر می رسد باید دانشگاه در بدترین شرایط از نظر اقتصادی و مسائل مختلف که شوک به کشور وارد می شود مورد توجه قرار دهیم.

ضرورت تجدید نظر در تفکیک و ادغام آموزش پزشکی و آموزش عالی

رییس دانشگاه تهران خواستار تجدید نظر در تفکیک و ادغام آموزش پزشکی و آموزش عالی شد.

محمود نیلی احمد آبادی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی که با حضور رییس جمهور، سرپرست وزارت علوم، وزیر بهداشت و جمعی از مسئولان اساتید و دانشجویان در دانشگاه تهران برگزار شد، ضمن بیان این مطلب با تاکید بر اقدامات دولت در عرصه‌های بین‌المللی گفت: اقدامات انجام شده موجب بهبود مراودات و افزایش تبادلات استاد و دانشجو شده است.

رییس دانشگاه تهران در ابتدای سخنان خود گفت: وظیفه خود می‌دانم خدمت رئیس جمهور و همه حضار محترم سلام و خوشامد عرض کنم. جناب آقای دکتر روحانی من مایل هستم در آغاز سخنانم بابت دو موضوع مشخص به نمایندگی از دانشگاهیان از جنابعالی، دولت و سایر دستگاه‌ها تشکر کنم.

وی اولین موضوع را عملکرد دولت در عرصه‌های بین‌المللی دانست و اظهار کرد: نخست ادامه عملکرد مطلوب دولت در سیاست خارجی با هدایت مقام معظم رهبری است.

رییس دانشگاه تهران گفت: این سیاست که همانا پافشار بر حقوق حقه و منطقه ملت ایران و پیگیری و مطالبه این حقوق همراه با تعامل و گفت‌وگو با جهان بوده است، باعث شد تا دولت‌هایی که به دنبال انزوای جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند، خود در انزوا قرار گرفته‌اند.

نیلی گفت: در سایه این سیاست‌ها مراودت‌های بین دانشگاهی و تبادلات فناورانه روان‌تر شده، شاخص دستاوردهای علمی بین‌المللی ایران، تبادلات دانشجو و استاد و برنامه‌های مشترک به میزان زیادی افزایش یافته است.

وی شد: موضوع دیگری که نشان از توجه دولت و مجلس به مراکز آموزش عالی دارد تصویر قانون اداره دانشگاه‌ها به شکل هیات امنایی در قالب احکام دائمی برنامه توسعه ششم بوده است.

47235

کد خبر 714569

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =