ایرنا نوشت: روسیه در چارچوب میانجیگری بین کره شمالی و جنوبی با هدف پایان دادن به تنش های نظامی رو به اوج بین واشنگتن و پیونگ یانگ با هیات هایی از کره جنوبی و شمالی در مسکو مذاکره کرد.

 والنتینا ماتویینکو رییس شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنا) با چانگ سونگ هیون رییس مجلس کره جنوبی و آنگ دون جونگ معاون پارلمان کره شمالی دیدار و مذاکره کرد.

روزنامه پارلامنتسکایا گازتا ارگان پارلمان روسیه روز سه شنبه نوشت: در دیدارهای ماتویینکو با هیات های کره شمالی و جنوبی که دیروز انجام گرفت، طرف روسی تلاش کرد زمینه حل و فصل اختلافات دو کشور و آغاز مذاکرات مستقیم فراهم شود.

رییس شورای فدراسیون روسیه در دیدار با مقام ارشد کره جنوبی بر حمایت مسکو از تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل در باره منع گسترش سلاح های هسته ای تاکید کرد.

ماتویینکو گفت که امکان اعمال تحریم های بیشتر علیه کره شمالی از بین رفته و تنها راه قابل قبول حل و فصل سیاسی و مذاکره است.
وی در همین حال خاطرنشان کرد که موضع روسیه با چین نزدیک است. دو کشور خواهان توقف آزمایش های هسته ای کره شمالی، پایان اظهارات خصمانه و جنگ طلبانه مقام های آمریکایی علیه پیونگ یانگ و خودداری کره جنوبی از استقرار تسلیحات جدید در مناطق مرزی با کره شمالی هستند.

به نوشته روزنامه روسی، مذاکرات ماتویینکو با هیات پارلمانی کره شمالی نیز پس از ابلاغ پیام رهبر این کشور به طرف روسی آغاز شد.

کیم جونگ این در این پیام به اظهارات خصمانه دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اشاره کرده که در برگیرنده تهدید به نابودی کره شمالی است.

رییس شورای فدراسیون پس از دیدار با هیات های کره شمالی و کره جنوبی اعلام کرد که سئول برای مذاکره مستقیم آمادگی دارد، اما پیونگ یانگ در شرایط کنونی آماده گفت وگوی مستقیم نیست.

ماتویینکو در جمع خبرنگاران همچنین گفت که باید از انجام اقدامات برای گرفتار کردن کره شمالی و ترساندن این کشور خودداری کرد.

وی افزود: برگزاری رزمایش ها با شرکت نیروهای آمریکایی نزدیک مرزهای کره شمالی بر تنش ها می افزاید و چنین اقداماتی موضع پیونگ یانگ را برای توسعه برنامه هسته ای خود به منظور حفظ موجودیت این کشور تقویت می کند.

کره شمالی در ماههای گذشته به عنوان واکنش به نظامیگری آمریکا و متحدانش از جمله برگزاری رزمایش های مشترک در منطقه شبه جزیره کره در اقیانوس آرام، چند موشک بالستیکی و تاکتیکی پرتاب و حتی برپایه اطلاعات رسانه ای بمب هسته ای و هیدروژنی هم آزمایش کرده است.

52310

کد خبر 718178

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =