روحانی: به برجام نه ماده‌ای اضافه می‌شود نه تبصره‌ای

رییس‌جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اظهارات اخیر همتای آمریکایی خود، او را به مطالعه تاریخ، جغرافیا و ادب و همچنین حقوق و عرف بین‌الملل دعوت کرد.

به گزارش خبرآنلاین؛ حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در واکنش اظهارات ترامپ، طی سخنانی که از شبکه خبر سیما در حال پخش است اظهارداشت: لازم بود بعد از صحبت هایی که از رئیس جمهور فعلی آمریکا شنیده شد نکاتی را به عرض ملت ایران برسانم.

اهم اظهارات ریاست جمهوری را در ادامه می خوانید؛
*دولت آمریکا دولت کودتا را در شصت و چندسال پیش در این کشور روی کار آورد و قدرتی بود که با پول و اعمال نفوذ و بکارگیری مزدوران خودش حکومت قانونی این سرزمین را سرنگون کرد و فراموش کرده که در طول مبارزات یکپارچه مردم ایران علیه دیکتاتوری برای بدست آوردن استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی، کشوری که بیشترین حمایت را از دیکتاتور وقت در ایران میکرد، آمریکا بود. او ظاهرا فراموش کرده است که بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی طراحی آمریکا در ایران کودتا بود که البته یکبار دیگر هم در سال ۵۹ این کودتا را تکرار کرد.

*ظاهرا فراموش کرده اند که در ۸ سال دفاع در برابر تجاوز، آمریکا از متجاوز حمایت کرد و فراموش کردند در موشک باران شهرهای ایران و بمباران شیمیایی سردشت و حلبچه آمریکا در بیانیه ای بجای آنکه از متجاوزین در برابر متجاوزین بایستد و از مظلومین حمایت کند بالعکس عمل کرد.

*ما باید تاریخ را دقیق تر بخوانیم که آمریکا چگونه با مردم ایران رفتار کرده است. جغرافیا را هم باید مطالعه کنیم. چطور یک رئیس جمهور اسم معروف یک خلیج جهانی را یاد نگرفته است. همان خلیج فارس که ناوگان های آمریکایی بی جهت رفت و آمد می کنند. حداقل از نقشه هایی که دست خلبان های خودش است می پرسید.

*ترامپ حقوق بین الملل را هم نمی داند، مگر یک رئیس جمهور می تواند سندی را به تنهایی لغو کند. او ظاهرا نمی داند که این یک سند دو جانبه بین ایران و آمریکا نیست که هرگونه که بخواهد رفتار کند.

*{با اشاره به اتهامات بی اساس ترامپ نسبت به ملت ایران} ملتی که دموکراسی را توام با فرهنگ و ایمانش رعایت می کند و به مقررات بین المللی احترام می گذارد یاغی است یا دولتی صدها هزار نفر را در مناطق مخالف جهان از ویتنام گرفته تا امریکای لاتین و در کشورهای دیگر با بمب‌ها مورد کشتار قرار داده. کسی ادعا می‌کند در برابر سلاح هسته‌ای می‌خواهد استفاده کند که تنها کشوری است که در برابر کشور دیگری از سلاح هسته‌ای استفاده کرده آن هم نه یکبار بلکه دوبار.

*یکبار دیگر برای مردم ما روشن شد که دولت آمریکا دولتی است که علیه مردم منطقه و دولت ایران و علیه ملت های مظلوم می خواهد خط قبلی خودش را ادامه دهد. ملت ایران ملتی نیست که با سخنان تنفر انگیز بخواهند در برابر یک دیکتاتور سر فرود بیاورند.
*جنگ های منطقه را شما به وجود اوردید؛ یادتان رفته با مردم افغانستان عراق سوریه و دیگر کشور ها چه کردید؟

*شما نسبت به موشک های ایران نگران هستید؟ چطور سلاح ها های خود را به کشور متجاوز می دهید و با بمب ها و هواپیما های خود مردم مظلوم یمن را مورد تهدید قرار می دهید. شما نسبت به این تجاوز ها اعتراضی ندارید. شما سکوهای نفتی ایران را مورد تجاوز قرار دادید و همیشه در این منطقه تجاوز کردید.

*سلاح ما موشک ما برای دفاع است. ما همیشه برای دفاع مصمم بودیم و امروز مصمم تر از همیشه برای ساخت سلاح های مورد نیاز تلاش می کردیم و امروز مصمم تر تلاش می کنیم. سلاح ما برای دفاع ماست و ما به دفاع و تقویت دفاعی خودمان ادامه می دهیم.

*امشب معلوم شد برجام محکم تر از آن چیزی است که این آقا تصور می کرد. او در سخنانش گفت که می خواهد با کمک کنگره تبصره هایی را به آن اضافه کند اما باید بدانند که نمی توانند این کار را بکنند. به برجام نه ماده‌ای اضافه می‌شود و نه تبصره‌ای.

*یکبار دیگر برای ما روشن شد که دولت امریکا علیه مردم منطقه و علیه ملت ایران و علیه ملت های مظلوم، خط خودش را ادامه می دهد.

* ملت ایران در برابر هیچ قدرتی سر تسلیم فرود نیاورده و نخواهد آورد. خیلی از کشورها بودند که از صدام حمایت کردند و دیدند ملت ما را نتوانستند بشکنند. امروز برای ملت ایران روشن تر شد که باید بیش از گذشته کنار هم باشیم و متحد باشیم.

*امریکا امروز تنهاتر از همیشه در برابر برجام و توطئه‌هایش علیه ملت ایران است. با صراحت می‌گوییم در برابر تروریست ایستاده و خواهیم ایستاد.

*{در خصوص اتهامات و سخنان ترامپ علیه سپاه} آیا سپاه فاسد است یا دولت و نیروهای مسلحی که همواره در این منطقه علیه استقلال ملت‌ها مداخله و تلاش کرده‌اند. ایا دولت ایران دیکتاتور است که تمام ارکانش با انتخاب مردم است یا دولت هایی که تحت حمایت امریکا هستند و به صورت قبیله ای اداره می شوند و مردمش یکبار رنگ انتخابات را ندیده اند.

*{با اشاره به جنایات دولت آمریکا علیه ملت ایران}یادتان رفته شما مردم مظلوم یک هواپیما مسافربری را مورد حمله موشکی قرار دادید و بعد به متجاوزین این حادثه مدال و جایزه دادید؟

*شما سکوهای نفتی ایران را مورد تجاوز قرار دادید همیشه در این منطقه تجاوز کردید. سلاح ما، موشک ما برای دفاع است. ما همیشه برای دفاع مصمم بودیم و امروز مصمم‌تریم.

*{درباره پایبندی ایران به برجام} ایران به تعهدات پایبند است تا زمانی که منافع اش تامین شود. ما نسبت به برجام به عنوان یک معاهده چندجانبه و بین المللی تا زمانی که حقوق ما رعایت شود، تا زمانی که منافع ما حفظ شود، با اژانس همکاری کردیم و با آژانس همکاری می کنیم. اما اگر روزی منافع ما تامین نشود، ایران لحظه ای درنگ نمی کند و به ان پاسخ می‌دهد.

* آنچه امروز و امشب از مقامات آمریکا شنیده شد، جز تکرار حرف‌های نادرست، اتهامات واهی و فحاشی که در طول سال‌های گذشته در طول 40 سال گذشته تکرار می‌کردند، چیز جدیدی نبود. ما غافلگیر نشدیم، چون 40 سال است به این حرف‌های شما عادت داریم. ملت ما غافلگیر نشد، برای اینکه توقعی جز این از شما نداشته و ندارد، اما شما بدانید با این حرف‌های نادرست خودتان ملت ما را
متحد‌تر کردید، شما نمی‌توانید بین ملت و حکومت فاصله بیندازید، شما قادر نیستید بین ملت ایران و رهبری عظیم‌الشأن و محبوب این کشور، فاصله بیندازید.

* اساس انقلاب ما بر مبنای این بود که دین از سیاست جدا نیست و حلقه اتصال دین و سیاست، ولایت فقیه و مقام معظم رهبری است، ملت ایران به رهبری خودش طبق شرع و قانون اساسی، احترام گذاشته و احترام خواهد گذاشت. فرامین رهبری، فرامین متاع برای ملت غیور ایران است و ملت ایران یکپارچه است. همه جناح‌ها، گروه‌ها ، احزاب ، اقوام و مذاهب در برابر دشمنان ملت ایران و در برابر شما ایستادگی خواهند کرد.

* شما از شعار ملت ایران ناراحتید؟ دست از سیاست خصمانه خودتان بردارید. مردم ایران به مردم آمریکا احترام گذاشته، ‌امروز هم احترام می‌گذارد اما سیاست‌های تجاوزانه شما را قبول نداشته و قبول ندارد. شعار مردم ایران در برابر کشور آمریکا و در برابر ملت آمریکا نیست بلکه در برابر سیاست‌های غلط و متجاوزانه آمریکاست. این دست شماست که سیاست‌های خودتان را اصلاح کنید و این دست شماست که راه درست احترام به ملت‌ها را یاد بگیرید.اگر چنین کردید، مردم ایران هم به خوبی می‌دانند که آن زمان با شما چگونه رفتار کنند.

* ملت ما مثل همیشه در برابر توطئه‌گران ایستادگی می‌کند. هدف اصلی آنها این است که ما را از رشد اقتصادی باز دارند، ‌هدف آمریکا این است که دنیا را نسبت به ایران و برجام متزلزل کند و در نهایت می‌خواهد جلوی سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی و رونق اقتصای را بگیرد، علی‌رغم حرف‌های ترامپ و علی رغم اهدف شوم سیاستمداران آمریکایی ملت ما برای رشد و رونق اقتصادی، بیش از پیش تلاش خواهد کرد و فرمان رهبری را برای اقتصاد مقاومتی اجرایی و عملیاتی خواهد کرد.

29212

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 716721

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 34
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  30 12
  روحانی خوب حرف نزدی
  • بی نام A1 ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
   17 15
   میخواستی احمدی نژادی رگباری بحرفه؟
  • بی نام A1 ۰۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   21 3
   روحانی معیشت ومنزلت امثال معلمان و کارگران خوب نیست و اصلاح طلبان هم از شما ناراضی و...
  • بی نام A1 ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   9 5
   روحانی بعد 4سال همون پیش بینی رهبری رو بازگو کردن ..اون روزی که رهبری گفت من به امریکا بدبینم ....یه عده بدشون اومد.
 • بی نام SE ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  8 141
  روحاني دوستت داريم.
 • بی نام EU ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  18 12
  برجام هوا شد؟
 • بی نام IR ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  سپاه نور عینی
  • بی نام A1 ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
   شما از شعار ملت ایران ناراحتید؟ دست از سیاست خصمانه خودتان بردارید. مردم ایران به مردم آمریکا احترام گذاشته، ‌امروز هم احترام می‌گذارد اما سیاست‌های تجاوزانه شما را قبول نداشته و قبول ندارد
 • بی نام IR ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  درود بر نیروهای مسلح
 • مهرداد RO ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  42 3
  خیلی نگران وضع اقتصادی ام با این اوصاف
  • بی نام A1 ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
   29 6
   باش چون بدتر میشه
 • امیر تبریز اوغلی IR ۲۰:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  16 24
  اینم فرجام برجام
 • نیما A1 ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  7 40
  "ایا دولت ایران دیکتاتور است که تمام ارکانش با انتخاب مردم است"
 • امیر تبریز اوغلی IR ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  11 18
  تا 1400و خیلی با روحانی
  • بی نام A1 ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
   11 2
   امیر اوغلی از تو بعید بود این کامنت
 • بی نام SE ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  10 34
  عالي بود سخنراني رئيس جمهور عزيزمان.
 • بی نام A1 ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  13 23
  4 سال وقت و توان انرژی یه کشور رو صرف یه کاری کردید که 4 سال هم باید ویرانه هاش رو جمع کنیم
 • بی نام A1 ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  3 17
  روحانی خیلی خوبی. بهت رای دادیم که همین حرفای تکراری را که بیشترش را حتی زمان احمدی نژاد شنیده بودیم مدام تکرار کنی تا حسابی جا بیوفته. دستت رو میبوسیم فدای اقتصاد مقاومتی هم هستیم
 • بی نام A1 ۰۱:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
  36 11
  الان احمدی نژاد بود جوری سخنرانی میکرد که باعث جنگ جهانی میشد :
  • بی نام A1 ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
   12 0
   الانم ترامپ هست دیگه جنگ رو راه میندازه
 • رویا IR ۰۴:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
  9 17
  ترامپ برو تو پنت هاوست بشین نظریه نده
 • بی نام A1 ۰۵:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
  30 7
  روحانی ی کاری بکن درس اخلاق دادن فایده نداره
  • بی نام A1 ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
   17 5
   موافقم
  • بی نام A1 ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
   39 6
   متاسفانه مسئولان ما هنوزم محتاطن
 • بی نام A1 ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
  96 7
  ازاينكه غربيهابخصوص آمريكائيهاوصهيونيستهادرايران جاسوس وپادوداشته باشند,جاي هيچ تعجبي نيست.چون آنهادشمنندوازدشمن هم انتظاري جز دشمني ونامردي نبوده ونيست
 • بی نام A1 ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
  18 6
  باید محکم تر جلوش وایستیم
  • بی نام A1 ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
   2 9
   لایک
 • بی نام A1 ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
  5 45
  درورد بر روحانی
  • بی نام A1 ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
   3 23
   باید جدی تر جواب بدیم و سریعتر حتی از برجام خارج بشیم
 • بی نام A1 ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
  شما نسبت به موشک های ایران نگران هستید؟ چطور سلاح ها های خود را به کشور متجاوز می دهید و با بمب ها و هواپیما های خود مردم مظلوم یمن را مورد تهدید قرار می دهید. شما نسبت به این تجاوز ها اعتراضی ندارید. شما سکوهای نفتی ایران را مورد تجاوز قرار دادید و همیشه در این منطقه تجاوز کردید.
  • بی نام IR ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   20 63
   ببخشید یه سوال؟ چطوری مطلب شما اینقدر مثبت گرفته اما کامنتای همزمان با شما مثبت منفیاشون یک پنجم شما هم نمیشه؟؟؟
 • بی نام A1 ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
  24 21
  روحانی هوشمندان پیش رفت و اجماع جهانی رو به نفع ایران برگردوند
 • بی نام A1 ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
  13 18
  برجام به فنا رفت
 • بی نام A1 ۰۴:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
  31 1
  ولی آقای روحانی شما دم انتخابات حرفای دیگری می زدید