ایسنا نوشت: یک رسانه خبری امروز (شنبه) به نقل از یک منبع دولتی گزارش داد، گمان می‌رود کره شمالی آماده پرتاب یک موشک بالستیک در آستانه مانور دریایی آتی میان آمریکا و کره‌جنوبی باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیروی دریایی آمریکا جمعه اعلام کرد که یک ناو هواپیمابر آمریکایی به زودی این رزمایش را که قدرت نمایی جدیدی علیه کره شمالی است رهبری خواهد کرد.

این در حالی است که تنش‌ها بر سر برنامه تسلیحاتی کره شمالی منزوی بالا گرفته است. این اقدام احتمالا خشم پیونگ یانگ را که سابقا واکنش‌های تندی به رزمایش‌های مشترک داشته است، برمی‌انگیزد.

روزنامه "دونگابیلبو" به نقل از یک منبع دولتی گزارش داد: تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد موشک‌های بالستیک روی پرتاب‌گرها مستقر شده و به استان "فیونگان" منتقل شده است.

مقام‌های نظامی آمریکا و کره‌ جنوبی معتقدند که کره شمالی ممکن است برای پرتاب‌ موشک‌هایی که قادر به رسیدن به خاک آمریکا باشد آماده شود.

این موشک ممکن است موشک بالستیک قاره‌پیما هواسونگ – 14 باشد که برد آن تا آلاسکا می‌رسد. همچنین ممکن است کره شمالی موشک میان‌برد هواسونگ – 12 باشد که پیشتر تهدید کرده بود گوآم را با آن هدف می‌گیرد را آزمایش کند.

احتمال دیگر این است که کره شمالی برای تست یک موشک بالستیک قاره‌پیما هواسونگ – 13 جدید آماده شود که برد آن از دو موشک دیگر بالاتر است و ممکن است به ساحل غربی آمریکا برسد.

یک سخنگوی وزارت دفاع از اظهارنظر درباره این گزارش خودداری کرد و تنها گفت: ما درباره مسائل دفاعی اظهارنظر نمی‌کنیم. ما با دقت تحرکات کره شمالی را زیرنظر داریم.

52310

کد خبر 716843

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =