لاریجانی: دلیلی ندارد رفتار نابهنگام آمریکایی‌ها را جدی بگیریم

رییس مجلس شورای اسلامی درباره اظهارات ترامپ درخصوص برجام گفت: فکر نمی‎کنم در صحنه بین المللی خیلی مواضع آمریکا را جدی گرفته باشند. شاید رسانه‌های داخلی ما بیشتر به آن پرداخته باشند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری‎ها، علی لاریجانی پیش از سفر به روسیه به منظور شرکت در اجلاس اتحادیه بین المجالس جهانی در مورد اظهارات ترامپ رییس جمهور آمریکا درخصوص برجام گفت: به نظر یک ناپختگی در اظهار نظرها دیده می‌شود. من اطلاع دارم که کشورهای اروپایی، روسیه و چین در حفظ برجام موضع‌شان شبیه ایران است و این اقدامات آنی و رفتارهای نادقیق در این زمینه خیلی مشکل ساز است؛ هم برای خودشان و هم برای کشورهای دیگر.

اهم اظهارات رییس مجلس به شرح زیر است:

*در اجلاسی که 1+5 درنیویورک با ایران در مورد برجام داشت از هیچ یک از اعضا ندیدم که حمایتی از موضع آمریکا داشته باشند همه تقبیح کردند، گاه با واژه های نسبتا تند؛ استدلال شان این بود که این یک تفاهم بین المللی است و مستند به قطعنامه ای شده که شورای امنیت تصویب کرده است در واقع برجام جزئی از قطعنامه شده و خارج از ید کشورهاست.

* جالب بود که یکی از استدلال های تیلرسون این بود که وقتی این تفاهم صورت می گرفت باید به تغییر دولت ها توجه می کردند، لذا اگر در هر معاهده ای بخواهند اینگونه فکر کنند که هیچ کشوری حاضر نیست با دولت آمریکا معاهده و توافقی داشته باشد، این تلقی خیلی کودکانه است. بنابراین وزن گذاشتن بر روی مواضع اینها جایی ندارد. در ابن زمینه در هیات نظارت بر برجام بحث های طولانی انجام شد و برای اقداماتی که متناسب است فکر شد.

* در مجلس قانونی تصویب شده که در اقدام متقابل ایران چگونه باشد چه در مسایل هسته ای و چه مسایل حاشیه ای که آمریکایی‌ها مطرح می کنند. مخصوصا نسبت به نیروهای مسلح ما مشخص شده که اقدام متقابل چگونه باشد، بنابراین راه روشن است و قانون مشخص شده است.

*در هیات نظارت بر برجام هم صحبت شده و غیر آن فکر نمی‌کنم ملت ایران هیچگونه نگرانی نداشته باشند؛ چون حداقل قضیه این است که کشورهای دنیا متوجه موضوع شده اند و همراه ایران هستند. البته از مواضع کشور روسیه هم در اجلاس 1+5 که موضع دقیق و درستی داشت، تشکر می کنم.

*سایر کشورهای اروپایی هم بر همین موضع حفظ برجام تاکید داشتند و در واقع یک وفاق در صحنه بین المللی وجود دارد اما یک کشور تک روی می کند و این تک روی به ضرر آنها تمام خواهد شد. برایمان روشن است که ایران ضرر نمی کند چه این که در مساله هسته ای پیشرفت هایمان خوب بوده و روند تحقیق و توسعه خوبی داشتیم، بنابراین با سرعت بیشتری کار می کنیم چون وفاق بین المللی روی موضع ایران است همکاری های اقتصادی می تواند ادامه یابد. بنابراین هیچ اضطرابی در مسولین ایران در این زمینه وجود ندارد، چون برای روش های مختلف کاری فکر کرده اند.لذا با طمأنینه تصمیم می گیریم و دلیلی ندارد که رفتار نا بهنگام آنها را جدی بگیریم.

27214

کد خبر 716445

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =