اعتماد نوشت:با پایه میکروفن و فریادزنان به سمت معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی حمله می‌کند و از او می‌خواهد جلسه را ترک کند.

اين نمايي از فيلم برخورد هاجر چناراني نماينده اصولگراي نيشابور با سيدجواد حسيني، معاون سياسي و امنيتي استاندار خراسان رضوي در اختتاميه همايش ملي «زن، خانواده و سلامت» در نيشابور است كه از ديروز در شبكه‌هاي اجتماعي دست به دست مي‌شود. البته رفتار چناراني در اين همايش به همين صحنه ختم نمي‌شود. دو فيلم كه در مجموع ٥ دقيقه از برخورد‌ها و سخنان چناراني نسبت به معاون سياسي استاندار را نشان مي‌دهد، تا حد زيادي موضوع اعتراض و برخورد چناراني با معاون استاندار را براي بيننده نمايان مي‌كند. موضوع به اظهارنظر سهوي حسيني و به كار بردن عبارت «خراسان غربي» برمي‌گردد كه منجر به برانگيخته شدن احساسات منطقه‌اي ميان نيشابور و سبزوار شده است.

٥دقيقه توفاني

در فيلم اول چناراني در حالي كه روي سن و درست كنار تريبون جايي كه معاون استاندار ايستاده تا سخنانش را بيان كند مي‌ايستد و در حالي كه روي تريبون مي‌كوبد، فرياد مي‌زند: «هنوز يك ماه از سخنانش نگذشته كه الان تازه آمده و عذرخواهي مي‌كند. در حالي كه دو ماه فرصت داشت از مردم نيشابور معذرت‌خواهي كند.» در ادامه فيلم در حالي كه اطرافيان تلاش مي‌كردند او را آرام كنند چناراني انگشت اشاره‌اش را به نشانه تاكيد بالا و پايين مي‌برد و ادامه مي‌دهد: «قسم بخورد و بگويد غلط كردم تا پايان عمرم....» كه تلاش اطرافيان براي دور كردن او از سن حرف‌هايش را ناتمام مي‌گذارد.

در همان اثنا كه چناراني براي دقايقي از تريبون فاصله مي‌گيرد با توضيحات يكي از دست‌اندركاران همايش كه پشت تريبون قرار گرفته معلوم مي‌شود دو ماه قبل حسيني، معاون سياسي استاندار خراسان رضوي در جلسه افتتاح پارلمان زنان در فرمانداري مشهد در سخنانش از عبارت «استان خراسان غربي» استفاده كرده كه البته در همان جلسه هم عذرخواهي كرده است. گوينده اين توضيحات مي‌گويد درخواست عذرخواهي دوباره از حسيني غوغاسالاري است. اينكه فرماندار ما بومي نيست حرف درستي نيست مگر فرماندار غير بومي نمي‌تواند كار كند؟! ما بايد ملي فكر كنيم، كه اين سخنان گوينده با تشويق حاضران مواجه شد.

اين عبارات اما آتش نيمه‌خاموش نماينده نيشابور را دوباره برافروخت. چناراني دوباره فرياد زنان روي سن آمد و با دست به حسيني اشاره كرد كه بايد از جلسه بيرون برود. حسيني همچنان پشت تريبون ايستاده بود. وقتي اطرافيان او مانع نزديك‌تر شدن چناراني به معاون استاندار شدند چناراني يك‌باره پايه ميكروفن را بلند كرد و به طرف حسيني حركت كرد و فرياد زد: «پاشو برو بيرون.» كه حاضران حلقه دور چناراني را تنگ‌تر كردند تا پايه ميكروفن را از او بگيرند و او را به پايين سن ببرند. حسيني هم گفت: «با احترام به مردم نيشابور ديگر سخنانم را ادامه نمي‌دهم. از همه شما عذرخواهي مي‌كنم، شما بسيار براي من عزيز هستيد و همه توانم را براي شهر شما به كار مي‌برم و از نماينده محترمان تشكر مي‌كنم.» بك‌گراند اين سخنان اما فريادهاي بي‌وقفه چناراني بود.

اما در فيلم دوم هم چناراني در پايين سن در حالي كه فرياد مي‌زند با صدايي بريده بريده، مي‌گويد: «ايشان به نيشابور توهين كرده است. چرا ايشان را به برنامه دعوت كرده‌ايد. او بايد جلسه را ترك كند.» تعدادي از مهمانان و دست‌اندركاران برنامه با چهره‌هايي مبهوت و متعجب تلاش مي‌كنند او را آرام كنند. اما چناراني در حالي كه همچنان فرياد مي‌زند، مي‌گويد: «ايشان بايد از جلسه بيرون برود. من از اينجا تكان نمي‌خورم.» بعد خطاب به حسيني، معاون سياسي استاندار با همان لحن عصباني مي‌گويد: «آقاي حسيني پاشو برو بيرون.» بعد هم خطاب به حضار مي‌گويد: «اگر نيشابوري هستيد مديون هستيد تا وقتي حسيني اينجاست بنشينيد.» چناراني اما در ادامه اعتراضاتش فرياد مي‌زند: «اين (معاون سياسي استاندار) ‌سبزواري فكر مي‌كند. كسي كه سبزواري فكر مي‌كند لياقت استانداري و وزارت كشور را ندارد. به نيشابور خيانت نكنيد و همه بلند شويد و بيرون برويد. بعد هم خودش جلسه را ترك مي‌كند.» البته بي‌آنكه كسي بيرون برود، همايش هم به كار خودش ادامه مي‌دهد.

دغدغه‌هاي قومي چناراني

اما منظور هاجر چناراني از اينكه تفكر معاون سياسي استاندار سبزواري است چه بود؟ ماجرا به يك دعواي نه چندان كهنه ميان سبزوار و نيشابور بر مي‌گردد. حسيني، معاون استاندار خراسان اصالتا سبزواري است. او دو ماه پيش به صورت سهوي در حين سخنراني از عبارت خراسان غربي استفاده كرده بود. تشكيل خراسان غربي پروژه‌اي است كه سبزواري‌ها پيگير شكل‌گيري آن هستند و نيشابوري‌ها با آن مخالفند. بازتاب‌هاي انتشار فيلم اعتراضي چناراني در فضاي مجازي منجر به انتشار فيلم ديگري از جلسه دو ماه قبل معاون استاندار شد كه در آنجا حسيني عبارت «خراسان غربي» را به كار برده بود. در اين فيلم يكي از حاضرين خطاب به حسيني مي‌گويد: «آقاي حسيني اين جلسه كمي به كام ما نيشابوري‌ها تلخ شد. شما از خراسان غربي نام برديد. اين خراسان غربي جايگاه جديدي در تقسيمات كشوري است؟» كه حسيني به او پاسخ مي‌دهد: «اگر چنين چيزي گفتم اشتباه گفته‌ام. منظور من غرب استان خراسان بود. اگر گفته‌ام خراسان غربي اشتباه گفته‌ام.» توضيحاتي كه نماينده نيشابور را راضي نكرده تا دو ماه بعد اينچنين به آن واكنش نشان دهد.

ديروز در پايان همايش هم سعيد شيبانلو فرماندار نيشابور به اين حواشي واكنش نشان داد و گفت: «اين رفتار به هيچ‌وجه پسنديده نبود. در سابقه تاريخي و فرهنگي و جايگاه نيشابور چنين رفتارهايي وجود نداشته و قابل قبول نبوده است. چنين مهمان‌نوازي اصلا سابقه نداشته است. اگر حتي يك درصد پيش‌بيني مي‌كرديم چنين اتفاقي خواهد افتاد اصلا مهمان دعوت نمي‌كرديم. اما ما به عنوان انسان به حدي از حرمت و احترام قايل هستيم و به تبع انتظارمان اين بود كه رسم ادب و مهمان‌نوازي را با همان حداقل وجوه انساني و اخلاقي حفظ كنيم. اگر پيش‌بيني مي‌كردم اين وجوه تا اين اندازه مخدوش خواهد شد و تنزل خواهد كرد اصلا اين برنامه را برگزار نمي‌كردم و مهمان هم دعوت نمي‌كردم و اين اتفاق هم نمي‌افتاد. اميدوارم بعد از اين‌چنين رويدادي تكرار نشود.»

 

45302

کد خبر 717541

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 30
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۴:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
  8 1
  ما همه هم وطنیم ، چرا باید اخلاقی را بکار ببریم که در اسلام نکوهش شده است؟گیرم معاون استاندار اشتباهی را عمدا یا سهوا بیان کرده باشد اما همانگونه که در خبر هست با تذکر اخدی بلافاصله عذرخواهی نموده و این نشانه اخلاق اسلامی می باشد ، حال چرا نماینده باید اونهم بعد از دو ماه و در یک برنامه ای که بسیار از حضار هستند اخلاقی از خود نشان دهد که منکر است ؟ نماینده باید در رفتار و منش الگوی جوانان شهر خود باشد نه اینکه موجبات شرمندگی شان شود. خدا همه ما را هدایت کند تا موجبات سرافکندگی خود و کشور عزیزمان نشویم .
 • بی نام IR ۰۴:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
  17 2
  شرم آوره . این خانم می تونست اعتراضشو به شکل دیگه ای نشون بده ... فکر کرده با هوچی گری تحسینش می کنن ؟ خوبه جوابشو از مردم نیشابور گرفت و هیچکس به خواسته اش توجه ای نکرد و این خودش بود که همایش رو ترک کرد .
 • مجید IR ۰۵:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
  9 1
  فیلم رو دیدم.درود بر شرف آقای معاون که خویشتن داری کرد وگرنه با اون حجم فرياد کشی و حرکات زننده ای که خانم نماینده داشت آدم احساس میکرد وسط رینگ بوکس قرار گرفته
 • ماها BE ۰۵:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
  11 5
  این خانم هر هدفی داشت میتونست بهتر عمل کنه آبروی شهرمارو برد واقعا ولی سبزواریها هم خیلی موذی هستن.
 • بی نام IR ۰۵:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
  14 2
  افکار نژاد پرستی و خودبرتر بینی و رفتار لمپنیستی یک نماینده
 • بی نام IR ۰۵:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
  6 1
  باید مسئولین بدانند که فقط وفقط در حیطه مسئولیت خود والبته قانون های مصوب حق دارنداظهار نظر کنن وجایگاه موقتی خود را پایگاهی برای رسیدن به امال خود یا صنفی قرارندهند.
 • بی نام EU ۰۵:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
  10 2
  رفتار این خانم بسیار زشت و وقیح بود
 • بی نام EU ۰۵:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
  11 2
  چه کسانی نماینده میشوند وااای بحال مجلس
 • بی نام IR ۰۶:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
  9 1
  رفتار زشت و زننده ایجاد دعواهای قومی و تنش بین مردم خدا میدونه چه سیاستی پشت این رفتار بوده امیدوارم با اینجور افراد برخورد کنن
 • مصطفي ف IR ۰۶:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
  14 1
  اين خانوم چي با خودش فكر ميكنه كه اينجوري فرياد ميزنه ؟ عفت و حيا پيشكش به چه حقي به بقيه تويهن ميكنه ؟ با اين نماينده هاي مجلس كه فقط بلدند فعاليت هاي راي جمع كني كنند آينده ايران معلومه گرچه از سر هميناس كه وضع مملكت اينه
 • بی نام IR ۰۶:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
  15 1
  استعدادي كه هرز مي رود قيصر كجايي كه آبجيت خون بپا كرد
 • بی نام IR ۰۶:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
  13 2
  يكي از نماينده ها به مامور نيروي انتظامي حمله مي كند و ديگري به خبرنگاران و اين آخري هم به مسئول دولتي. آنوقت مي خواهند با گذراندن قانون بقيه جامعه را اصلاح كنند؟ الي اين تذهبون؟
 • ماندانا IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
  4 28
  حالا چرا سهوی؟؟؟؟؟؟؟چون نماینده اصولگرا بود شد سهوی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اصلا به چه حقی این آقا ازاین اسم نام برده؟مگ ما جز یک خراسان داریم؟ حالا در تقسیمات کشوری شده جنوبی رضوی شمالی.شرقی و غربیش دیگ چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بوی تجزیه طلبی ایران به مشام میرسه که این تجزیه طلبا بدجوری رخنه کردن تو اصلاح طلبا
 • نگار A1 ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
  6 2
  بدبختها هنوز درحال سوختن هستن .خوش بحالت دغدغه ات من و کشته .
 • بی نام IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
  2 23
  درود بر نماینده شیرزن نیشابوربسیار شجاعانه ومقتدر عمل کرد.
  • بی نام A1 ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
   2 0
   ارزش منفی دادنم نداری
 • بهرام A1 ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
  12 2
  از رفتار این نماینده بسیار متاثر شدم . واقعا باعث شرمساری است که این افراد را به عنوان نماینده شهرمان انتخاب می کنیم .
 • بی نام A1 ۰۲:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
  7 2
  واقعا آبروی هرچه زن بود این خانم برد چه قدر زشت ووقیح بود این کار .مجلس باید اورا بیرون کند
 • ابوالقاسم افچنگی IR ۰۶:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
  0 3
  لطفا مطلب رو اصلاح بفرمایید ، ایشون نماینده اصولگرا نیست ، بلکه نماینده مستقل است. خواهشمندم حرکت زننده تیشون رو نه به پتی خانواده های شاهد بنویسید و نه به پای هیچ جناح دیگری ، زیرا که حرکات اینطور زننده در شان هیچ یک از فرهیختگان ما نمیباشد.
 • بی نام IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
  4 21
  زن باشی اصولگرا باشی الزهرا هم درس خونده باشی جو گیرم باشی ... همین میشه دیگه
 • بی نام IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
  7 2
  يك زن بايد منش وشخصيت خودشو حفظ كنه مخصوصا كه شما نماينده هستيد
 • بی نام IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
  9 2
  وقتی نماینده ی مردم به جای حرف زدن کتک زدن رو ترجیح می ده از مردم چه انتظاری داشته باشیم که موقع عصبانیت دست به یقه نشوند؟
 • بی نام IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
  107 2
  رفتار نماینده مجلس بسیار زشت و زننده بود ایشان ۲۴ مهر در برنامه حالا خورشید به صورت تلفنی مهمان بود و مجددا رفتار زشت خود را تکرار کرد و چندبار اعلام کرد من فرزند شهیدم و نیشابور ۲۵۰۰ شهید در دفاع مقدس تقدیم کرده و .... همه شهدا از جمله شهدای عزیز و بزرگواری که ایشان نام بردند چشم و چراغ ملت هستند ولی آیا دلیل بر بی ادبی و ... ایشان خیلی خیلی محلی فکر می کند و فقط به فکر یک بخش کوچکی از کشور است
 • بی نام IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
  12 2
  فیلمو الان دیدم. این رو چجوری تایید صلاحیت کردن؟
 • بی نام IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
  13 1
  این جرات جسارت رآچه کسی به نماینده داده ؟قابل توجه هیئت محترم نظارت وشورای نگهبان
 • بی نام IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
  6 2
  ایشان تفرقه افکنانه بدنبال خودنمایی و رای اوری در چن سال دیگر هست سبزوار هم این حق را دارد برای استان شدن تلاش کند ...شما چکاره مملکت هستید .ما مردم ایران بر پایه قومگرایی هر شخصی رو از بین میبریم ما ملی باید فکر کنیم.یاد فیلمهای بزن بهادر افتادم والله..خخخهخخخخخت
 • بی نام IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
  5 2
  اینها دوره احمدی نژاد 8 سال خوابشان برده حالا چهره خواب آلوده شان را در معرض دید می گذارند بیچاره مردمی که این خانم را انتخاب کرده اند
 • بی نام IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
  14 2
  من اصالتا نیشابوریم اما ارزو دارم در مجلس بعدی امثال خانم چنارانی و...رای نیاورند و مجلس 11 برایندی معتدل و خوب داشته باشد
 • بی نام IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
  1 3
  شهرستان خوشاب ابتدا برای شهرستان نیشابور بوده ، که در دوره نمایندگی جناب سبحانی نیا در دوره های اول نمایندگی ایشون از بخش سرولایت نیشابور جدا شده و به سبزوار ملحق شده است ای کاش از آقای سبحانی نیا میپرسیدین دلیل جدا شدن حدود سی روستا از سرولایت نیشابور در دوره نمایندگی ایشون چه چیزی بوده در صورتی که خود سرولایت استعداد شهرستان شدن را داشته است.
 • بی نام IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
  5 4
  سبزواری ها مگر رویای استان شدن را در خواب ببینند.