مسیرهای تازه برای کاهش بدهی ۳۰ هزار میلیارد تومانی

قائم‌مقام وزیر نیرو با اشاره به این‌که در صنعت آب و برق از یارانه بالایی استفاده می‌شود، از تنظیم یک بسته برای کاهش بدهی 30 هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو خبر داد.

ستار محمودی در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره برنامه وزارت نیرو درباره قیمت برق اظهار داشت: «در حال حاضر به جز کارهای کارشناسی که در گذشته انجام شده و پیگیری می‌شده، مساله جدیدی در جریان نیست.»

وی افزود: «در کل صنعت آب و برق، صنعتی است که در خدمت همه مردم است. این صنعت باید حداقل نیمه خودگردان به کار خود ادامه دهد و ماهیتا باید خودگردان باشد.»

قائم‌مقام وزیر نیرو تصریح کرد: «با توجه به این‌که هنوز از یارانه‌های بالایی در صنعت آب و برق استفاده می‌شود و برای این‌که این صنعت بتواند به کار خود ادامه دهد و بخش تعمیر و نگهداری‌ها بتواند حفظ صنعت را انجام دهد و استهلاک‌های صنعت را جواب دهد، نیازمند این است که مجموعه‌ای از کارها از جمله اصلاح تعرفه صورت گیرد.»

محمودی متذکرشد: «این مساله به عنوان یک اصل کلی باید مورد توجه قرار گیرد، ولی در این برهه خاص زمانی مساله جدیدی اتفاق نیفتاده است.»

قائم‌مقام وزیر نیرو ادامه داد: «در گذشته در وزارت نیرو یکی از درخواست‌های ما این بوده که باید یک بخشی از هزینه‌های جاری، تعمیر، نگهداری و سرویس‌دهی توسط خود بخش تامین شود. این موضوع به مراجع فرستاده و در حال بررسی است.»

محمودی با اشاره به بدهی‌های وزارت نیرو، عنوان کرد: «میزان بدهی‌ها، یک بخشی بدهی‌های بانکی است و یک بخشی نیز بدهی‌های پیمانکاران، تجهیزات و مشاوران است.»

وی افزود: «این بدهی‌ها عمدتا بابت سرمایه‌گذاری‌هایی است که انجام شده است؛ به عبارتی، ما کار انجام دادیم و به این‌ها بدهکار شده‌ایم؛ یا از بانک وام گرفتیم و به بانک بدهکار هستیم.»

قائم‌مقام وزیر نیرو تصریح کرد: «برای به تعادل رسیدن مجموعه‌ای جهات، باید با هم کار کنیم. یکی، تامین سرمایه‌گذاری ارزان‌قیمت و سرمایه‌گذاری‌های داخلی است؛ شامل بانک‌ها، بخش خصوصی و... . یک بخشی نیز سرمایه‌گذاری‌های خارجی است.»

محمودی عنوان کرد: «مسیر دیگر این است که ما از تکنولوژی و فناوری‌هایی استفاده کنیم که هزینه‌بری کمتری داشته باشد. مسیر دیگر، اصلاح تعرفه برق و آب است.»

وی تاکید کرد: «مجموعه‌ای از جهات باید در قالب یک پکیج باید کار کند تا بتواند مساله بدهی‌ها را در جهت مثبت تاثیرگذاری کند. این در قالب یک بسته توسط وزارت نیرو تنظیمات اولیه‌اش انجام شده است.»

قائم‌مقام وزیر نیرو با بیان این‌که آقای اردکانیان، وزیر جدید نیرو و وزیر قبلی در این خصوص کارهایی کرده و کارهایی دارند می‌کنند، تصریح کرد: «ما امیدوار هستیم در دولت دوازدهم بتوانیم هم منابع بهتری را به سمت سرمایه‌گذاری کنیم و هم در تعمیرات و نگهداری باعث شویم راندمان بهتری در صنعت ایجاد شود و نیز با همکاری دستگاه‌های دیگر راندمان کار و بهره‌وری در استفاده از آب و برق بیشتر شود.»

محمودی خاطرنشان کرد: «رقم بدهی وزارت نیرو براساس آمار سه ماه گذشته حدود 30 هزار میلیارد تومان بود.»

در همین حال، هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نیرو در حاشیه هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران در جمع خبرنگاران خبر داد: «بر اساس مفاد برنامه ششم توسعه، مجلس به دولت این اجازه را داده است که قیمت حامل‌های انرژی از جمله برق را در طول اجرای برنامه اصلاح کند.»

به گفته وی، «این حکم برنامه ششم، یک مجوز بوده و بر مبنای آن وزارت نیرو پیشنهاد خود را به سازمان برنامه و بودجه ارائه کرده است.»

معاون وزیر نیرو گفت: «این پیشنهاد اکنون در دولت در حال بررسی است و هر تصمیمی که دولت اتخاذ کند، ما مجری آن خواهیم بود.» 

 

35225

 

 

کد خبر 725368

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =