دبیر کل سازمان جهانی گمرک پس از بازدید از سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک اعلام کرد:تحت تاثیر اصلاحات گمرکی ایران قرار گرفتم.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از گمرک،کونیو میکوریا دبیر کل سازمان جهانی گمرک (wco) پس از بازدید سامانه های الکترونیکی گمرک ایران آن را یک فن آوری دانش بنیان دانشت و گفت:این سامانه تماما با تکیه بر دانش بومی و به دست دانش پژوهان داخلی طراحی و راه اندازی شده است؛ گمرک ایران در فناوری اطلاعات تحولات قابل توجهی ایجاد کرده است و ما می خواهیم این تجربیات را در سازمان جهانی گمرک و برای استفاده اعضاء به کار گیریم.

او افزود:متصل شدن27 سازمان قابل تقدير است در حالي كه خيلي از كشورها تلاش كرده اند تا اين اقدام را انجام دهند اما با دشواري مواجه شدند. 

وی ادامه داد:شما پنجره واحد را بسیار گسترده و فراگیر طراحی و اجرا کردید، در حالی که این کار دغدغه اعضای سازمان جهانی گمرک است و کشورهای بسیاری تا به حال در این زمینه تلاش کردند ولی متاسفانه موفق نشدند اما من دیدم که با مدیریت بسیار خوب توانسته اید 27 سازمان را به پنجره واحد گمرک وصل کنید و این موضوع مرا شگفت زده کرده است .

دبير كل سازمان جهاني افزود: تعامل داخلي سازمان هاي ايراني در پياده سازي پنجره واحد مي تواند الگوي موفقي براي ساير كشورهاي جهان باشد. 

ميكوريا با دريافت توضيحات از مسوولين گمرك در جريان بازديد با ابراز شگفتي نسبت به كاركرد پنجره واحد گفت:شفافيت در ارزش گذاري و همچنين دسترسي آزاد به اطلاعات رويكرد مهم گمرك ايران است و این رویکرد را تحسین می کنم . اين مساله داراي اهميت است كه مراجع كنندگان به گمرك ايران مي توانند به اطلاعات مربوط به فرآيندهاي گمركي دسترسي آزاد داشته باشند.

او نسبت به امكان استعلام بر خط گمرك از بانك ها تقدير كرد و گفت:ناشناس بودن كارشناسان در زماني كه اظهارنامه ها را كارشناسي مي كنند بسيار ارزشمند و در راستاي اهداف سازمان جهاني گمرك در رفع ابهامات در فرايندهاي گمركي است. ميكوريا همچنين تاكيد كرد: به نظر مي رسد شما در جريان راه اندازي پنجره واحد منسجم عمل كرديد.

وی همچنین ارتباط الکترونیکی گمرک و مالیات را ارزشمند توصیف کرد و با اشاره به ظرفیت ها و قابلیت های سامانه جامع گمرکی گفت : تبادل اطلاعات گمرک و مالیات در سطح بسیار خوبی انجام‌ می شود و می توان سیستم مالیاتی را هم به همین روش هوشمند کرد .

دبیرکل سازمان جهانی گمرک با ابراز شگفتی از تعامل سیستم های اطلاعاتی سازمان های دخیل در تجارت کاهش سلیقه شخصی را در فرآیند گمرکی ارزشمند دانست.

کونیو میکوریا دبیرکل سازمان جهانی گمرک پس از بازدید از سامانه های گمرک الکترونیک گفت : در این سامانه ها همه رویه های گمرکی به صورت الکترونیک و منسجم در حال انجام بوده که کار فوق العاده ای است.

وی ادامه داد:این سامانه ها از پیچیدگی هایی برخوردار بوده و باعث شده است اعمال سلیقه افراد در فرآیند گمرکی حذف شود و میزان درستی و صحت کار را افزایش داده است.

دبیر کل سازمان جهانی گمرک با اشاره به تبادل اطلاعات گمرک ایران با 27 سازمان همجوار افزود:کاهش زمان ترخیص واردات از 26 به 3 روز و زمان ترخیص صادرات از 7 به یک روز دستاورد مهمی است که در بستری قانونی میسر شده و در تجارت خارجی ایران بسیار مفید خواهد بود.

این گزارش می افزاید ؛ سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت مرزی در گمرک ایران به دست دانش پژوهان داخلی و بومی طراحی و پیاده سازی شده است. 

 

3535

کد خبر 726606

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =