سیامک رحمانی عضو ایرانی هیأت داوری توپ طلا، در فرهنگستان فوتبال نوشت:

در رسانه‌ها با عکسی مواجهیم که گفته می‌شود از جلد شماره ویژه فرانس فوتبال لو رفته است. جلدی که نشان می دهد توپ طلای امسال به مسی رسیده است. جدا از این که عکس محو و مبهم است و چیزی را اثبات نمی‌کند، باید بگویم نباید آن را جدی گرفت. اما چرا؟
رأی‌گیری فرانس فوتبال برای انتخاب بهترین فوتبالیست‌های سال جهان هنوز به پایان نرسیده است. بر اساس اعلام این نشریه، آخرین مهلت برای ارسال آرا ۱۷ اکتبر یا ۲۶ آبان است و هنوز چند روز به پایان مهلت رأی‌گیری باقی است. زمان اعلام نتایج هم ۱۲ نوامبر یا ۲۱ آذر است که یک ماه دیگر خواهد بود. تصور این که نشریه معتبری مثل فرانس فوتبال پیش از پایان رأی‌گیری انتخاب بهترین بازیکن جهان، نتایج را جمع‌بندی کند و حتی از یک ماه قبل جلد شماره ویژه خود را نیز در معرض دید بگذارد، بسیار دور از ذهن است. اگرچه در سال های گذشته هم شاهد درز چنین اطلاعاتی بوده‌ایم و بعید نیست که فرانسوی‌ها بخواهند فضاسازی رسانه‌ای کرده و با نزدیک شدن به موعد اعطای توپ طلا خبر آن را داغ کنند. چه بسا هم آرای مسی چنان بالا و با اختلاف زیاد بوده که از حالا دست به کار تست زدن برای جلد نهایی شده‌اند.
شخصا می‌خواهم پیش‌بینی کنم برنده توپ طلای امسال کسی جز مسی نیست. تاریخچه این جوایز نشان داده که زمان رأی‌گیری بر نتیجه نهایی تأثیر پررنگی دارد. نامزدهای توپ طلا با فاصله زمانی از منتخبان فیفا، در یک ماه گذشته به رأی‌ گذاشته شده‌اند و در هفته‌های اخیر درخشش مسی خیره‌کننده بوده است. در عین حال که افت رئال مادرید و عملکرد کریس رونالدو در لالیگا قطعا باعث ریزش آرای او خواهد شد. تفاوت جایزه فرانس‌فوتبال یا همان توپ طلای مشهور با جایزه فیفا هم در این است که ژوری مجله فرانسوی همه روزنامه‌نگارند و برخلاف رأی‌دهندگان فیفا که شامل سرمربیان و کاپیتان‌های تیم‌های ملی هم می‌شود، نگاهی ژورنالیستی‌تر به موضوع دارند. برای همین هم هست که فکر می‌کنم امسال بالن دور به مسی خواهد رسید و تفاوت معنادار آن با جایزه بهترین بازیکن جهان از نظر فیفا، به بحث‌های بسیاری دامن خواهد زد.
43 43

کد خبر 727199

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =