به گزارش واحد مرکزی خبر:

محققان علوم پزشکی اعلام کردند شواهدی وجود ندارد که از کاهش میزان خطر مرگ زود هنگام در بیماران قلبی به دنبال مصرف داروهای استاتینی حکایت کند.

محققان علوم پزشکی در انگلیس می گویند این داروها که پایین آورنده کلسترول خون محسوب می شوند به میزان گسترده ای در سراسر جهان ، مورد استفاده قرار می گیرند.

این داروها در شمار موفق ترین داروها در کنترل کلسترول خون هستند.

دکتر کاوسیک رای و همکارانش در دانشگاه کمبریج و بیمارستان آدن بروک انگلیس می گویند بررسی آنها نشان می دهد مصرف این داروها در بیماران قلبی ، خطر مرگ را در آنان کاهش نمی دهد.

محققان در بررسی خود ، یازده مطالعه قبلی را در باره استاتین ها که بر روی شصت و پنج هزار و دویست و بیست و نه نفر انجام گرفته بودند ، مورد بررسی دوباره قرار دادند.

چربی خون بالا از عوامل اصلی حمله های قلبی و مغزی در جامعه صنعتی بوده و به ‏صورت خاموش و بی علامت در طول سالیان منجر به این عوارض وخیم می شود.

بنابراین ‏تشخیص زود هنگام و درمان مناسب اهمیت ویژه ای دارد.

در تمام موارد رژیم غذایی ‏سالم، کاهش وزن بدن، فعالیت ورزشی منظم و ترک مصرف سیگار به عنوان اولین قدم ‏توصیه می شود؛ با این حال در موارد مقاوم و همچنین در موارد شدید درمان دارویی لازم ‏است. مضرترین جزء چربی خون نوعی از کلسترول آسیب رسان است که در آزمایشگاه ‏به عنوان ‏LDL‏ گزارش می شود و هدف اصلی درمان، کاهش این جزء و افزایش جزء مفید ‏کلسترول یعنی ‏HDL‏ می باشد.

برخی اوقات ، جزء تری گلیسیرید چربی خون بسیار افزایش یافته ‏است که درمان را الزامی می سازد. ‏

استاتین ها شامل آتورواستاتین، لووستاتین، و سیم واستاتین ، مؤثرترین ‏داروها در کاهش جزء ‏LDL‏ کلسترول بوده و اثرات اثبات شده ای در کاهش ابتلا به ‏حمله های قلبی و مغزی دارند و اثرات مفیدی برروی عروق دارند.

بعد از شروع درمان با ‏این داروها آزمایشات دوره ای از چربی خون به عمل آمده و ممکن است نیاز به افزایش ‏میزان تجویز شده باشد.

عارضه نادر ولی مهم استاتین ها عوارض کبدی و برخی اوقات ، عضلانی ‏است.

آزمایشات دوره ای خون و توجه به علائمی نظیر ضعف، زردی و شلی عضلانی از ‏پیشگیری از این عوارض کمک کننده است.

همراهی مصرف استاتین ها با سایر داروهای ‏پایین آورنده چربی نظیر نیاسین‎(niacin)‎‏ با افزایش خطر این عوارض ‏همراه است.

کد خبر 71735

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =