خانه ملت نوشت: معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست تاکید کرد: برای احیاء دریاچه ارومیه باید سهم برداشت از منابع آب حداقل ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش پیدا کند.

مسعود تجریشی در خصوص کاهش طراز دریاچه ارومیه، گفت: امسال نسبت به سال گذشته طراز دریاچه ارومیه ۲۳ سانت کاهش پیدا کرده است، اما درمقایسه با دوسال گذشته طراز بالاتر است؛ اما دراین خصوص مشکلاتی وجود دارد، مبنی براینکه می توان طراز آب دریاچه در اردیبهشت ماه را به دلیل وجود بارش باران اعلام کرد، یا اینکه می توان طراز آبان ماه را اعلام کرد که طراز آب پایین تر است؛ ضمن اینکه می توان طراز را سال به سال مقایسه یا روند را مورد بررسی قرار داد.

وی افزود: به لحاظ روند قرار بود افت دریاچه ارومیه تثبیت شود، تثبیت به این مفهوم که باید در طی ۲۰ سال منتهی به سال ۹۳ سالانه ۴۰ سانت طراز آب ارومیه کاهش پیدا می کرد؛ یعنی اگر همان روند ادامه پیدا می کرد در سال جاری باید از میزان طراز فعلی ۲۰ سانت هم کاهش داشتیم، اما ما درمرحله اول تثبیت شرایط موجود را اجرایی کردیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست، تاکید کرد: در سال جاری اتفاقی بسیار نادر رخ داد، به عنوان مثال به لحاظ بارش در طی ۵۰ سال اخیر امسال سومین سال به لحاظ کمترین بارش بود؛ به عبارتی در طی ۳۰۰ هزار سال عمر این دریاچه توانستیم میزان بارش ها را براساس رسوبات بدست آوریم، بنابراین کمترین بارش به میزان ۱۸۰ میلی متر بوده است؛ ضمن اینکه سال گذشته ۲۰۰ میلی متر بارندگی داشتیم، همچنین میانگین بارش حوزه آبریز دریاچه ارومیه ۳۸۵ میلی متر بوده است.

تجریشی با بیان اینکه دما درمقایسه با سالیان گذشته افزایش و بارش ها کاهش پیدا کرده است،گفت: البته با افزایش دما تبخیر نیز بیشتر شده و نیاز به گیاه نیز افزایش پیدا کرده است، در شرایطی که به این عوامل توجه کنیم، مشخص می شود که چرا طراز دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده که علت آن موارد گفته شده است؛ ضمن اینکه در دریاچه ارومیه نوسات اقلیمی به صورت جدی خواهد بود، بنابراین باید مصرف آب کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه مجلس، دولت و وزارت جهاد کشاورزی باید کمبود آب را جدی بگیرند، افزود: باید مصرف آب دربخش کشاورزی کاهش پیدا کند، البته کاهش مصرف آب دارای تبعات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است، بنابراین در علت کاهش طراز آب دریاچه ارومیه دلایل روشن بوده و نباید به دنبال مقصر بود؛ به طورحتم همه باید تصمیم بگیرند که اگر به دنبال احیاء دریاچه ارومیه و دیگر تالاب ها هستیم، باید سهم برداشت از منابع آب حداقل ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش پیدا کند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست، با بیان اینکه مسئله محیط زیست و آب ارتباط پیچیده ای باهم دارند، تصریح کرد: افراد دارای منافع در مصرف آب بالا باید میزان آب مصرفی را کاهش دهند.

 

46

کد خبر 722673

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =