باشگاه خبرنگاران نوشت: حجت الاسلام مهدوی خبر منتسب به خود مبنی بر "بی‌حجابی سبب بیماری‌های معده و‌ روده می‌شود" را تکذیب کرد.

"بی‌حجابی سبب بیماری‌های معده و‌ روده می‌شود." این مطلب را یکی‌دو سال پیش، برخی رسانه‌ها به حجت الاسلام و المسلمین سیدابوالحسن مهدوی عضو مجلس خبرگان و امام جمعه موقت اصفهان نسبت دادند و ایشان آن را تکذیب کرد. اخیراً یکی از شبکه‌ها، دوباره آن مطلب را منتشر کرده است.

نظر این عضو مجلس خبرگان را دربارۀ این موضوع جویا شدیم که طی بیانات زیر پاسخ دادند:

بسم الله الرحمن الرحیم

متأسفانه برای چندمین بار، مواجه می‌شوم با خبر دروغی که نه‌تنها تا حالا محتوایش را یک بار هم در عمر خودم نگفته‌ام، بلکه برعکسش را مرتب تکرار کرده‌ام. کسانی هم که با بنده ارتباط دارند و روحیۀ مرا می‌شناسند، می‌دانند که من اصلاً اعتقاد ندارم به اینکه وقتی پزشک نیستم بخواهم در امور پزشکی دخالت بکنم و این چیزی است که بارها از رسانه‌های گروهی هم گفته‌ام: وقتی کسی پزشک نیست، نباید در امور پزشکی دخالت بکند؛ چنان‌که اگر کسی عالم دین نباشد، نباید در امور دینی نظر بدهد.اما راجع‌به خبر اخیر که در برخی رسانه‌ها منتشر شده، این هم باز دروغ دیگری است. من به‌تازگی حتی صحبتی هم دراین‌زمینه نداشته‌ام. انتظار داشتم عزیزان خبرنگار وقتی احتمال صدق و کذب خبری را می‌دهند، حداقل یک تلفن بزنند و سؤال بکنند؛ بنده که نمرده‌ام تا بگویند: «دسترسی به او نداریم». حداقل یک تلفن می‌زدند ببینند آیا من جدیداً صحبتی کرده‌ام یا نه؛ تا بگویم جدیداً هیچ صحبتی نبوده، قدیماً هم هر صحبتی بوده، خلاف این ادعا بود. اگر شما توانستید یک جا از صحبت‌های من این مطلب را استخراج بکنید، بنده همۀ صحبت‌های خودم را پس می‌گیرم.

اشکال دیگر این است که در اصل مطلب تصرف کرده‌اند و آن را به‌صورت گزینشی، حذف و نقل کرده‌اند؛ درحالی‌که این مطلب را من در رسانه‌های گروهی، در خطبه‌های نمازجمعه، در صداوسیما و در جاهای مختلف بارها گفته‌ام. حالا نمی‌دانم چطور یک رسانه از حرفی که بارها گفته شده، اطلاع ندارد!

اما اصل کلام این است که آقای دکتر آلکسیس کارل که متخصصی سرشناس است و در همۀ جهان به تخصص او اعتراف دارند، می‌گوید اکثر بیماری‌های معده و روده ناشی از ناآرامی و اضطراب است. این کجایش ایراد دارد؟! اگر می‌خواهید به این جمله ایراد بگیرید، خُب باید به یک متخصص ایراد بگیرید؛ درحالی‌که همۀ متخصصین دنیا این جمله را می‌شنوند و هیچ‌وقت هم مسخره نمی‌کنند.

این، جمله‌ای است که من بارها از ایشان نقل کرده‌ام؛ بعد گفته‌ام که یکی از چیزهایی که سبب آرامش انسان می‌شود، پوشش کامل است. این دو جمله را شما کنار هم نگذاشتید. بگذارید کنار هم، ببینید کجایش قابل ایراد است.

بله، وقتی این نظر پزشک را کنار می‌گذارید و همین‌طور می‌گویید «به‌جای استفاده قرص و دارو، چادر سر بکنید یا روسری سر بکنید»، باید هم ایراد بگیرید و مسخره کنید! البته متخصصان با شنیدن همین جمله، بازهم متوجه می‌شوند کبرای آن چیست؛ یعنی آخرش اشخاص متخصص در پزشکی می‌فهمند. ولیکن اینکه من از این متخصص نقل می‌کنم، به‌خاطر این است که خودم را پزشک نمی‌دانم.

درپایان، می‌گویم اگر احتمال وجود قیامت را می‌دهید، نسبت دروغ به افراد ندهید و حداقل جبران بکنید این دروغی را که پخش می‌کنید. این، بار چندم است که در فضاهای مجازی دارید منتقل می‌کنید و بنده هم هیچ رضایتی ندارم از این کذبی که به افراد نسبت داده می‌شود. شاید کسانی غافلانه این کار را انجام می‌دهند، امید است جبران بکنند. بنده هم هیچ‌وقت نمی‌خواهم تلافی بکنم؛ اما کمترین‌انتظار من این است که آن رسانه، در همان تیراژی که این مطلب کذب را پخش کرده، آن را تکذیب کند و خبر صحیحش را به‌جای آن بگذارد.

27214

کد خبر 727415

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۳
  35 2
  من نگفتم ....م
 • عباس DE ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۳
  41 1
  وقتی میگویی حجاب موجب آرامش است یعنی عکسش هم صدق میکندپس بنحوی گفتی که ناراحتیهای سیستم گوارش از ناآرامی که به ظن شما از بی حجابی ناشی شده است نشأت میگیرند
 • بی نام IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۳
  22 2
  علیرغم انکه سخنان خود را تا اندازه ای مبهم و تفسیرپذیر به انتها رسانده اید بنده کلیت این فرمایش سما مبنی بر سوبرداشت و تفسیر نادرست از سخنان شما را قبول دارم. همینطور این رای که شما در زمینه ای که در ان متخصص نیستید نظر نمیدهید و تنها منتقل کننده نظر متخصصان بوده اید بسیار قابل احترام کپو علمی است. گرچه تشخیص اینکه اضطراب چیست و عوامل موثر در ان کدامست و نقش پوشش کامل در کاهش اضطراب و تشویش روانی نیز امری تخصصی و در حیطه روانشناسیست و کاش این را نیز مطابق فرمایش حضرتتان به متخصصین واگذار میکردید
 • بی نام A1 ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۳
  33 2
  اشکال اینجاست که یک گزاره درست "اکثر بیماری‌های معده و روده ناشی از ناآرامی و اضطراب است" در کنار یک گزاره نادرست "یکی از چیزهایی که سبب آرامش انسان می‌شود، پوشش کامل است" قرار داده اید و نتیجه گیری کرده اید. ابتدا شما باید این درست بودن جمله را اثبات کنید "یکی از چیزهایی که سبب آرامش انسان می‌شود، پوشش کامل است" و سپس نتیجه گیری کنید مثال بزنم "پنجره باز است" یک جمله درست است "باز یک نوع پرنده است" این هم درست است پس نتیجه "پنجره یک پرنده است" آیا درست است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  • محقق A1 ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۳
   4 25
   اتفاقا پوشش کامل موجب آرامش میشه. کجاش غلطه؟
 • بی نام A1 ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۳
  18 1
  استاد اگر شما نمی خواهید آن نتیجه را بگیرید پس چرا این دو جمله را کنار هم می گذارید ؟
 • بی نام IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۳
  24 2
  دکتر آلکسیس کارل می گوید:"اکثر بیماری‌های معده و روده ناشی از ناآرامی و اضطراب است." این جمله درست است. گناه سبب ناآرامی و اضطراب می شود. این جمله نیز درست است. اما شما این گناه را در رعایت نکردن حجاب خلاصه می کنید. این حرف غلط و ناصحیحی است که شما نتیجه گرفته اید. جناب مهدوی، گناهانی که سبب ناآرامی و اضطراب می شوند بسیار فراتر از چیزی است که شما گفته اید. بزرگترین آن رباست که مثل نقل و نبات رواج دارد آنهم در مملکتی که مسئولان آن خودشان را مسلمان می دانند
 • بی نام A1 ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۳
  9 2
  فرافکنی کردن
 • بی نام A1 ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۳
  1 1
  عجب چیزی بوده