روحانی: برای معرفی وزیر علوم تعامل کردم نه معامله

رئیس جمهور که برای معرفی و دفاع از دو وزیر پیشنهادی علوم و نیرو به مجلس آمده بود، از شروطش با غلامی و اردکانیان سخن گفت و تاکید کرد که برای معرفی وزرایش تعامل کرده است و نه معامله.

به گزارش خبرآنلاین حجت الاسلام حسن روحانی سخنانش را با ابراز خرسندی از حضور مجدد در محضر نمایندگان آغاز کرد و گفت: متاسفانه تعیین تکلیف این دو وزارتخانه کمی به تاخیر افتاد. البته شاید این تاخیر خواصی هم داشت و نشان داد که فضای جامعه بویژه دانشگاهیان نسبت به آینده فضای علم و محیط دانشگاه و آینده پژوهش در کشور حساسیت دارند. همه نکاتی که در روزهای اخیر در فضاهای مختلف راجع به دانشگاه و لزوم حساسیت دولت نسبت به استقلال و محیط دانشگاه و آینده دانشجویان و شیوه فعالیت تشکل‌های دانشجویی در ایران مطرح شد؛ نشان از آن است که دانشگاه ما زنده است و اساتید فعال هستند و به سرنوشتشان به دقت توجه دارند.

وی از همه کسانی که در این فضا سخن گفته و نقد کردند، سپاسگذاری کرد و ادامه داد: مفهوم این سخنان سرزنده بودن نسل جوان و دانشگاه هاست.

رئیس جمهور خطاب به ملت ایران و دانشجویان و اساتید دانشگاه‎ها گفت: دولت راه خود را در زمینه احترام به علم و دانشگاه، غیر امنیتی بودن محیط دانشگاه، احترام به دانشجویان و آزادی اندیشه و بیان در دانشگاه، ادامه خواهد داد و ذره ای کوتاه نخواهد آمد. به هرآنچه در انتخابات 92 و 96 راجع به محیط دانشگاه، امن بودن آن و نه امنیتی بودن آن، فضای آزاد و امنیت لازم برای دانشجویان و اساتید، گفته بودم، وفادارم.

روحانی در محضر نمایندگان ادامه داد: مبنای من در نحوه سلوک با وزرایی که تا امروز انتخاب شده اند و دو وزیری که انشالله و به کمک شما امروز انتخاب خواهند شد، «پیوست» حکم آنها است. در این «پیوست» گام به گام اولویت های دولت دوازدهم مشخص شده است و دولت به طور منظم در ارزیابی های سه ماهه، وزرا را ارزیابی خواهد کرد. مبنایم برای ادامه یا توقف کار وزرا، پیوست کار آنها است که از برنامه دولت و اسناد بالادستی قانونی استخراج شده است.

اهم سخنان وی را در ادامه بخوانید:
*دانشگاه و وزیر علوم از حساسیت ویژه ای برخوردار است. همه شما نمایندگان می دانید که هماهنگ کردن برای معرفی وزیر به مجلس در برخی موارد، طولانی تر خواهد بود. برخی وزارتخانه ها هماهنگی آسانتری دارند اما برخی طولانی تر هستند. صبر و حوصله کردیم، تعامل کردیم اما معامله نکردیم. من بر سر دانشگاه، آزادی دانشگاه، فضای دانشگاه و امنیت دانشجویان و آینده آنان و خطی که در دولت اعلام کردم را معامله نکرده و نخواهم کرد و تا روز آخر این مسیر را ادامه می دهم. شما نمایندگان و مردم شاهد این خواهید بود.

شروط روحانی برای انتخاب وزیر علوم
*نیازی نیست که با عجله راجع به افراد قضاوت کنیم. از معیارهای انتخاب وزیر علوم کوتاه نیامدم. ممکن است زمان طولانی شده باشد. اما برای این انتخاب لازم بود و پای همه اصولم ایستادم. من با آقای غلامی که از اساتید بنام و برجسته است و مدیریت لازم را در ستاد دانشگاه و مدیریت دانشکده و دانشگاه انجام داده است، صحبت کردم و شرایطم را با او در میان گذاشتم. کما اینکه با افراد دیگری هم صحبت کردم و همه این شرایط را مطرح کردم.

*اولين شرط من با وزير علوم اين بود كه محيط دانشگاه از آن همه دانشجويان و احزاب و جناح ها است. هیچ كس در دانشگاه -اين تاكيد من به آقاي غلامي بود_ هيچ انجمن و جمعي در داخل دانشگاه نبايد احساس بي پشتوانگي كند. هيچ جمعي نبايد فكر كند كه براي باقي امينت است و براي او نيست. هيچ جمعي نبايد فكر كند كه نظر وزارتخانه به برخي متفاوت است.

اختلاف افکنی حرام و گناه کبیره است
*مبناي ما اعتدال بوده است و اكثريت بايد حاكم باشند ولي اقليت بايد به طور كامل از حقوق خود برخوردار باشند. نه اسلام،‌ نه قانون و نه شرايط امروز كشور به ما اجازه نمي دهند كه در مسائل جزئي رو در روي هم بايستيم. اگر هم اختلاف هاي جزئي دو سال پيش جايز و مكروه بود، امروز بايد بگويم که حرام است و گاهي گناه كبيره.

*امروز ما شرايط خاصي داريم. نياز به وحدت بيشتر داريم. يك بال بزرگ مسئوليت در وحدت و انسجام ملي و در ايستادگي ملت در برابر ديگران دانشگاه است. آن روز كه ما در مسير نهضت اسلامي بوديم، بار اول بر دوش دانشگاه بود. دانشگاهيان بودندكه در كنار حوزوي ها پرچم انقلاب را بر دوش كشيدند. اساتيد بزرگ دانشگاه بودند كه در كنار علما انقلاب را براي مردم رهبري و تدبير كردند.

*آن روز هم كه وارد جنگ شديم و دشمن بر ما هجوم آورد،‌ باز هم دانشگاه نقش بزرگي ايفا كرد. من يادم نمي رود كه در زمان جنگ برخي از دستگاه هاي پيچيده نظامي كه فروشنده هاي آن دستگاه ها حاضر به تعمير نبودند؛ اين دانشگاه بود كه به ما كمك كرد.

*در بسياري از موارد دانشگاه هاي علمي و صنعتي ما از جمله دانشگاه شريف به ما ياري رساند و كمك كرد، علاوه بر اينكه دانشجويان و اساتيد ما در جبهه هاي جنگ بودند. هر جا مشكلي براي كشور پيش آمده دانشگاه در صف مقدم بوده است، امروز هم براي اداره دولت ما دست نيازمان عمدتا به سوي فارغ التحصيلان دانشگاه‌ها است. فردا هم دست ملت ما به سوي دانشجويان دراز خواهد بود. اگر به فكر اقتصاد مقاومتي هستيم راهي به جز اقتصاد دانش بنيان وجود ندارد. اگر به فكر روابط سياسي با عزت هستيم راهي به جز داشتن ديپلمات هاي متخصص وجود ندارد.

فضای دانشگاه‎ها آزاد و امن شده است
*براي مديريت كشور، اقتصاد كشور و حقوق ملت ما نيازمند دانشگاه هستيم. دانشگاهي كه بتواند آزاد انديش باشد. دانشگاهي كه تفكرات مختلف سياسي، فضا را براي فعاليت سياسي شان آمده و باز ببينند. وزارت علوم و وزير علوم بايد شرايط را براي فعالتر شدن دانشگاه ها و اساتيد و دانشجويان و همچنين سير مراحل علمي در سطح جهان و رقابت با كشورهاي پيشرفته را فراهم كنند.

*من از شما مي پرسم آيا فضاي دانشگاه ما امروز نسبت به سال 91 بهتر شده است يا نه؟ آيا فضاي دانشگاه ما آزادتر شده است يا خير؟ آيا دانشجويان ما در بيان نظراتشان آزادتر هستند يا نه؟ آيا در مسير رشد علمي دانشگاه هاي ما نسبت به 5 سال پيش پيشرفت كرده اند يا نه؟ آيا شركت هاي دانش بنيان ما كه در سايه تلاش وزارت علوم، بهداشت و معاونت فناوري رياست جمهوري فعاليت مي كنند و حلقه اتصال را بين دانشگاه و توليد برقرار كرده اند با سال هاي قبل قابل مقايسه است؟

*يكي از نكاتي كه از آقاي غلامي خواستم در دانشگاه مورد توجه قرار دهد اين بود كه دانشجوي ما بايد صاحب علم و با صراحت باشد. اينكه بگوييم دانشجويي فارغ التحصيل شده است و كاغذي به عنوان مدرك دانشگاهي در دست گرفته است، اين نمي تواند چندان موجب افتخار شود. آن روزي كه دانشجوي ما در كنار مدرك دانشگاهي يك مهارت را ياد گرفته است، مراكز توليدي ما اين دانشجو را جذب خواهند كرد. اين را به وزير علوم پيشنهادي گفتم كه دانشجو بايد با توليد و خدمات ما متصل باشد. دانشجو از سال دوم بايد مهارت ياد بگيرد و از سال سوم بايد توانايي كار داشته باشد و بعد از دوره تحصيلش بايد بتواند شغلي را برعهده بگيرد. درست است كه امروز شرايط كار در جامعه ما ايده آل نيست اما دولت اين افتخار را دارد كه در فصل دوم سال جاري، يك رشد كم نظير يا حتي بي نظير در مسئله اشتغال باشد. اين كه نزديك 800 هزار نفر در تابستان امسال نسبت به پارسال مشغول به كار شدند، اميدوار كننده است. گرچه هنوز تا رسيدن به رقم مطلوب فاصله داريم اما مسير ما مسير اميد است.

اساس وزارت علوم بايد برمبناي اميد باشد
*در اينجا به وزير علوم آينده مي گويم که اساس وزارت علوم بايد برمبناي اميد باشد. وزارت علوم و دانشگاه هاي ما بايد به گونه اي باشند كه دانشجوي امروز اميدوار باشد. دانشجو وقتي مي بيند كه به دليل تعلق به يك جناح سياسي، فضاي صحبت ندارد، اين معنايش اين است كه اميد به شغل فردا هم ندارد. معنايش اين است كه در دانشگاه بين من و هم كلاسيم فرق مي گذارند. به کسی اميد مي دهند و به من نااميدي! اين معنايش آن است كه دانشجوي ما نمي تواند به عدالت نظام و دولتش متكي باشد. دانشگاه ما بايد فضاي آزاد و امن براي همه تفكرات و براي همه دانشجويان عزيز در سراسر كشور باشد.

*اين براي ما افتخار نيست كه فارغ التحصيلان ما زياد باشند و به همان اندازه سال‎هاي سال پي جوي كار باشند. هميشه دانشگاه ها بر اين مبنا بوده است كه بعد از فارغ التحصيل شدن، مي توانستند شغل مناسبي بيابند،‌ چنين فضايي را بايد در دانشگاه ايجاد كنيم.

*دكتر غلامي به عنوان شخصيتی مدير،‌ متدين و انقلابي، بي ترديد فضاي دانشگاه ما را در همان مسير سال 93 و 94 قرار خواهد داد. دانشگاه 96 با 93 متفاوت نخواهد بود، مسير همان مسير است. من امروز به عنوان رئيس جمهور به دانشجويان و اساتيد اين قول را مي دهم و خودم شخصا روند دانشگاه را پايش خواهم كرد. من مي دانم دانشگاه چه منت بزرگي را در مقاطع مختلف بر ما داشته است و ما چه ديني نسبت به دانشگاه داشته ايم.

در وزارت نيرو بايد از تدبير سخن گفت
پس از دفاع از وزیر پیشنهادی علوم نوبت به وزارت نيرو رسيد تا حسن روحاني در دفاع از اردكانيان سخن بگويد. رئيس جمهور با بيان اين نكته كه «همانطور كه در وزارت علوم از اميد سخن مي‌گویيم، در وزارت نيرو بيشتر بايد از تدبير سخن گفت»، توضيح داد: يكي از مسائل مهم ما مسئله آب در كشور است. از آب براي نيازهاي ضروري، آشاميدن، ‌صنعت، كشاورزي و آباداني كشور استفاده مي كنيم.
او افزود: همه مي دانيم يكي از مسائل مهم امروز و فرداي ما مسئله آب است. در زمينه آب در كشور بعد از جنگ تحميلي اقدام هاي فراواني انجام شد تا آب مهار شود و پايدار بماند. در زمينه عرضه آب تقريبا بيشتري كارها انجام شده است. دوراني در جهان، دوره سد سازي بود. رقمي حدود 46 هزار سد بزرگ در جهان ساخته شد، حدود 23 هزار سدش در چين بود. ما هم بعد از جنگ سدهاي فراواني براي مهار آب ساختيم، اما امروز ديگر اين فضا مثل گذشته نيست.

اهم سخنان وی از این قرار است:
*يك روزي بحث بر اين بود كه ما وارد كنند آب از كشورهاي ديگر باشيم. در اين زمينه مذاكره هاي فراواني صورت گرفته است و امروز هم صورت مي گيرد. اين مورد منتفي نيست اما در عين حال آنچنان كه در سال هاي قبل روي اين مسئله اميد بسته شده بود،‌ دراين حد نيست و نخواهد بود. برخي كشورها آب فراوان دارند اما همسايه ما نيستند و ‌آب بايد از كشوري عبور كند كه اختلاف هايي ميانشان است. اما از بعضي كشورها مي شود آب خريد و اين كار ادامه پيدا كند.

*شما نماينده ها اين مسئله را اعلام كرديد كه آب استان ما از فلان درياچه بايد تامين شود، اين يكي از كارهايي است كه مي شود برايش فكر و برنامه ريزي كرد. اما در عين حال بايد بدانيم كه آب به چه قيمتي به محل مصرف خواهد رسيد. در اين رابطه نياز به سرمايه گذاري داريم.

* مسئله پساب و تصفيه فاضلاب هم جزء مواردي بوده است كه دولت وارد شده و سرمايه گذاري كرده است. اين موضوع براي محيط زيست ضروري است و مي تواند در برخي موارد از اين آب تصفيه شده استفاده كرد.

نسخه کشت فرازمینی برای صرفه جویی در آب
*تردید نکنید که بیشترین سرمایه گذاری در سمت تقاضا باید باشد. باید ببینیم که از آب موجود چگونه باید بهره برداری کنیم. دولت و مجلس باید دست به دست هم دهیم که جلوی اصراف را بگیریم. بیشترین آب ما صرف کشاورزی می شود. باید ببینیم که همه محصولات کشاورزی را باید در کشور خودمان کشت کنیم یا از کشت فرازمینی استفاده کنیم؟

*در زمینه تقاضا، قدم‎های فراوانی را باید برداریم. تلاش دولت یازدهم برای این بود که بهره وری را در آب بالا ببرد و از شیوه های سنتی فاصله بگیرد و از شیوه‌های مدرن آبیاری استفاده کنیم. از وزیر نیروی سابق که تلاش بسیاری در این زمینه انجام داد و از وزیر کشاورزی سپاسگزارم که تلاش کردند با آب کمتر و زمین بیشتر، محصول بیشتری ایجاد کنند. دولت گام‎های خوبی در استان‎های غربی و جنوبی برداشته و برخواهد داشت. این راه اصلی ماست. اگر مصرف آب کشاورزی ما که 80 تا 85 درصد است، را حداقل 20 درصد کاهش داده و صرفه جویی کنیم، دست ما باز خواهد شد. البته این کار نیازمند سرمایه گذاری و کمک دولت است.

تدبیر، راه حل معضل کم‌آبی
*به نظر من معضل آب، با تدبیر و هماهنگی و برنامه ریزی قابل حل است. بحث دولت دوازدهم و این مجلس نیست. برای نسل آینده باید فکر کنیم. موضوع آب میان نسلی است. برای همین است که می گویم وزارت نیرو، وزارت تدبیر است و باید برای اقلیم ایران در بلند مدت فکر کند. آمار و ارقام و اطلاعات ما باید کاملا به روز باشد. اینکه با اضافه شدن جمعیت و نیاز بیشتر به مواد غذایی و توسعه صنعت و ... چگونه باید آب مورد نیاز را تامین کنیم. حق آبه دریاچه ها و تالاب ها را فراموش نمی کنم، علاوه بر سد زدن باید حق دریاچه ها و رودها را هم لحاظ کنیم. باید بتوانیم از این معضل عبور کنیم. کار سختی است اما حتما راه حل دارد.
*علت دعوت از اردکانیان برای این سمت، به دلیل مهارت و تخصص و دانش ایشان در مساله آب بود. این به معنی غفلت از موضوع انرژی و برق نیست. اما مشکل اول ما، مشکل آب است.

دو وزیر دانش آموخته در شرق و غرب!
*بین این دو وزیر، شرق و غرب را جمع کردیم. وزیر علوممان در شرق استرالیا درس خوانده و وزیر نیرو در غرب کانادا! وزیر نیروی ما در سازمان ملل کار کرده و از طرح های اجرا شده برای حل مشکل کم آبی مطلع است. او با شهید عباسپور کار کرده و سالها در وزارت نیرو و کشور بوده است.

*در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی با آقای اردکانیان آشنا شدم. طرحی برای تامین آب غرب کشور در پایان دوره ریاست جمهوری مرحوم هاشمی رفسنجانی از سوی ایشان تدوین شد و در دولت آقای خاتمی هم پیگیری شد و حتی در دولت بعدش هم او پیگیر بود. آقای اردکانیان می داند که تمام فکر مرحوم هاشمی، آبادانی کشور بود.

تجلیل از مرحوم هاشمی رفسنجانی

*کمتر کسی را در تاریخ ایران دیدم که برای آبادانی کشور این همه دلسوز باشد و فکر کند و طرح داشته باشد. خدا شاهد است هرگاه همراه با ایشان به هر کشوری که می رفتیم و با هر رئیس جمهوری که می نشست، از آنها می پرسید که چقدر آب دارید؟ آبتان را چطور کنترل و مهار می کنید؟ در هرجای دنیا به دنبال کسب تجربه برای آبادانی کشور بود. همه فکر و ذکر و تلاشش آبادانی ایران بود. در آن دوره برای غرب کشور، سند آب تدوین شد. من دانش و تبحر آقای اردکانیان را از آن دوران به یاد دارم.

*از شما نمايندگان مي خواهم كه همه دست به دست هم بدهيم و در بودجه سال هاي آينده و امسال يكي از برنامه هاي اصلي ما مسئله مهار تقاضا در بحث آب باشد تا ما هم بتوانيم آب كشور را به سامان برسانيم. در بحث برق مشكلات ما كمتر است، البته در اين زمينه هم نياز به سرمايه گذاري داريم.

*ما در مسير انتقال آب و برق خيلي چيزها را از دست مي دهيم. انتقال يك مسئله مهم براي ما است. ما ايران را مي توانيم به عنوان «هاب» منطقه در برق قرار دهيم و مي توانيم صادر كننده برق در منطقه باشيم. ما نيروگاه ساز هستيم. از انرژي و گاز برخورداريم. ما بايد مركزيت برق براي كشور و صادر كننده برق در منطقه باشيم. البته در بحث آب نمي توانيم صادر كننده باشيم،‌ مي توانيم به روش صحيح نيازهاي بلندمدتمان را تامين كنيم.

امیدوارم اردکانیان و غلامی رای بیاورند
* از نمايندگان تقاضا مي كنم كه همانطور كه در معرفي كابينه ما را ياري داديد و به وزراي پيشنهادي راي داديد، به این دو وزیر پیشنهادی نیز رای دهید. از شما متشكرم. دو وزير باقي مانده که لازم است هر چه سريعتر كار اين وزارتخانه ها آغاز شود. این به نفع ملت و ما و شما است. در هر دو زمينه ما افراد صاحب صلاحيتي كه داراي تخصص و تجربه لازم بودند به مجلس معرفي كرديم. امیدوارم آقاي اردكانيان و غلامي راي بياورند و دولت و كابينه كامل شوند تا ما راهمان را سريعتر طي كنيم.

2727

کد خبر 721932

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 6
  • بی نام IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۷
    14 2
    بازي با كلماته ؟