وزیر مشاور در امور خلیج فارس و سفیر سابق جنجالی عربستان در بغداد ، در پی استعفای سعد الحریری، نخست‌وزیر لبنان، گفت که دست‌های نامردی و دشمنی بریده شوند.

به گزارش خبرآنلاین، ثامر السبهان که بیش از این سفیر سعودی در بغداد بود و دخالت های بیجای او در امور عراق سعی بر تشکیل ائتلاف عربی علیه عراق داشت و همین طور در میان سیاستمدارن عراقی در داخل این کشور تفرقه انداخته بود به یکی از ضد ایرانی ترین مقام سعودی شناخته شده است. او در اولین واکنش به اتفاقات شب گذشته لبنان در تویتر خود هم تهدید کرد هم تکذیب! و هم اینکه خاورمیانه را به صلح فراخواند.

شبکه تلویزیونی العربیه با گزارشی کاملا جهت دار در خصوص اظهار نظر توئیتر سبهان نوشته است:
السبهان در صفحه توئیتر خود بدون هیچ توضیحی، در اشاره به نقش ایران حزب‌الله لبنان در بحران لبنان نوشت :« دست‌های نامردی و خیانت باید بریده شوند.»


ما حریری را تحریک به استعفا نکردیم!/حزب‌الله نباید در دولت و پارلمان باشد

وی در همین رابطه شب گذشته با شبکه المستقبل لبنان گفتگو کرد، ایسنا در اینباره نوشت: در حالی که سعد حریری تحت فشارهای سعودی در کشور عربستان استعفای غیرمنتظره خود را اعلام کرد، یک وزیر عربستانی مدعی شده، کشورش سعد حریری را وادار به استعفا نکرده و او را در اتخاذ این تصمیم تحریک نکرده است. او در عین حال گفت: ما نمی‌خواهیم حریری دیگری ترور شود.

به گزارش خبرگزاری آلمان، ثامر السبهان، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان در گفت‌وگو با یکی از برنامه‌هایی که از شبکه تلویزیونی لبنان پخش می‌شود،‌ اظهار داشت، عربستان از تمام مواضع قبلی سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان حمایت کرده که از جمله آن توافق ریاستی امضا شده در اکتبر ۲۰۱۶ بود.

السبهان مدعی شد، حزب‌الله تلاش کرد درگیری‌های سوریه را به لبنان بکشاند و تلاش کرد داخل لبنان و کشورهای عربی را هدف بگیرد.

این مقام سعودی طی اظهاراتی مداخله‌جویانهافزود: باید مجازات‌های شدیدی علیه حزب‌الله لبنان در نظر گرفته شود و آنها نباید در لبنان و پارلمان حضور داشته باشند.

وی در ادامه ادعاهای تکراری خود علیه حزب‌الله لبنان گفت: چه فرقی بین حزب الله لبنان و داعش است؟ هر دو تشکیلات اسلامی هستند که "تروریسم" را به منطقه منتقل کرده‌اند.

این مقام سعودی در اظهاراتی واهی ایران را مسؤول شکل‌گیری این تشکلات دانست.

این وزیر سعودی در اظهاراتی مدعی شد: ما خواهان جنگ نیستیم بلکه صلح و امنیت را می‌خواهیم. نسل جوان ما باید آینده خوبی داشته باشد!

السبهان تصریح کرد: ما همچنین نمی‌خواهیم حریری بار دیگر ترور شود. لبنان را فرزندان شریفش اداره خواهند کرد و بر لبنان صداهای نابودی و ویرانی حکومت نخواهند کرد.

وی همچنین ادعا کرد: عربستان قوی‌ترین کشور عربی است و ما برای منطقه صلح را می‌خواهیم چون ما مبلغان صلح و محبت هستیم!

وی نسبت به اقدام کسانی که می‌خواهند عربستان را به ناامنی بکشند، هشدار داد.

این مسؤول سعودی مدعی شد: محافظان شخصی حریری اطلاعاتی دارند که نشان می‌دهند برج‌های مراقبتی در جریان رفت‌وآمدهایش خاموش شده بودند.

السبهان گفت:‌ حریری کاملا آزاد است به لبنان بازگردد. اما ما نمی‌خواهیم شاهد تکرار صحنه ترور خانواده حریری باشیم.


برای مقابله با ایران نیازی به خاک لبنان نداریم
در همی حال ایرنا هم به نقل از همین شبکه این گفتگو را پوشش داد و نوشت: «ثامر السبهان» وزیر مشاور امور خلیج فارس در عربستان سعودی که از وی به عنوان مسئول پرونده لبنان در حکومت سعودی یاد می شود، در واکنش به استعفای «سعد الحریری» مدعی شد نقشی در این استعفا نداشته و اقدامی در جهت تحریک و ترغیب الحریری به این کار انجام نداده است.

السبهان شنبه شب در گفت و گو با شبکه تلویزیونی «المستقبل» لبنان با بیان این مطلب افزود: برای مقابله با ایران نیازی به خاک کشورهای دیگر نداریم و می توانیم در زمین خود ایران با او رودرو شویم.
السبهان همچنین در گفتگو با شبکه «LBC» تصریح کرد: از همه تصمیم ها و موضع گیری های الحریری حمایت می کنیم و خواستار ثبات برای لبنان هستیم.

وی افزود: الحریری برای استعفا نیازی به فشار کسی ندارد.
السبهان بار دیگر با تهدید حزب الله گفت: یک گروه چریکی شیطانی و سرکش در لبنان می خواهد ملت های ما را نابود کند.
وی با ابراز ناراحتی از وضعیت لبنان به خاطر وجود حزب الله مدعی شد که عربستان خواهان صلح است.
وزیر مشاور سعودی در مصاحبه دیگری با شبکه «MTV» لبنان گفت: حزب الله از هر راهی برای نابودی عربستان استفاده می کند. آیا ما لبخند بزنیم و بگوییم که این حزب یک حزب مقاوم است؟ حزب الله یک گروه تروریستی است.

سعد الحریری روز شنبه در حالی که در عربستان سعودی به سر می برد استعفایش را از سمت نخست وزیری لبنان اعلام کرد.
بسیاری معتقدند استعفای وی با فشار مقام های سعودی با هدف ضربه زدن به حزب الله و گروه های نزدیک به ایران در لبنان صورت گرفته است.

52310

کد خبر 724305

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 2
  • رضاپور DE ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۴
    9
    سبهان بهتر است که بیوگرافی صدام را با دقت مطالعه کند بعدوارد صحنه سیاست شود تا قول غرب را نخورد