حیدریان: فیلمخانه ملی ایران هنوز متولد نشده است

محمدمهدی حیدریان، رئیس سازمان امور سینمایی با اشاره به تنگناها و کمبودها، تاکید کرد در حال حاضر امکان ارزش‌یابی و استفاده بهینه از سرمایه فیلمخانه وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، معاون سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد همراه با مدیران سازمان سینمایی، صبح امروز ( 16 آبان) از محل موزه سینما و فیلمخانه ملی ایران بازدید کردند.

در این بازدید، علیرضا قاسم‌خان، مدیرعامل موزه سینما درباره بخش‌های مختلف موزه توضیحاتی داد و همچنین لادن طاهری درباره مراحل ساخت و آماده‌سازی فیلمخانه ملی گزارشی ارائه کرد.

محمدمهدی حیدریان، رئیس سازمان امور سینمایی درباره همکاری موزه سینما با فیلمخانه ملی ایران گفت: «از جهت نوع کارکرد موزه سینما و فیلمخانه ملی ایران، این دو مجموعه سینمایی می‌توانند در راستا و تکمیل‌کننده یکدیگر باشند. موزه سینما مجموعه‌ای از گنجینه داشته‌های سینمای ایران را در خود جای داده است و فیلمخانه ملی ایران و مرکز اسناد سینما نیز مجموعه‌ای است که می‌تواند از بخش دیگری از این گنجینه سینمایی که جنبه آرشیوی دارد، نگهداری کند.»

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره همراهی فعالیت‌های موزه سینما و فیلمخانه ملی ایران خاطرنشان کرد: «در بازدیدی که صبح امروز از این دو مجموعه سینمایی داشتم، به همراه‌سازی مجموع فعالیت‌های این دو بخش بیش از پیش امیدوار شدم. موزه سینما فضایی کمی برای نگهداری داشته‌های سینمای ایران در اختیار دارد، البته مسئولان صاحب اختیار که تصمیم‌گیر بودند، تلاش خود را کرده‌اند و متوجه اهمیت و ضرورت سرمایه فرهنگی که در موزه وجود دارد، بوده‌اند ولی حاصل آن، دست‌آوردی که باید در شان سرمایه‌های موجود در سینمای ایران باشد، نیست و در موزه فعلی قادر نیستیم همه سرمایه‌ای را که از گنجینه سینما داریم، عرضه بکنیم.»

او ادامه داد: «به اعتقاد من فیلمخانه ملی ایران و مرکز اسناد سینما هنوز متولد نشده است و صرفا در حال جمع‌آوری و تعریف خود بوده است. البته با کوشش بسیار که گاهی اوقات من شاهد آن بودم، تلاش شده است تا موجودی تاریخ سینمای ایران جمع‌آوری شود و خوشبختانه تا اندازه زیادی هم موفق بوده‌اند و فعالیت‌های رو به جلو داشته‌اند. با این وجود به دلیل نامناسب بودن فضایی که این دو موسسه در اختیار دارند، در حال حاضر امکان ارزش‌یابی و استفاده بهینه از سرمایه فیلمخانه وجود ندارد. من فکر می‌کنم حداکثر تا پایان آذرماه بتوانیم بخش‌هایی از فیلمخانه را به این ساختمان منتقل کنیم.»

حیدریان تاکید کرد: «بنابراین برای موزه سینما باید یک فکر اساسی کرد و شاید بخش‌هایی که برای فیلمخانه ملی احداث شده است، بتواند به کمک موزه سینما آید و موزه و فیلمخانه ملی ایران را در یک بسته فرهنگی ببینیم و این همراهی می‌تواند گشایشی برای دیده شدن گنجینه و سرمایه‌های سینما در موزه سینما باشد.»

رئیس سازمان امور سینمایی ادامه داد: «با داشتن موزه‌ای در شان سینمای ایران می‌توان در جهت معرفی پیشینه و هویت سینمای ایران افتخار آفرینی کرد و همین افتخار آفرینی است که در جوان‌ها اعتماد به نفس، انگیزه برای کار و افتخار به داشته‌های فرهنگی خود ایجاد می‌کند. در شرایطی که خیلی از کشورهای دنیا نتوانستند در جشنواره‌های بین‌المللی حضور پیدا کنند، سینمای ایران حضور داشت و قله‌های هنر سینما را فتح کرد و این افتخارها باید به درست‌ترین و حرفه‌ای‌ترین شکل ممکن در معرض دید مخاطب قرار گیرد و متاسفانه از این ظرفیت به درستی استفاده نشده است.»

5757

کد خبر 725230

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =