رایزنی‌ها دنباله‌دار اما بدون نتیجه برای بازگشایی مرز خسروی/ خروج ۱.۶ میلیون زائر از مرز ایران

ایسنا نوشت: سخنگوی ستاد اربعین کشور گفت: کماکان رایزنی‌ها را برای بازگشایی مرز "خسروی" ادامه می‌دهیم، اما تاکنون نتیجه‌ای نداشته است.

شهریار حیدری با اشاره به ادامه رایزنی‌ها برای بازگشایی مرز خسروی، اظهار کرد: رایزنی‌ها فقط به بازگشایی مرز در ایام اربعین محدود نمی‌شود و تلاش ما این است که مرز خسروی برای همیشه جهت تردد زوار عتبات عالیات باز شود.

وی همه چیز در مورد بازگشایی مرز خسروی را منوط به طرف عراقی دانست و گفت: ما در ایران آمادگی 100 درصدی داریم و سیاست نظام جمهوری اسلامی و دولت این است که از این مرز استفاده شود.

سخنگوی ستاد اربعین کشور گفت: نیروهای ایرانی در بخش‌های مختلف مرزبانی، گمرک، گذرنامه و ... به صورت شبانه ‌روزی در مرز حضور دارند و هر لحظه آماده باز شدن مرز هستند.

حیدری گفت: باز شدن مرز خسروی برای بازگشت زوار نیز به آمادگی طرف عراقی بستگی دارد.

وی دلیل عدم بازگشایی مرز خسروی را آماده نبودن طرف عراقی عنوان کرد و افزود: حتما یکی از ملاحظات عراق دلایل امنیتی بوده است.

سخنگوی ستاد اربعین کشور در ادامه از صدور دو میلیون و 300 هزار روادید برای سفر به عتبات عالیات در کشور خبر داد و گفت: تاکنون یک میلیون و 600 هزار نفر نیز برای زیارت ایام اربعین از کشور خارج شده‌اند.

به گفته این مسئول، عمده بار خروجی یعنی حدود 47 درصد بر روی مرز مهران بوده است.

حیدری ترافیک مرز مهران را سنگین دانست و گفت: تردد از مرز شلمچه و چزابه روان است.

وی از برخورد جدی با افرادی که بدون مدارک معتبر به مرز مراجعه کنند هم خبر داد و گفت: تاکنون حدود 20 هزار نفر که بدون گذرنامه و ویزا به مرز مراجعه کرده بودند، بازگردانده شده اند.

سخنگوی ستاد اربعین کشور از زوار خواست به هیچ عنوان بدون گذرنامه و ویزا به مرز مراجعه نکنند و گفت: ابتدا به افراد متخلف تذکر داده می‌شود و به عقب مرز منتقل می‌شوند و اگر اصرار داشته باشند تحویل مراجع قانونی خواهند شد.

47235

کد خبر 723963

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =