ایرنا نوشت: سفارت ترکیه در واشنگتن در واکنش به تصمیم دولت آمریکا مبنی بر توقف صدور روادید اعلام کرد: نمایندگی های دیپلماتیک ترکیه در آمریکا نیز در اقدامی مشابه صدور روادید به شهروندان ایالات متحده آمریکا را متوقف کرده است.

دولت آمریکا صدور روادید غیرمهاجرتی از طریق سفارتخانه و کنسولگری های این کشور در ترکیه را از دیروز یکشنبه متوقف کرد.

منابع خبری غیررسمی در ترکیه اعلام کردند که آمریکا اعلام کرده است که به دلیل نگرانی از امنیت کارکنان و دیپلمات‌های این کشور در ترکیه، صدور روادید در ترکیه را متوقف کرده است.

به نظر می رسد که آمریکا در واکنش به دستگیری متین توپوز کارمند کنسولگری آمریکا در استانبول اقدام به توقف صدور روادید در ترکیه کرده است.

توپوز کارمند محلی کنسولگری آمریکا در استانبول یک هفته پیش با دستور دادستان استانبول به اتهام ارتباط با تشکیلات گولن توسط پلیس امنیت دستگیر و روانه زندان شد.

به نوشته رسانه های ترکیه، وی عضو گروه گولن بوده و به عنوان یک رابط در کنسولگری آمریکا مشغول به کار شده و با برخی سران پلیس سابق ترکیه که آنها هم با گولن مرتبط بودند، ارتباط داشته است.

به گزارش ایرنا، در ماه های گذشته و پس از خودداری آمریکا از استرداد فتح الله گولن متهم ردیف اول کودتای نافرجام سال گذشته ترکیه، ارسال کمک های تسلیحاتی گسترده از سوی آمریکا به گروه های کردی سوریه که ترکیه آنها را تروریست و همکار پ.ک.ک می داند، روابط دو طرف به شدت تیره شده است.

صدور کیفرخواست برای برخی از مقامات سیاسی و بانکی ترکیه در آمریکا و نیز صدور کیفرخواست علیه 11 نفر از تیم حفاظتی اردوغان و بازداشت حدود پنج ماهه دو نفر از آنها در جریان سفر به آمریکا از جمله علل تیرگی روابط آمریکا و ترکیه است.

49311

کد خبر 715245

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =