رییس کل گمرک در نشست سالانه مدیران ستادی و اجرایی گمرکات کشور گفت: یکی از دستاوردهای مهم گمرک در قالب گمرک الکترونیک حضور ٢٧ سازمان همجوار در سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی است که سبب تسهیل و توسعه تجارت از طریق کاهش زمان و هزینه صاحبان کالا شده است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از گمرک فرود عسگري اظهارداشت: پنجره واحد تجارت فرامرزي  به مرحله نهايي و كارايي حداكثري نزدیک شده و گمرك و سازمان هاي همجوار بايد كمك كنند تا برخي از مشكلات باقي مانده برطرف شود. 

وي در اين نشست با بيان اينكه گمرك الكترونيك در حال حاضر به نتايج خوبي رسيده است و در همه جلسات با دولت و مجلس از آن با عنوان كار مهم و اساسي ياد مي شود به تشريح انتظارات مردم و دولت از گمرك پرداخت و گفت: اولين و مهمترين كساني كه از ما انتظار دارند تجار و بازرگانان هستند كه به دنبال ترخيص كالاهاي خود در كمترين زمان هستند.  خوشبختانه توانسته ايم از طريق گمرك الكترونيك به اين انتظار و توقع آنان تا حد زيادي پاسخ دهيم. 

رييس كل گمرك يكي ديگر از مطالبات جدي از اين سازمان را رسيدگي به مسائل و مشكلات مرز نشيني ، ملواني ، كولبري عنوان كرد و گفت: گمرك به طور جدي در پي حل مشكلات اين بخش ها با كمك سازمان ها و دستگاه هاي ذي ربط و ساماندهی این رویه ها است.

وي در بخش ديگري از سخنان خود به موضوع افزايش درآمد گمرك با اجراي سامانه هاي الكترونيكي اشاره كرد و گفت: با توجه به عملكرد موفق گمرك در سال گذشته پيش بيني سقف درآمد گمركي در سال ٩٦ فقط از محل حقوق ورودی با ٣هزار و ٥٠٠ ميليارد تومان افزایش به ٢٠ هزار ميليارد تومان افزايش يافته است. رييس كل تصريح كرد: از ابتداي سال جاري تا كنون بالغ بر ١٢ هزار و ٥٠٠ ميليارد تومان از محل حقوق ورودی کالاها درآمد پيش بيني شده محقق شده است که البته با احتساب سایر درآمدهای وصولی از طریق گمرک این رقم به بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان می رسد.

وي با اشاره به مطالبات از گمرك گفت: يكي از جدي ترين خواسته هاي جامعه و مسولان مبارزه همه جانبه گمرك با قاچاق کالا و مواد مخدر است كه خوشبختانه طي سه سال گذشته با استفاده از سامانه های هوشمند ، تجهيزات پيشرفته و سگهاي مواد ياب توانسته است رتبه هاي بسيار برجسته اي هم در داخل كشور و هم ابعاد بين المللي كسب كند و این روند همچنان ادامه دارد.

عسگري با بيان اينكه گسترش مناطق آزاد در كشور يكي از چالشهاي گمرك به حساب مي آيد افزود:در اين مناطق مجتمع هاي تجاري احداث شده كه حيات آنها وابسته به كالاهاي ساخته شده و مصرفی وارداتي است. به همين دليل مذاكراتي با مسوولان اين سازمان در مورد سامان دهي واردات در اين مناطق صورت گرفته است و با مساعدت و همکاری دکتر بانک دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مقرر شد در چارچوب تفاهم نامه ای مناطق آزاد تحت پوشش سامانه جامع گمرکی قرار بگیرند که البته مراحل اجرایی این تفاهم نامه در  منطقه آزاد ارس و اروند به صورت پایلوت در حال عملیاتی شدن است.

رييس كل گمرك با بيان اينكه اتهام جعل پروانه گمركي براي هميشه از گمرك برطرف شده است گفت: با  اجرايي شدن سامانه جامع گمركي درآمدهاي گمرك افزايش يافته به طوري كه  درآمدهاي گمرك از محل حقوق ورودي در سال ٩٢ ،٨ هزار ميليارد تومان بوده و در سال گذشته فقط از محل حقوق ورودی به ۱۸ هزار میلیارد تومان رسید و این در حالی است که واردات کالا در سال گذشته روند کاهشی داشت. 


3535

کد خبر 723129

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =