۰ نفر
۷ اردیبهشت ۱۳۸۸ - ۰۸:۳۱

هوشنگ نصیرزاده

معمولاً هفته پایانی لیگ برتر آنقدر حساس می‌شود که به تنهایی ارزش یادداشت داشته باشد ولی می‌خواهم در دوبخش به داوری‌های فصل تا هفته پایانی و همین طور داوری‌ها در هفته آخر بپردازم.

بر اساس قانونی نانوشته، داوری‌های ابتدای فصل هیچ وقت مطلوب نیست. تفسیر کارشناسان از این موضوع این است که داوری‌های ابتدای فصل جا نیفتاده‌اند و به همین دلیل، اشتباهات، اجتناب‌ناپذیرند، چون داوران هنوز با فضای حاکم بر مسابقات به طور دقیق، آشنا نشده‌اند.

نکته جالب در بررسی داوری‌های این فصل، معترض بودن دو تیم پرطرفدار فوتبال ما بود. پرسپولیس در زمان مدیریت مصطفوی به شکلی قابل توجه قربانی داوری‌ها شد و تصمیم‌های داوران در محوطه جریمه به شکلی محسوس به ضرر این تیم بود. میزان اشتباهات داوری در بازی‌های این تیم به قدری بود که این تیم می‌توانست یک لوح فشرده از این اشتباهات تهیه کند. مسعود مرادی به دلیل هند علی حمودی در میانه راه از لیگ برتر رانده شد تا در ادامه نوبت به استقلال رسیدو این تیم قربانی بعدی نام گرفت و چند پنالتی این تیم هم نادیده گرفته شد تا لیگ از میانه راه به بعد با وسواس بیشتری از طرف داوران پیگیری شود. با این حال داورانی بودند که هنوز در تیررس نگاه رسانه‌ها بودند. داوری که به دلیل استفاده از ادبیات نامناسب در گفت‌وگوهای رسانه‌ای توسط کمیته انضباطی احضار شد و 3 داوری که به دلیل اضافه وزن بارها نقد رسانه‌ای شدند و حتی کاریکاتورهایی از آنها در روزنامه‌ها چاپ شد. اشتباهات داوران در هفته‌های پایانی که قاعدتاً بیشتر در ذهن فوتبالدوستان می‌ماند کمتر شد و بر اساس گزارش‌ها داوران به نحو مطلوبی در سوت خودشان می‌دمیدند به گونه‌ای که می‌توان داعا کرد قهرمانی استقلال ربطی به شیوه قضاوت داوران نداشت و قضاوت داوران در مقام این تیم نقشی ایفا نکرد.

اما داوری در هفته پایانی. بدون هیچ نظر خاصی باید گفت داوری‌های دیروز مشکل خاصی نداشت. البته اگر استقلال پیروز بازی دیروز نمی‌شد تکرار نشدن پنالتی استقلال به دلیل تخلف 10 متری بازیکن پیام، زیر ذره‌بین قرار می‌گرفت و آن وقت نمره فغانی منفی می‌شد اما چون حالا اشتباهش تأثیری در نتیجه بازی نگذاشته می‌توان در مجموع نمره کارشناسی مثبت به او داد. چون او در بیشتر صحنه‌ها موفق عمل کرد و از جریان این بازی حساس عقب نبود. او باید راه رشد را برای خودش هموار کند. فغانی داوری است که به دلیل جوانی آستانه تحمل پایینی در برخورد با بازیکنان دارد و نمی‌خواهد اعتراض‌ها را بشنود و بیشتر اخطارهایی که او می‌دهد به دلیل ترشرویی بازیکنانی است که از او جوانترند و به دلیل التهاب مسابقه کمتر می‌توانند خود را کنترل کنند. او آشکارا نشان می‌دهد که در برخوردهایش کم‌تجربه، در شناخت خطا آگاه و در مدیریت بحران‌ها در حال آزمون و خطاست و می‌تواند با پشت سر گذاشتن این مرحله به جهش خود به مکانی بالاتر کمک کند.

کد خبر 7188

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =