وزیر ارشاد در آیین افتتاحیه نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال با بیان اینکه در حوزه دانش دیجیتال فضای جهان سومی به نام جهان سایبری آفریده شده است، تاکید کرد، همه کسانی که دل‌مشغولی انسان و فرهنگ دارند نمی‌توانند از این اتفاق فاصله بگیرند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مراسم افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سیدمرتضی موسویان، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد صبح شنبه 20 آبان در مصلی تهران آغاز شد.

طرح سما به دنبال فضای مجازی سالم و ایمن

در ابتدای این مراسم موسویان درباره نمایشگاه امسال گفت: «در این نمایشگاه ۱۳۰ نشست و کارگاه برگزار می‌شود. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اساس دغدغه‌های مقام معظم رهبری بر اجرای طرح سما برنامه‌ریزی کرده است.»او افزود: «طرح سما با محور اعطای شناسه الکترونیکی (شامد) به هر محتوایی در فضای مجازی شیوه‌ای برای مدیریت‌پذیر شدن این فضا است. طرح سما با کمک مردم به موفقیت خودش نزدیک خواهد شد. طرح سما با محوریت ایجاد امنیت در فضای مجازی، راهکاری برای مدیریت بهتر فضای مجازی است. این طرح مبتنی بر فضای مجازی سالم و ایمن شکل گرفته است.»

موسویان همچنین گفت: «نشان‌دار شدن محتواهای فضای مجازی برای ما اهمیت دارد. طرح شامد (شناسه الکترونیکی ثبت ملی محتوای دیجیتال) باعث می‌شود هر محتوایی در فضای مجازی، قابلیت راستی آزمایی و اعتبار سنجی داشته باشد. امیدواریم در پایان سال ۹۶ جشن نشان‌دار شدن همه محتواها را بگیریم.»

رییس مرکز فناوری اطلاعات بیان کرد: «حاکمیت با استفاده از مردم نظارت بر فضای مجازی را می‌تواند عملی کند. حدود ۱۳۰ هزار نرم‌افزار گوشی همراه دارای شامد هستند و برای اولین بار میز صادرات دیجیتال در این نمایشگاه راه‌اندازی شده است.»

در شبکه‌های اجتماعی فردیت و اجتماع‌های جدید پدید می‌آید

در بخش دیگر این مراسم سیدعباس صالحی وزیر ارشاد درباره رسانه های دیجیتال گفت: «به رسانه‌‌های دیجیتال از چند بعد می‌توان نگاه کرد؛ در بعد اول، باید رسانه‌های دیجیتال را فناوری تازه اما تاثیرگذار دید.»

او افزود: «در بعد دیگر نگاه ما به رسانه‌های دیجیتال به مثابه یک انقلاب اجتماعی، شبیه به انقلاب صنعتی است. اما به نظر می‌رسد رسانه‌های دیجیتال از این دو سطح هم فراتر هستند.»

صالحی تاکید کرد: «نمی‌توان این روند را در انقلاب صنعتی دید؛ بلکه اتفاقی است که در حوزه رسانه‌ها پدید آمده است. ما امروز شاهد انسان و دنیای​ جدید هستیم ما تنها با یک فناوری و یا یک انقلاب اجتماعی روبرو نیستیم؛ بلکه شاهد تولد یک انسان تازه هستیم.»

وزیر ارشاد همچنین گفت: «در عصر رسانه‌های دیجیتال که انسان و دنیای تازه‌ای آفریده می‌شود، به تعبیر مقام معظم رهبری، ما شاهد یک اول بدون آخر هستیم. ما به عنوان کشور ایران و جهان شاهد یک مهاجرت فرهنگی هستیم. مهاجرتی در سطح ابرفرهنگ‌ها و زیست‌بوم‌های انسانی است.»

او با اشاره به تغییر زیست بوم‌ها افزود: «زیست‌بوم فرهنگی در حال تغییر است. هر چه به عنوان سپهر فضای سایبری تلقی می‌شود، علامت تغییر انسان و جهان است. زیست‌بوم انسان در حال تغییر و تعویض است.»

وزیر ارشاد با اشاره به گسترش بازی‌های دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی بیان کرد: «بازی‌های دیجیتال نشان از کشف و خلق مدام خود و جهان در پس چهره بازی‌گر و بازی‌ساز است. شبکه‌های اجتماعی به معنای ایجاد و خلق هویت‌های جمعی و تازه است. در این شبکه‌ها هم فردیت و اجتماع‌های جدید پدید می‌آید.»

صالحی همچنین بیان کرد: «در فضای استارتاپ‌ها و گوشی‌های همراه زندگی جدیدی را تجربه می‌کنیم. در حوزه دانش دیجیتال فضای دیجیتال جهان سومی به نام جهان سایبری آفریده است. که هم به آموختن نیاز دارد و هم تولید دانش. همه کسانی که دل‌مشغولی انسان و فرهنگ را دارند نمی‌توانند از این اتفاق فاصله داشته باشند.»

نمایشگاه رسانه های دیجیتال از صبح امروز آماده بازدید علاقه‌مندان شده است. حدود ۴۰۰ شرکت فعال حوزه دیجیتال در نمایشگاه امسال حضور دارند و در فضایی به مساحت ۳۳ هزار مترمربع جانمایی شده‌اند که از این میزان حدود ۱۰ هزار مترمربع فضای مفید نمایشگاهی است.

یازدهمین نمایشگاه بین المللی رسانه‌های دیجیتال از ۲۰ الی ۲۶ آبان‌ماه از ساعت ۱۰ الی ۲۰ در مصلای امام خمینی (ره) میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

پس از صحبت های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از پنج محصول شبکه‌ اجتماعی با عناوین فرهنگ یار، بازی بال‌های تاریکی، مجموعه نرم افزارهای درسا، شبکه اجتماعی رسانه و مجموعه کتاب‌های رسانه‌ با سواد هوشمند رونمایی شد.

پیش از این قرار بود محمدجواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات در مراسم افتتاحیه حاضر باشد که معاونش به نیابت از او در این مراسم حاضر شد.

58243

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 726319

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =