ابتکار: افزایش تمایل به «خشونت» در دختران/ میزان بالای هپاتیت سی و اعتیاد بین کودکان کار

ایسنا نوشت: معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با تاکید بر لزوم ارائه آموزش‌های صحیح و بازدارنده در زمینه آسیب‌های اجتماعی، گفت: طی 40 سال گذشته سیاست عدم آموزش و یا عدم طرح این آسیب‌ها منجر به بروز اتفاقات پنهانی در جامعه شده است که روز به روز مانند یک مسئله زیرپوستی رشد می‌کند.

معصومه ابتکار در نشستی با وزیر بهداشت درباره مسائل مربوط به سلامت زنان، گفت: یقینا وزارت بهداشت یکی از مهمترین دستگاه‌های فعال در حوزه زنان و خانواده است و خوشحالیم که امروز می‌توانیم مباحثی را در اینجا طرح کرده و همکاری‌های جدی را در طول برنامه ششم و دولت دوازدهم با این وزارتخانه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه بحث‌های مربوط به زنان ابعاد مختلفی دارد افزود: یکی از مهمترین مباحث، حضور زنان در بخش‌های مدیریتی وزارت بهداشت است که امیدواریم هم در سطح آموزش و در دانشگاه‌های علوم پزشکی به این موضوع توجه شود. بحث حضور 30 درصد زنان در بخش‌های مدیریتی این وزارتخانه کف انتظارات جامعه زنان است و فکر می‌کنم وزارت بهداشت به راحتی می‌تواند هدفگذاری 30 درصد را در همه سطوح مدیران عالی، میانی و اجرایی انجام دهد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه در طول برنامه ششم باید بتوانیم اهداف برنامه و اهداف طرح شده در سیاست‌های کلی خانواده ابلاغی مقام معظم رهبری و برنامه‌های دولت را به وسیله یک سری شاخص‌های تخصصی تعریف و بر اساس آن حرکت کنیم ادامه داد: یکی از درخواست‌هایمان این است که شاخص‌های تخصصی در حوزه بهداشت را به ما معرفی کنید تا ما بتوانیم این شاخص‌ها را با شاخص‌های جهانی مقایسه کنیم. در حال حاضر یک سری شاخص‌های جهانی داریم که اخیرا یکی از گزارشات آنها در حوزه شکاف جنسیتی در چهار حوزه بهداشت، آموزش، مشارکت سیاسی و مشارکت اقتصادی منتشر شد.

ابتکار همچنین گفت: بنابراین اگر بتوانیم شاخص‌هایمان را در حوزه بهداشت ایجاد کنیم و آمار درستی ارائه دهیم در رتبه‌های انتهایی قرار نخواهیم گرفت. متاسفانه در حال حاضر جزو پنج کشور انتهایی لیست هستیم. بر این اساس فکر می‌کنم به دلیل نقص‌های آماری‌مان که ناشی از دقیق نبودن شاخص‌هاست نمی‌توانیم پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران را در حوزه زنان به زبان علمی و آماری بیان کنیم. حال اگر بتوانیم شاخص‌های تخصصی حوزه بهداشت را داشته باشیم می‌توانیم بر اساس آنها در حوزه زنان حرکت کنیم.

آموزش؛ مهمترین اقدام برای پیشگیری از بیماری‌های جسمی و روانی

ابتکار با بیان اینکه مهمترین مسئله برای پیشگیری از بیماری‌ها اعم از جسمی، روانی و رفتارهای پرخطر «آموزش» است، گفت: مقام معظم رهبری هم دستور دادند که ساز و کار خاصی در این حوزه ایجاد و هر سه ماه یکبار گزارش آن ارائه شود، متاسفانه اکنون آموزش‌های لازم در حوزه مهارت‌های زندگی اعم از خودمراقبتی، بهداشت و ... در نظام آموزش و پرورش کمرنگ است. این موضوع باعث می‌شود که از همان دوران نوجوانی افراد در معرض آسیب قرار گیرند و تصمیمات نادرست اتخاذ کنند.

ابتکار با بیان اینکه علاقه‌مندیم با وزارت بهداشت در حوزه آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و در بحث سلامت و به ویژه سلامت زنان و خصوصا بحث بهداشت باروری کار کنیم، گفت: وزارت بهداشت طرحی را با عنوان مدارس مروج سلامت ایجاد کرد که اگر موافق باشید کارگروهی ایجاد کنیم تا نتایج این طرح را بررسی کند و بتوانیم با همکاری یکدیگر ساز و کاری در این حوزه به صورت فراگیرتر ایجاد کنیم. در عین حال بتوانیم با وزارت آموزش و پرورش تفاهمی سه جانبه در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته باشیم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکهبرای اصلاح رفتار راهی جز ارائه آموزش صحیح و بازدارنده نداریم، ادامه داد: آموزش صحیح و اصولی می‌تواند بسیار موثر باشد. در این زمینه با دکتر گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نشستی داشتیم و اعلام آمادگی کردند که به ویژه در حوزه HIV آموزش‌هایی را در سطوح مختلف ارائه دهیم.

افزایش تمایل به خشونت در دختران

ابتکار با اشاره به لزوم توجه به حوزه تعادل روحی و روانی و سلامت روان و پیشگیری از خشونت و ارائه آموزش‌های مربوط به مهارت‌های دوران بلوغ اظهار کرد: ما باید بر روی بحث خشونت در جامعه کار کنیم. متاسفانه پیمایش‌ها نشان می‌دهند که تمایل به خشونت در دختران رو به افزایش بوده است. حال لازمه پیشگیری از آن ارائه آموزش‌های مناسب است. امیدوارم در بحث مهارت‌های دوران بلوغ بتوانیم اقدامات درست و موثری انجام دهیم و کارگروهی را در این زمینه ایجاد کنیم.

ابتکار با بیان اینکه یکی از اقدامات موفق وزارت بهداشت راه اندازی کلینیک‌های سلامت خانواده بوده است که در حال حاضر به موانعی برخورد کرده است، گفت: باید توجه کرد که با ارائه خدمات مربوط به سلامت خانواده می‌توان بخش مهمی از معضلات خانواده قبل و بعد از ازدواج را حل کرد. در کنار این موضوع ارائه محتوای آموزشی مناسب برای زوج‌های جوان نیز از تکالیف سیاست‌های کلی خانواده است که بتوانیم آموزش‌های مناسبی را در پنج سال ابتدای زندگی به زوج‌های جوان ارائه دهیم. ما در این زمینه آمادگی داریم تا به وزارت بهداشت کمک کنیم.

اعلام آمادگی معاونت زنان و خانواده برای کمک بهداشتی و درمانی به کودکان کار سیاست انکار آسیب‌ها را کنار بگذاریم

وی با بیان اینکه در عین حال بحث غربالگری درمان موقت و رسیدگی به کودکان کار از زاویه بهداشتی و درمانی یکی از مباحث مهم است، گفت: ما در این زمینه آمادگی کمک داریم و آماده‌ایم تا برای رسیدگی بهداشتی به این کودکان و پیشگیری از آسیب‌هایی که در معرض آن قرار دارند کمک کنیم. زمانی که در شورای شهر بودم پیمایشی درباره کودکان کار انجام دادیم که نشان داد میزان هپاتیت C و اعتیاد در این کودکان بالا است. همچنین آنها در معرض تعرض‌های جنسی گسترده هستند و دخترانی را می‌بینیم که در سنین پایین باردار می‌شدند، بنابراین می‌توان از منظر بهداشتی به این موضوع توجه کرد و با کمک سازمان بهزیستی و وزارت کار برنامه مشترکی را برای چهار سال آینده در این حوزه پایه ریزی کنیم تا گام موثری در این حوزه برداشته شود.

ابتکار در ادامه صحبت‌هایش گفت: در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سیاست عدم آموزش و یا عدم طرح موضوعات و آسیب‌ها در طی 40 سال گذشته منجر به بروز اتفاقات و آسیب‌های پنهانی شده است، بنابراین در حال حاضر باید این آموزش‌ها را در دوره نوجوانی ارائه کنیم. در گذشته آقای دکتر مرندی اعلام می‌کردند که برخی می‌گویند برای حفظ حیاء و عفت نباید این موضوعات را طرح کرد اما این در حالیست که اتفاقا برای حفظ حیاء و عفت باید این آموزش‌ها را به نوجوانان و جوانان ارائه داد، زیرا این موضوع مانند یک مسئله زیر پوستی روز به روز بیشتر رشد می‌کند. آسیب‌هایی که دائما در جامعه شاهدش هستیم ناشی از همین سیاست بوده و اختلالات روانی، طلاق و ... ناشی از آسیب‌هایی است که نوجوانان ما بدون اطلاع انجام می‌دهند و باید برای آن فکری کرد. به نظر من بهترین زاویه کار هم نگاه بهداشتی است، بنابراین باید سیاست انکار آسیب‌ها را کنار بگذاریم.

مدارس ابتدایی در مقاطع اول تا سوم معلم ورزش ندارند

وی ادامه داد: البته نیازی نیست که همه موضوعات را رسانه‌ای کنیم اما باید وظیفه خود را در این حوزه انجام دهیم. تقاضای من از وزارت بهداشت این است که با همکاری‌هایی که ایجاد شده حتما در این حوزه یک برنامه ریزی اصولی انجام گیرد. در حال حاضر وزارت آموزش و پرورش یک شبکه اینترانت راه اندازی و این مسائل را برای پدر و مادرها طرح می‌کند. بنابراین تقاضا دارم همه بخش‌های مرتبط این موضوع را جدی گرفته و روی آن کار کنیم.

او گفت: در عین حال ما اعلام آمادگی می‌کنیم که در حوزه پیشبرد و گسترش کلینیک‌های سلامت خانواده کمک کنیم. بنابراین در حال حاضر زیرساختی در این حوزه ایجاد شده است و باید بتوانیم آن را با همکاری وزارت بهداشت گسترش می‌دهیم. در عین حال لازم است یک تفاهم سه جانبه با وزارت ورزش و جوانان داشته باشیم. متاسفانه در حال حاضر مدارس ابتدایی ما در مقطع اول تا سوم معلم ورزش ندارند و هیچ کس هم صدایش در نمی‌آید و باید در این زمینه اقدامی انجام دهیم.

42238

کد خبر 726372

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =