۰ نفر
۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۰۶:۴۵

ایسنا نوشت: وزارت خارجه اردن کاردار سوریه در امان را جهت اعتراض به اظهاراتش درباره این کشور فراخواند؛ اظهاراتی که اردن آن را تلاشی برای تحریف موضع این کشور می‌داند.

به گزارش روزنامه رای الیوم، وزارت خارجه اردن به ایمن علوش، کاردار سفارت سوریه ابلاغ کرد که در اظهارات و رفتار خود به عرف دیپلماتیک پایبند باشد و در صورت تکرار این گونه اظهارات، براساس عرف و قوانین دیپلماسی اقدامات مناسبی علیه وی اتخاذ خواهد شد.

پیشتر کاردار سفارت سوریه در اردن اظهارات مطبوعاتی مبنی بر خصومت اردن با سوریه ایراد کرده بود.

روزنامه "الدستور" از منابع دولتی نقل کرد که دولت سخنان علوش در خصوص تمایل طرف اردنی برای گشایش گذرگاه مرزی نصیب - جابر را رد کرده و گفته این اظهارنظر درست نیست بلکه این طرف سوری است که تمایل به این اقدام دارد و از طرفی بازگشایی گذرگاه بیشتر به نفع سوریه است تا اردن.

و در رسانه‌های داخلی دیگر هم سخن از این است که علوش در جریان مشارکتش در سمیناری در اردن نسبت به مواضع اردن درقبال جنگ ۶ اکتبر ۱۹۷۳ علیه اسرائیل ابراز تردید کرده بود.

وی در این سمینار با اشاره به مشارکت سوریه و مصر در این جنگ نامی از اردن نبرد و یکی از حاضران در سمینار نام اردن را به علوش یادآوری کرد و او در پاسخ گفت: چیزی از مشارکت اردن در جنگ علیه اسرائیل نمی‌داند.

در پایان مه سال ۲۰۱۴ نیز اردن بهجت سلیمان، سفیر سوریه را به دنبال هشدارهای مکررش مبنی بر عدم عدول از عرف دیپلماتیک اخراج کرد و منجر به کاهش روابط با این کشور تا سطح کاردار شد.

49311

کد خبر 715253

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =