لاریجانی: اگر برجام برایمان صرفاً هزینه باشد، تجدیدنظر می‌کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه بحران سوریه رو به پایان است،گفت:سوریه ایستادگی کرد و هزینه های بسیاری داد؛ولی سرمایه خوبی هم به دست آورده است.اکنون که یک بحران ۵ ساله را پشت سرگذاشته آینده سوریه امیدوارکننده است.

به گزارش خبرآنلاین، علی لاریجانی امروز نیز در حاشیه اجلاس اتحادیه بین المجالس با رئیس پارلمان سوریه دیدار کرد و گفت: سوریه روزهای بهتری را در پیش دارد، شرایط بحرانی با ایستادگی هادر حال طی شدن است.

اهم اظهارات رئیس مجلس ایران و سوریه را در ادامه می خوانید؛

*{با اشاره به روزهای ابتدایی شروع بحران سوریه} در آن روزها کسی باور نمی کرد سوریه بتواند مقاومت کند؛اما ما با شناختی که از سوریه داشتیم بر این راه ایمان داشتیم.  سوریه ایستادگی کرد و هزینه های بسیاری داد؛ولی سرمایه خوبی هم به دست آورده است. اکنون یک بحران 5 ساله را پشت سر گذاشته اید و آینده سوریه امیدوار کننده است.

*امروز باید به تثبیت صلح در سوریه اندیشید و به فکر عادی سازی روابط دیپلماتیک با دنیا باشید. روابط سوریه به سمتی حرکت می کند که امروز به یقین می توان گفت که باید به بازسازی سوریه فکر کنیم، این روند پیچیدگی هایی دارد؛اما روند رو به جلو است.

*بحران سوریه رو به پایان است،اما بحران منطقه ادامه دارد و باید فکر مبارزه دائم با تروریسم بود.

حضور موثر و نقش آفرین ایران و روسیه را با صدایی رسا اعلام می کنیم

در این دیدار «حموده صباغ» رئیس پارلمان سوریه نیز با قدردانی از حمایت ها و تلاش ایران در سوریه گفت: حمایت های ایران را از مقاومت سوریه هرگز فراموش نخواهیم کرد،امیدواریم این حمایت ها ادامه داشته باشد.

اهم اظهارات رئیس پارلمان سوریه را بخوانید؛

*ایران و سوریه برای اهداف مشخص و مقدس در سوریه مبارزه می کنند،جان فشانی های ایرانی ها در خاک سوریه در کنار سوری ها برای هدف مقدس مبارزه با تروریسم است. دشمنان ما و شما در سوریه همان دشمنان آزادی هستند اما آن ها نمی توانند برما غلبه کنند. پایه های ارتباط و نزدیکی دو کشور را رهبر کبیر ایران خمینی عزیز(ره) و حافظ اسد پایه گذاری کردند.

*{ضمن تشکر از مواضع رئیس مجلس شورای اسلامی در سخنرانی اش در اجلاس اتحادیه بین المجالس}اظهارات کسی که اسم او را ترامپ می گذارند،درباره ایران به شدت محکوم می کنم و این ادبیات از آمریکا که استکبار است بعید نبوده و نیست.

*آمریکا رفتار دوگانه ندارد بلکه فقط و فقط منافع اسرائیل را دنبال می کند و می خواهد آن را به عنوان خاری در منطقه نگه دارد؛اما انقلاب اسلامی راه را به همه نشان داد و سوریه قدم در همین راه برمی دارد. سوریه امروز وضعیت بهتری نسبت به سال های گذشته دارد و این به خاطر ایستادگی ایران در کنار سوریه است.

*ایران برادر ما است و روسیه دوست ما؛قدردان حمایت ها و حضور موثر و نقش آفرین شما در سوریه هستیم و این چیز پنهانی نیست بلکه آن را با صدایی رسا اعلام می کنیم.

رهبری استفاده از همه سلاح‌های کشتار جمعی را حرام می‌دانند

علی لاریجانی همچنین در ادامه دیدارهای خود در حاشیه یکصد و سی و هفتمین اجلاس اتحادیه بین المجالس در روسیه در ملاقات با لاسینا زِربو دبیر اجرائی سازمان پیمان منع آزمایش هسته‌ای(CTBT)، اظهار داشت: ما هم عضو آژانس هستیم و هم در برجام تعهداتی را پذیرفته‌ایم، در موضوع برجام هم هزینه‌های بالایی را متحمل شده‌ایم، اگر قرار باشد با رفتار نادرست ترامپ بهره‌ای از برجام نبریم و صرفا هزینه بپردازیم حتما در این موضوع تجدیدنظر خواهیم کرد.

*فتوای مقام معظم رهبری صرفا در حرام دانستن کاربرد سلاح هسته‌ای نیست بلکه ایشان کاربرد سلاح‌های کشتار جمعی، بیولوژیکی و شیمیایی را حرام می‌دانند.

*ما عضو سازمان بین المللی انرژی اتمی هستیم که تاکنون 8 بار پایبندی ما را تائید کرده است اما ترامپ ادعا دارد که ایران به توافق پایبند نیست و کنگره باید تصمیم بگیرد، اگر قرار است ترامپ نظر بدهد پس سازمان انرژی اتمی چه مسئولیتی دارد.

هیچ کشوری نباید برای حذف برجام تلاش کند

لاسنا زربو نیز در این دیدار با بیان اینکه من همواره مواضع مثبت و سازنده جمهوری اسلامی ایران را در قبال پایبندی به برجام مورد توجه و تمجید قرار داده‌ام، تصریح کرد: برجام مهم ترین توافقی است که در این زمینه طی 10 سال گذشته به انجام رسیده است و همه طرف‌ها باید برای حفظ آن تلاش کنند.

دبیر اجرائی سازمان پیمان منع آزمایش هسته‌ای با بیان اینکه فتوای مقام معظم رهبری در ایران مبنی بر حرام بودن استفاده از سلاح هسته‌ای موضوع بسیار مهم و درخور توجهی است، گفت: معتقدم برجام یک توافق بین المللی است و نباید یک کشور برای حذف آن تلاش کند.

29212

 

کد خبر 717753

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =