کمیته فرهنگی ستاد حقوق بشر با حضور محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر، علیرضا آوایی وزیر ددگستری ، اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها ودیگر مسئولان برگزار شد.


به گزارش خبرآنلاین، دکتر محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر و معاون امرو بین الملل قوه قضائیه  درحاشیه این جلسه در جمع خبرنگاران دررابطه با مباحث مطرح شده دراین جلسه اظهار کرد: آقای آوایی وزیر دادگستری مهمان ویژه ما در کمیته بودند که در امر حقوق بشر و همکاری با ستاد حقوق بشر سابقه طولانی دارند.
وی گفت: وزیرمحترم دادگستری علاوه بر شأن قضاوت و فرهیختگی که دارند در امر حقوق بشر هم نقش فعالی از گذشته تاکنون داشته‌اند و حضور این شخصیت در سمت وزارت دادگستری فرصت‌های بسیاری را فراهم می کند که همکاری های دولت وسایر نهادها در امر حقوق بشرسرعت پیدا کند.

محمد جواد لاریجانی افزود: ما ازتوجه مستمر وزیر دادگستری به موضوعات و فعالیت های ستاد حقوق بشر به خصوص فعالیت های کشور در امر حقوق بشرتشکر می کنیم چه در صحنه های بین اللملی و چه درموضوعات گزارشگرها و چه درمسائلی که ما مورد تهاجم بوده‌ایم اقدامات مفیدی داشته‌اند.


وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در رابطه با اتهامات ترامپ نسبت به مردم ایران گفت: مسئله تحریم‌هایی که علیه ملت ایران درطول سالهای گذشته اعمال شده است یک کار خلاف حقوق بشری است.
معاون امور بین الملل قوه قضائیه بیان کرد: این موضوع در شورای حقوق بشرمطرح شده و بنا شده است که یک گزارشگر ویژه برای این امر انتخاب شود. جدای از جهات سیاسی محروم  کردن یک ملت به بهانه‌های سیاسی از حقوق خود خلاف منشور سازمان ملل و خلاف مصوبات حقوق بشری است.
لاریجانی در ادامه بیان کرد: اما اینکه توهین به ملت ایران شود این توهین تف سربالایی است که به سمت خود آقای ترامپ بر می گردد.
وی افزود: ملت ایران سابقه، عظمت و شأنش با حرفهای ترامپ پایین نمی‌آید حتی من فکر می‌کنم که خود آمریکایی‌ها هم ازحرف‌های رئیس جمهور خود شرمگین هستند.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه افزود:
کشور ما با این توهین‌ها در طول 40 سال پس از انقلاب آشنایی دارد و البته ملت ایران نشان داده است که این توهین‌ها در وضع آنها تأثیری ندارد و همچنان با قدم‌های بلند درحال ادامه مسیر است.
لاریجانی افزود: ولی مسئله اعمال تحریم‌ها جدای از اینکه همراه توهین باشد یا مانند دولتهای قبلی به صورت مودبانه اعمال شود خلاف موازین حقوقی است.

وی بیان کرد: خوشبختانه ما توانسته ایم درشورای حقوق بشر سازمان ملل این بحث را روشن کنیم و تا حدی به کرسی بنشانیم.


معاون امور بین الملل قوه قضائیه دررابطه بادیده بان حقوق بشر مبنی برا ینکه ایران کودکان افغانی را به جنگ سوریه می فرستد، اظهار کرد: من توصیه می کنم که دیده بان حقوق بشر به نقش بسیار وقیح و خلاف انسانی آمریکا و کشورهای حامی داعش بپردازد که چگونه اقدام به کشتار زنان وکودکان و مردم بیگناه می کنند و خود را معطل این اتهامات واهی نکنند.
لاریجانی تصریح کرد: شما می بینید که این گروه تروریستی که توسط امریکا طراحی و توسط برخی کشورهای منطقه تامین مالی شده وحتی فتوای اسلامی هم برای کارهای خود صادر کرده‌اند چقدر کودک ، زن و مرد بیگناه را به کشتن داده اند.
وی بیان کرد: برای ایران افتخار است که با قدرت در مقابل تروریستها ایستاده و تروریست را مجبوربه عقب نشینی کرده است. به نظر من سازمان ملل باید به جمهوری اسلامی ایران جایزه بزرگی بدهد وبه عنوان یکی ازموفقترین کشورهای دنیا در مبارزه با تروریست مورد قدردانی قرار دهد.


معاون امور بین الملل قوه قضائیه در رابطه با وظایف وتعهدات کشورهای اروپایی در رابطه با برجام بیان کرد:

مادر قضیه برجام 4+1 نداریم بلکه برجام 5+1 است. حالا چه کسانی که انتقاد دارند و چه ندارند ما در زمان تهاجم‌ها پشت سر دولت خودمان ایستاده‌ایم. بنابر این اگر قرار باشد یک کشور مثل امریکا از برجام خارج شود این بدین معنا است که برجام سقوط کرده است.
لاریجانی اظهار کرد: اگر بعد از این اقدام برجام ادامه پیدا کند یعنی برجام یک زنجیر در پای ما است ما و سایرین هر عملی که می خواهند انجام دهند دولت آمریکا به آن کمپانی می گوید که انجام ندهید مثلا شرکت توتال اعلام کرده است که اگر برجام را آمریکا قبول نداشته باشد ما نمی توانیم در ایران کار کنیم.

وی افزود: بنابر این اروپا اگرواقعا برجام را می خواهد باید با دولت آمریکا صحبت کنند و نه با ایران، چون ایران تا این لحظه پای تعهدات خود ایستاده و تخلفی نداشته است. متاسفانه اروپایی‌ها در جلسات مختلف چشم خود را بر روی تخلفات آمریکا بسته‌اند که این موضوع حدی دارد نهایتا اینکه ما در قضیه برجام 4+1 نداریم.

52310

کد خبر 720440

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =