ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی در یک پیام تلگرامی به مردم در خصوص اتفاقات اخیر بازار ارز نوشت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ولی اله سیف، رییس بانک مرکزی در کانال تلگرامی خود نوشت:

 

بسم الله الرحمن الرحیم 

بازار ارز

تلاطم و نااطمینانی در بازار ارز بر متغیر های کلان اقتصادی تاثیرات منفی بر جای می‌گذارد و از همین رو، ثبات این بازار یکی از اصلی ترین اهداف بانک مرکزی است. پس از تکانه و جهش شدید ارزی سال‌های 1390 و 1391،‌ بانک مرکزی در دولت یازدهم نسبت به ثبات بخشی به بازار ارز اقدام کرد و در عمل نشان داد که به خوبی توانایی حفظ ثبات بازار ارز را داشته و هم اکنون نیز دارد.

در این مدت رویکرد بانک مرکزی بر این اساس بود که اولا مکانیزم بازار و عرضه و تقاضای ارز با اختلال مواجه نشود. ثانیا در تنظیم سیاست‌های ارزی، میان روند و نوسانات زودگذر ارزی تفکیک قائل شده و جلوی نوسانات شدید گرفته شود تا اقتصاد دچار تکانه ارزی نشود.

در این راستا، اضافه جهش سال‌های 1390 و 1391 به طور طبیعی در طول دولت یازدهم و تا اوایل دولت دوازدهم در بازار هضم و بازار ارز از تعادل و ثبات مناسبی برخوردار شد. درادامه نیز در تطابق با دستاوردهای تورمی چشمگیر دولت، تلاش شد روند تعدیل بازار ارز، متناسب با تغییرات عوامل بنیادین موثر بر این بازار باشد.  باید به این نکته توجه داشت که بازار ارز تحت تاثیر عوامل مختلفی همچون سیاست‌های کلان اقتصادی، روند متغیرهای بنیادین و کلان، تحولات در روابط سیاسی و اقتصادی بین‌المللی، تغییرات نرخ برابری ارزهای جهان روا و عامل انتظارات قرار دارد. درعین حال، نرخ ارز بر متغیرهای اقتصادی همچون صادرات، واردات، ‌سرمایه‌گذاری، تولید، مصرف و تورم، آثار مختلف و غیر هم‌جهتی دارد.

رویکرد بانک مرکزی بر این امر استوار است كه به عنوان سیاست‌گذار ارزی روند تعادلی مناسبی از نرخ ارز را دنبال کند تا متضمن حداکثر شدن منافع اقتصادی کشور به نحو پایدار و متناسب با رویکردهای اقتصاد مقاومتی باشد.بانک مرکزی در حال حاضر ضمن پایش روند نرخ ارز که متاثر از برخی عوامل فصلی و انتظارات ناشی از تحولات روابط بین‌الملل است، همچون گذشته نسبت به استمرار روند ثبات در بازار و دفع اختلالات اقدام خواهد کرد همانطور که در پاییز سال گذشته به خوبی شاهدش بودیم.

در پایان، یاداوری می شود بُردار نرخ بازدهی بازارهای دارایی داخلی به نحوی است که نرخ سود واقعی سیستم بانکی به نحو مطلوبی مثبت بوده و در مقایسه با بازدهی بازار ارز که توأم با ریسک است، بسیار جذاب‌تر است. همین امر باعث می‌شود منابع مالی هموطنان ضمن برخورداری از بازدهی مناسب و فاقد ریسک در نظام بانکی، صرف حمایت از تولید و اشتغال کشور شود و بازار ارز نیز علی‌رغم تلاش سفته بازان ارزی در ایجاد نوسان و بهره‌برداری از حاشیه سودهای کوتاه‌مدت، بتواند در طول زمان به روند با ثبات خود متناسب با تحولات متغیرهای اقتصادی ادامه دهد.

 

3939

کد خبر 716153

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • رضا A1 ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
  0
  دوباره استاد سیف سخنرانی کرد و ... قیمت ارز سر به فلک تر خواهد کشید.
 • بی نام CA ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
  0
  اقا جون یکی از عوامل افزایش قیمت ارز خود شما هستی وقتی که سود سپردها کم میکنی نتیجش میشه این که البته شما باید سود کنی نه سپرده گذار
 • بی نام IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
  0
  خود شما آقای سیف جلوی افزایش ارزش پول ملی را گرفته ای وقتی نطق فرمودی به نظر دولت کف قیمت دولت سه هزار تومان است،آن زمان دلار داشت کاهش قیمت پیدا می کرد و به ۲۸۰۰ تومان می رسید که شخص شما با آن افاضات جلویش را گرفتید.الان هم هر سال با اضافه کردن تدریجی قیمت ارزها دارایی مردم را روز به روز بی ارزش تر می کنید.چون از این کار سود می برید.و هر بار بهانه هایی مثل اربعین بود ،عید بود،تابستان شد،هوا گرم شد،هوا سرد شد را دلیل می آورید.با این پول ملی بی اعتبار ،با این پاسپورت بی اعتبار مرگ چند نفر از مردم سفر خارجی می روند که یک عید یا تابستان یا اربیعین باید بتواند قیمت ارز را اینقدر بالا ببرد.چرا کشورهایی که از نظر پاسپورت از ما قوی ترند دچار این مشکل نمی شوند؟
 • بی نام IT ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
  0
  رئيس محترم بانك مركزي بهتر نيست اندكي از حال جامعه خبردار شويد؟؟ شايعه دلار پنج هزار توماني باعت شده دوباره عده اي به بازار ارز حمله ور شوند و كيلو كيلو دلار ميخرند ، احتكار ميكنند كه در آينده نزديك با سود هنگفت بفروشند اينكار شما غير از به هم ريختن بازار و تبديل ارز به كالاي قاچاقي هيچ سودي ندارد الان ارز ميخرند در آينده در بازار با قيمت كمتر از ارز دولتي ولي با سود قابل توجه ميفروشند قبل از نقشه كشيدن يك كم كارشناسانه فكر كنيد لطفاً
 • بی نام A1 ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
  0
  حضور خود شما یکی از دلایل اصلی گرانی دلار هست. کاش تغییرات در کابینه هم شامل حال بانک مرکزی شده بود
 • بی نام A1 ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
  0
  جناب روحانی انشاهای اقای سیف وبی برنامگی باعث کاهش ارزش پول ملی وورشکستگی ورکود بازارکسب وکار شده
 • بی نام A1 ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
  0
  با توجه به وضعیت فعلی قدرت خرید مردم افزایش ارز میتواند رکود را تشدید و طولانی تر وبیکاری را وسعت بخشد و کنترل ارز باعث برون رفت تدریجی رکود و رونق اقتصادی میگردد بشرط اینکه ارز در محدوده ۳۹۰۰ تومان تثبیت گردد
 • بی نام A1 ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
  22
  بانک مرکزی اختیاری در مهار دلار ندارد
 • بی نام A1 ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
  0
  ایشون همون شخصی هستند که 5 سال قبل وقتی قیمت دلار داشت به زیر 2800 تومان میرسید ، مانع شدند خداوند لعنت کنه ظالمین را
 • بی نام RO ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
  1
  كاملأ مشخص ترسيده ازجهش قيمت ارز.......