معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد با حضور در برنامه «چشم شب روشن» توضیحاتی درباره میزان رسانه‌های فعال در کشور ارائه کرد و از سیاست‌ها و طرح‌های حمایتی که برای انواع مختلف نشریات وجود دارد گفت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد شامگاه یکشنبه 21 آبان، مهمان علی کاشفی منتقد ادبی در برنامه «چشم شب روشن» بود.

انتظامی ابتدا درباره وجود مختلف مطالعه و نقشی که مطبوعات در این زمینه دارند، گفت: «وقتی ما از سرانه مطالعه صحبت می‌کنیم از مطبوعات هم یاد می‌شود، من خاطرم هست سال 83 که نماینده مدیران مطبوعات درهیئت نظارت بر مطبوعات شدم مدام با مدیران جلسات داشتم و به آن‌ها گفتم که وکیل شما هستم و مخالف انتشار مجلات زردم. یکی از دوستان که مجله سنگین تخصصی داشت، از من درخواست کرد که این مسیر را دنبال نکنم زیرا که هرکسی که مجله خوان حرفه‌ای است از مجلات زرد آغاز کرده است و این مسئله مانعی برای مخاطبان و خوانندگان مطبوعات می شود.»

او همچنین افزود: «اما شمارگان مطبوعات امروزه به دلایل متعدد روبه کاهش است و از مجموع تیراژ 170 روزنامه کشور حدود 800 هزار نسخه است منتشر می‌شود.»

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد درباره سیاست‌هایی که برای پررنگ تر کردن مطالعه در جامعه امروز در پیش دارند، توضیح داد: «وظیفه دستگاه سیاست‌گذار این است که با روش‌های متعدد مسیری را برای اقبال بیشتر مردم به حوزه مطالعه فراهم کند. در طی چند سال گذشته طرح‌هایی هم ایجاد شده تا ما در برابر موج اتمام دوره مطبوعات کاغذی منفعل نباشیم زیرا که عمر مطبوعات کاغذی تمام نمی‌شود اما مخاطب آن به دلایل گوناگون کم می‌شود. به همین جهت علاوه بر بحث‌های آموزشی، طرح اشتراک مجلات یا طرحی مانند خرید مجلات برگشتی ایجاد شد تا از خمیر شدن آن ها جلوگیری شود. همچنین از طرح هایی مانند اشتراک مجلات و روزنامه‌ها برای مراکزی که اوقات فراغت بیشتری برای مطالعه در آن ها وجود دارد مانند بیمارستان‌ها، زندان‌ها، وسایل حمل و نقل و... در نظر گرفته شود.»

انتظامی در ادامه گفت وگو درباره میزان نشریات دارای مجوز و گستردگی و فراوانی آن‌ها بیان کرد: «خوشبختانه با افق قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و اهتمام وزارت ارشاد بر ایجاد هرچه گسترده‌تر این فضا، آمار نشریات دارای مجوز و گستردگی آن روی سایت معاونت مطبوعاتی موجود است، امروز حدود هشت هزار نسخه نشریه داریم که حدود دو هزار نشریه الکترونیک مانند خبرگزاری‌ها هستند و 300 عدد نشریات الکترونیک غیربرخط هستند و سایرین نشریات مکتوب را تشکیل می‌دهند، همچنین حدود 25 تا 30 درصد نشریات ما استانی و محلی هستند و تلاش بسیاری انجام می‌دهیم که این گروه نشریات گسترش بیشتری پیدا کنند زیرا که این‌ها در برابر موج رسانه‌ای عصر حاضر همچنان دارای فرصت هستند و امکان پیشرفت دارند، رسانه‌های بین‌المللی، رسانه‌های تخصصی و رسانه‌های محلی از نشریاتی به شمار می‌روند که این قابلیت را دارند.»

او درباره وضعیت نشریات کودک و نوجوان و طرح‌های حمایتی برای این دسته از نشریات گفت: «ما از حدود دو دهه پیش، نشریات کودکی را در برخی مناطق کشور داریم که خیلی موفق هستند و همچنان به کار خود ادامه می‌دهند، وزارت ارشاد یک بسته مطبوعاتی در ابتدای سال ارائه می‌کند که اولویت‌های حمایتی سال را در آن مشخص می کند، به عنوان مثال نشریاتی که در حوزه دین و قرآن منتشر می شود یا نشریات حوزه دفاع مقدس و ایثار، نشریاتی که در حوزه اقتصاد مقاومتی فعالیت می کنند، نشریات مروج کتابخوانی، نشریات فعال در حوزه خیریه، نشریاتی که مروج وحدت ملی هستند و... شامل این طرح‌های حمایتی می‌شوند که کودک و نوجوان هم در دل آن‌ها جریان دارد.»

انتظامی درباره چگونگی مجوز گرفتن رسانه‌ها و شبکه های اجتماعی و اینکه آیا به عنوان رسانه قلمداد می‌شوند یا خیر، بیان کرد: «طبیعتا رسانه هستند، منتها در شکل رسانه‌های اجتماعی جای می‌گیرند و بین این نوع رسانه و رسانه جمعی تفاوت وجود دارد. در رسانه‌های سنتی به عنوان مثال شاخص‌هایی مانند دروازه‌بانی، راستی‌آزمایی و صحت خبر داریم که در رسانه‌های اجتماعی وجود ندارد. یکی از چالش‌های ما در رسانه‌های اجتماعی که در آن همه شهروندان در حین آنکه استفاده کننده هستند در همان حال می‌توانند تولید کننده هم باشند همین مسئله است که اخباری نادرست و ناصحیح در مورد مسایل متعددی منتشر می شود. لذا اگر رسانه‌هایی که پایگاه رسانه‌های جمعی دارند بتوانند از رسانه‌های اجتماعی در قالب شبکه‌های اجتماعی به عنوان مکمل کمک بگیرد می توان به صحت آن اعتماد کرد.»

او در همین راستا اضافه کرد: «در مورد بحث مجوز گرفتن رسانه‎های اجتماعی هم برنامه‌هایی برای حمایت از این شبکه‌ها که مقوله جدیدی هستند وجود دارد تا در برابر آن‌ها منفعل نباشیم. بزرگترین حمایت هم مسئله آموزش در این زمینه است.»

رییس بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات درباره این دوره نمایشگاه و همچنین جایزه فرهنگستان گفت: «نمایشگاه مطبوعات که امسال بیست و سومین دوره آن بود، عملا ضیافت سالانه اهالی مطبوعات است و جنس مراجعان به این نمایشگاه هم چهار دسته است، اول مسئولان هستند که برای قدردانی از زحمات اهالی مطبوعات به این رویداد فرهنگی می آیند، دسته دوم متخصصان که به صورت تخصصی با برگزاری نشست ها به بررسی زوایای مختلف مباحث مرتبط با مطبوعات می‌پردازند و سومین گروه خود اهالی مطبوعات هستند که به دیدار با همکاران و دوستان خود می‌پردازند و چهارمین دسته مردم هستند که مخاطبان اصلی مطبوعات به شمار می‌آیند و با حضور در نمایشگاه از نزدیک با رسانه مورد علاقه خود ارتباط برقرار می‌کنند. همچنین یکی از اقدامات پسندیده شورای راهبردی نمایشگاه حضور مشاغل مرتبط با مطبوعات است تا زمینه آشنایی بازدیدکنندگان با نحوه و چگونگی فعالیت در این حوزه را فراهم کند مانند نحوه کار دستگاه‎های چاپی و ...»

انتظامی درباره جایزه فرهنگستان هم گفت: «از سال 92 جایزه فرهنگستان زبان فارسی ایجاد شد که از رسانه‌هایی که به درست‌نویسی توجه کنند تقدیر شود،  در سال اول تنها مختص روزنامه‌ها بود، سپس روزنامه‌های ورزشی، مجلات خانوادگی و سپس مجلات تخصصی در این جایزه مورد تقدیر قرار گرفتند.»

58243

کد خبر 726920

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =