برخی از شهروندان گلایه می‌کنند چرا عده‌ای با نصب دوربین مداربسته در معابر عمومی، حریم شهروندان را نقض می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، یکی از مسایلی که اخیرا باعث بحث و نظرهایی در میان مردم شده، مسئله نصب دوربین مداربسته در اماکن عمومی، مشاع و خصوصی است.
در این باره، برخی مخاطبان سرویس مشکلات مردم، کامنت گذاشته اند و نظراتی را مطرح کرده اند.
مخاطبی به نام امین در این باره نوشته: سلام .ما هنوز نتونستیم بفهمیم نصب دوربین داخل کوچه و مزاحمت برای همسایه ها جرم هست یا نه .وقتی به اداره اماکن شهرستان شهرضا واقع در استان اصفهان مراجعه میکنیم در جواب میگویند باید تمام همسایه ها شاکی بشن تا بیایم جمع کنیم آخه من نمیدونم چه قانونی وجود داره که کسی میاد تو کوچه به بهانه امنیت خونه خودش به حریم شخصی مردم تجاوز میکنه جالب این هست که دوربین کل کوچه رو ساپورت میکنه و دوربین باید در خود مالک و اون هم ورودی رو تحت کنترل بگیره نه خونه همسایه و ...ممنونم خواهشا پیگیری فرمایید.
در پاسخ باید گفت دو نکته درباره نصب دوربین های مداربسته باید مدنظر قرار گیرد.
نکته اول درباره تفاوت نقش دوربین های مدار بسته در کاهش جرم و جرایم و پیشگیری از وقوع تخلفات است. ناگفته پیداست دوربین های مداربسته ای که آشکارا در اماکن عمومی نصب شده اند، نقش به سزایی در پیشگیری از وقوع جرایم و تخلفات دارند و مجرمان احتمالی را با این خطر روبرو می سازند که ممکن است مورد شناسایی قرار گیرند.
ولی درباره اینکه آیا نصب دوربین مداربسته در حریم های خصوصی و عمومی چه تفاوتی دارد، باید گفت نصب دوربین مداربسته در محیط های عمومی در حال حاضر دارای هیچ گونه منع قانونی نیست. منع قانونی این مکان ها تنها در صورتی به وجود می آید که این محیط در اطراف مکان های حساس مانند پادگان ها، پایگاه های هوایی و ... باشد.
همچنین بايد در نظر داشت كه اگر فيلم هاي ضبط شده توسط اين دوربين ها در راستاي قانون و براي پيشگيري از وقوع جرم يا تعقيب قانوني مجرمان باشد، موجب حفظ امنيت و آرامش است اما در صورتي كه به وسيله اي برای كنترل شهروندان و ايجاد محيط پليسي و امنيتي تبديل شود، مسلما امري خطرناك و نقض آشكار حقوق شهروندي خواهد بود.
درباره مسئله ای که در کامنت بالا مورد اشاره قرار گرفته هم باید گفت در صورتی که دوربین مداربسته، کل کوچه را رصد می کند، نمی توان اطلاق مزاحمت برای آن داشت ولی اگر دوربین مداربسته فوق روی ورودی خانه یکی از همسایه ها تنظیم شده و کنترل و سرک کشی در امور منزل همسایه و ثبت ورود و خروج اشخاص از آن باشد، آن همسایه می تواند به صورت مجزا در دادسرا شکایت کند و به عنوان اینکه دوربین مداربسته، حریم خصوصی ورود و خروج اشخاص به خانه مردم را رصد می کند، قابل تعقیب است.
46231

کد خبر 722056

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =