علیرضا تابش، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی معتقد است اکران فیلم‌های خارجی در ایران در یک چارچوب حساب شده، ضرورى است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به امکانی که اکران فیلم خارجی می‌تواند برای سینمای ایران فراهم کند، این بحث را دارای ابعاد گسترده‌ای دانست که جای تحلیل و بررسی کارشناسی دارد.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در گفت‌و‌گو با سینماسینما درباره موضوعات مختلفی که این روزها در دستور کار مدیریت سینماست، از اکران فیلم خارجی تا سینمای کودک و همچنین جشنواره فیلم فجر و احتمال برگزاری جشنواره مستقل هنر و تجربه گفت.

اکران فیلم‌های خارجی، آری یا نه؟  

تابش درباره اکران فیلم‌های خارجی گفت: «درباره اکران فیلم خارجى خوبست از چند وجه بحث و گفت‎وگو داشته باشیم. به عقیده من اکران فیلم‌های خارجی در ایران در یک چارچوب حساب شده ضرورى است. برای به وجود آمدن این ظرفیت هم باید گفت‌وگوهاى تخصصی بین صاحب‌نظران انجام گیرد. نباید اکران فیلم‌های خارجی به هیچ وجه وادادگی نسبت به سینماى مسلط از سینمای آمریکا گرفته تا هنگ‌کنگ، تلقى و تصور شود. اگر با نگاه وادادگی نسبت به این موضوع نگاه بشود قطعا به سینمای ملی کشورمان ضربه وارد خواهد شد، ظرفیت‌هاى سینماى ملى را نباید نادیده گرفت.»

تابش ادامه داد: «فیلم خارجی باید با آداب و موازین مناسب با توجه به ارزش‌های سینمایی و فرهنگی کشورمان اکران شود. با این هدف که باعث رشدِ نگاه مخاطب ایرانی شود و مخاطبان سینما این حق را داشته باشند تا محصولات خارجی را با آثار داخلی مقایسه کنند. قطعا نگاه مخاطبان تربیت می‌شود و باعث ارتقای سینمای ما و سلیقه مخاطبان خواهد شد. زمانی که از نمایش فیلم‌های خارجی صحبت می‌کنیم قطعا هدفمان سینمای حرفه‌ای دنیا است. درسال ۱۳۹۵ مطالعه درباره اکران فیلم‌های خارجی در بنیاد سینمایی فارابی انجام شد. این پژوهش را به یک گروه تحقیقاتی سفارش دادیم که دیدگاه‌هاى دو طیف مخالف و موافق این موضوع را در کنار هم ارزیابى کنند. این گفت‌وگوها انجام شد و نتیجه این طرح پژوهشی در اختیار سازمان سینمایی قرار گرفت و به صورت کتابى با نام «اکران فیلم خارجی» توسط دانشگاه هنر همزمان با جشنواره جهانی فیلم فجر منتشر شد.»

او افزود: «امیدوارم اکران فیلم خارجی با آسیب‌شناسی و پژوهشى که انجام شده، صورت بگیرد. اکران فیلم خارجى می‌تواند درصد مشخصى از ظرفیت سالن‌های نمایش در شهرهاى بزرگ در پردیس‌های سینمایی را به خود اختصاص دهد، یا فیلم‌هاى خارجى کودک و نوجوان در کنار نمایش فیلم‌های ایرانی می‌توانند سهمی داشته باشند، نمایش این فیلم‌هاى مناسب برای کودکان، دید آن‌ها به سینما را ارتقا می‌دهد. طبعا فارغ از این هیاهویی که برای اکران فیلم‌های خارجی به راه افتاده است، با تعامل متخصصان و کار کارشناسی و با هدفِ کمک به سینمای ملی کشورمان تصمیم‌گیرى می‌شود. برخى رسانه‌ها به جای این که از تیترهای زرد استفاده کنند، همت کنند و کارشناسان سینمای بین‌الملل را دور هم جمع کنند و با آنان درباره این موضوع گفت‌وگوى کارشناسى کنند. اجازه بدهیم کارشناسان سینما استدلال‌های مورد نظرشان را بیان کنند.»

وضعیت اکران فیلم‌های کودک و نوجوان

او در ادامه درباره اکران فیلم‌هاى کودک و نوجوان در سینماها گفت: «تابستان امسال و بعد از برگزاری جشنواره بین‌المللى فیلم‌هاى کودک و نوجوان در اصفهان، مذاکراتى توسط معاون نظارت و ارزشیابى سازمان سینمایى و دبیر جشنواره با شوراى صنفى نمایش صورت گرفت و این دو مسئول سینمایى در شورای صنفی نمایش حضور پیدا کردند و از شورا خواستند که توجه ویژه‌ای به اکران سینمای کودک و نوجوان داشته باشند. خوشبختانه دو فیلم هم در تابستان و پاییز اکران شد و در ادامه سال هم شاهد اکران فیلم‌هاى این ژانر خواهیم بود.»

او همچنین با اشاره به فعالیت‌های شورای تخصصی سینمای کودک گفت: «شورای تخصصی سینمای کودک در بنیاد فارابی تشکیل شده؛ در طرح جامع سینما که توسط سازمان سینمایی وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی تدوین شده طى یک برنامه بلند مدت به سینمای کودک توجه ویژه‌ای خواهد شد. قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی مسئولیت سینمای کودک و نوجوان را عهده‌دار شده است. این نشان می‌دهد که همه ما در این بخش مصمم هستیم که به توسعه و ارتقاى سینمای کودک و نوجوان کمک کنیم. اکران بحث بسیار مهمی در سینمای کودک و نوجوان است. تبلیغات و شیوه معرفی فیلم‌ها نیز بسیار اهمیت دارد. متاسفانه برخى از دست اندرکاران در سینما به این موضوع توجه ندارند و فیلم‌ها در اکران ضربه می‌خورند. نکته دیگر این است که مشوق‌هاى حمایتى را برای تهیه‌کنندگان سینما در نظر گرفته‌ایم. تهیه‌کنندگانی که بتوانند یک فیلم اولی را در سینماى کودک حمایت کنند تا اولین فیلمشان را در حوزه کودک و نوجوان بسازند بنیاد سینمایی فارابی آن‌ها را حمایت خواهد کرد.»

تابش تصریح کرد: «بخشی از بودجه تولید مشترک بنیاد سینمایی فارابی نیز به سینمای کودک و نوجوان اختصاص پیدا خواهد کرد. یعنی ما در پروژه‌های تولید مشترک نیز حوزه کودک و نوجوان را در اولویت حمایت قرار می‌دهیم. در سینماى کودک و نوجوان تولید مشترک و فیلم اولی‌ها تحت پوشش بنیاد فارابی قرار خواهند گرفت. در سال جاری سی فیلمنامه به بنیاد سینمایی فارابی رسیده است و در شورای تخصصی بررسى خواهند شد. قطعا تعدادی از این فیلمنامه‌ها انتخاب می‌شوند و بنیاد در فرآیند تولید از آن‌ها حمایت خواهد کرد.»

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی گفت: «اگر روزی اکران فیلم خارجی به صورت جدی مطرح شود،می‌توان ظرفیت مشخصی را برای سینمای کودک و نوجوان در نظر گرفت. نکته بسیار مهم در تولیدات سینماى کودک توجه به ساختارها و تکنولوژی روز دنیا است که می‌تواند به ‌سینمای ما کمک شایانی کند. ارتقای سطح دانش فنی برای سینماگران ما مهم است و باید در این زمینه سرمایه‌گذاری شود. تا زمانی که اکران فیلم‌های کودک به یک جریان طبیعى تبدیل نشود و عرضه و تقاضا در این حوزه به تناسب نرسد، جریان طبیعى تولید هم متناسب با نیاز مخاطبان شکل نمى‌گیرد.»

بررسی طرح برگزاری جشنواره اختصاصی هنر و تجربه

تابش درباره جشنواره سی و ششم فجر گفت: «در شورای سیاست‌گذاری بحث حضور فیلم کوتاه در جشنواره سی و ششم و سیمرغ هنر و تجربه صورت گرفت. امسال هر دو بخش صاحب سیمرغ ماندند. توجه و نوع نگاه شورای سیاست‌گذاری نسبت به این بخش‌ها قابل توجه بود. البته طرح برگزاری یک جشنواره اختصاصی برای گروه هنر و تجربه در دست بررسی است. اگر این اتفاق صورت بگیرد و برنامه‌ریزى درستی انجام شود آن جشنواره براى رشد سینماى ایران سازنده و مثبت است. زمانی فیلم‌هاى کودک و نوجوان در دل جشنواره فجر بود اما اکنون این استقلال و استحکام در جشنواره کودک دیده می‌شود و با ثبات حرفه‌اى کار خود را ادامه می‌دهد. اگر جشنواره‌ای برای هنر و تجربه مثل جشنواره حقیقت یا جشنواره کودک اختصاص یابد، قطعا برای علاقه‌مندان این گروه سینمایی نیز مطلوب خواهد بود.»

تحسینِ جشنواره فیلم کوتاه تهران

او همچنین با نگاهی به جشنواره فیلم کوتاه تهران که به تازگی به پایان رسیده، گفت: «جشنواره فیلم کوتاه امسال را نیز مثبت دیدم، فیلم‌های ارزشمندی در این جشنواره به نمایش گذاشته شد. شاید به این دلیل جشنواره فیلم کوتاه را خوب می‌شناسم که روزگارى هنرجوى انجمن بوده‌ام و فیلم کوتاه ساخته‌ام و با فضای حاکم بر این جشنواره آشنا هستم. هر سال جوانان فیلمساز شهرستانی و تهرانی شور بسیار خوبی به این جشنواره می‌دهند. حضور بین‌المللی خوبی را در جشنواره شاهد بودیم. کارگاه‌های موفقى برگزار شد. همه این موضوعات نشان می‌دهد که مسئولیت ما در قبال فیلمسازان جوان بیش از قبل، بیشتر شده است.»

58242

کد خبر 721442

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۵
    3 0
    خیلی هم ضروری نیست. ما اکثرشان را دیده ایم.