خودزنی احمدی نژاد و یارانش/ رویارویی علنی با سران قوا

طیف سیاسی محمود احمدی نژاد که پیش از این دولت حسن روحانی و مجلس را در آماج حملات خود قرار داده بود، حالا تیزترین سخنانش را متوجه قوه قضاییه و رئیس آن کرده است. شخصیت های نظام روز به روز بیشتر از دایره تفکر احمدی نژاد حذف می شوند.

کیاوش حافظی: آمده اند که سنت فراموش شده بست نشینی را زنده کنند، سنتی قدیمی و رفتاری سیاسی که باید ریشه آن را نه در امروز و دیروز که در چند دهه قبل خاصه در دوران قاجار و مبارزات مشروطه دنبال کرد،  یاران غار احمدی نژاد که این روزها رفت و آمدشان به دادگاه بخاطر پرونده هایی که برایشان باز است یا احضاریه های جدید، زیاد شده است، حال در حربه ای متفاوت به این سنت قدیمی روی آورده اند. سنتی که البته بعد از انقلاب به خاطر آنکه مطالبات و اعتراضات به صورت مدنی پیگیری می شد کمرنگ شد تا آنکه دیروز حمید بقایی، معاون اجرایی محمود احمدی نژاد همراه با جوانفکر و حبیب الله خراسانی اعلام کردند می خواهند در حرم حضرت عبدالعظیم بست بنشیند؛ یک بست نشینی نمایشی بعد از ماجرای رفتن به دادگاه با زنبیل قرمز!

 فرار ممنوع
«هیچ کس قادر به فرار از مسولیت های خود در قبال آنچه که امروز بر سر ملت ایران آمده است نیست و همه باید پاسخگوی رفتار ، اظهارات و تصمیماتی باشند که منجر به شرایط سخت تحمیل شده بر ملت ایران شده است.» این آخرین جملات یادداشت دو روز پیش علی اکبر جوانفکر، مشاور رسانه ای رئیس دولت دهم است. جوانفکر دو روز پیش یادداشتی در ارتباط با گفتگوی ویدئویی رئیس دولت مطبوعش نوشت و عنوانش را گذاشت: «فرار ممنوع!»

به دادگاه نمی‌رویم
در همان روز عادل حیدری وکیل حمید بقایی نامه ای سرگشاده به قاضی حیدری، قاضی پرونده موکلش نوشت و ضمن ادعاهایی اعلام کرد موکلش تا زمانی که ایرادات پرونده رفع نشود در دادگاه حاضر نخواهد شد. علی اصغر حسینی وکیل دیگر بقایی هم بعد از آن جلسه دادگاه اعلام کرده بود که احتمالا در جلسات بعدی دادگاه حاضر نشوند. بقایی نیز در نامه ای از وکیلش حیدری خواست که در جلسه دادگاه روز چهارشنبه حاضر نشود.

آماده‌سازی برای یک بست نشینی
پیش از این ها، سایت دولت بهار، از رسانه های نزدیک به محمود احمدی نژاد مطلبی در ارتباط با بست نشینی روی خروجی سایت خود قرار داد. آن روز کسانی که این مطلب را می  خواندند خیلی متوجه نیت انتشار این مطلب نمی شدند تا آنکه روز گذشته بهانه انتشار این مطلب مشخص شد. درست در زمانی که آحاد جامعه چشمانشان را به امدادرسانی به زلزله زدگان استان کرمانشاه دوخته بودند، خبری منتشر شد که حمید بقایی، معاون اجرایی محمود احمدی نژاد شال و کلاه کرده که در حرم حضرت عبدالعظیم بست بنشیند. او که متهم به تصرف غیرمجاز، اختلاس و تبانی در معاملات دولتی است دیروز باید در دادگاه حاضر می شد اما با بدرقه احمدی نژاد به همراه علی اکبر جوانفکر، مشاور رسانه ای دولت قبل و حبیب الله جزء خراسانی از دیگر متهمان پرونده به سمت شهر ری رفت. چند ساعت بعد هم احمدی نژاد و اسفندیار رحیم مشایی به حرم حضرت عبدالعظیم رفتند و برای لحظاتی هم که شده توجه  ها را از وضعیت زلزله زدگان استان کرمانشاه به خود بازگرداندند. احمدی نژاد می گفت به این سه نفر یارش ظلم شده و در ادامه اتهاماتی را متوجه قوه قضاییه کرد.  رفتار تند و تیزی که به نظر می رسد در نتیجه احضار مشایی از سوی رئیس دولت سابق صورت گرفت؛ روز دوشنبه بود که اعلام شد مشایی به اتهام تبلیغ علیه نظام، تصرف غیرقانونی در اموال دولتی، توهین به مسئولان نظام و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به دادسرا احضار شده است. در احضاریه دادسرای فرهنگ و رسانه آمده بود «نتیجه عدم حضور جلب است.»

احمدی‌نژادی‌ها علیه قوه قضاییه
البته نیازی به بیان احمدی نژاد نبود؛ تقریبا همه می دانستند که او و یاران غارش با خانواده لاریجانی مشکل دارند. او و دوستانش بارها مواضعی نسبت به روسای قوای مقننه و قضاییه گرفته اند. اولین باری که احمدی نژاد از عبارت برادران لاریجانی استفاده کرد روز یکشنبه سیاه مجلس بود. اوج موضع گیری ها با خانواده لاریجانی هم اخیرا از سوی او و یارانش نمایش داده می شود. او در طی هشت سال ریاست جمهوری اش مدعی بود لیست مفسدان اقتصادی را می داند و روزی آنها را معرفی خواهد کرد. اما لیست کذایی نه تنها بعد از چهار سال گذشت از ریاست او بر دولت معرفی نشد بلکه مسئولان قضایی هم می گفتند رئیس دولت آن را در اختیار این دستگاه قرار نداده است. احمدی نژاد، بقایی و مشایی در این اواخر بارها به قوه قضاییه اتهاماتی را نسبت دادند و با لحنی زننده سخن گفتند. اولین نمونه این اظهارات تند به زمانی بازمی گردد که بقایی از بازداشت آزاد شد. بعد از بازداشت او احمدی نژاد و تعدادی دیگر از یاران بهاری شان به استقبال او رفته بودند. بقایی در آنجا مدعی ظلم قوه قضاییه به او و افراد دیگری شد که در زندان و بازداشت به سر می برند. بقایی آن روز تنها کسی بود که واژه سرنگونی را درباره یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی به کار برد. این اظهارات با واکنش های زیادی رو به رو شد اما به معنای پایان حملات این طیف سیاسی به دستگاه قضا نبود.

بقایی در جلسه دادگاه آخر مهرماه خود با زنبیل به دادگاه رفته بود. بعد از جلسه دادگاه در جمع بخشی از مردم می گفت اتهاماتش سیاسی است و دوباره با ادبیاتی توهین آمیزی درباره رئیس دستگاه قضا سخن گفت. رفتار عجیب و غریب بقایی منجر به تنشی در رو به روی ساختمان دادگاه شد. بقایی پس از آن به فرمانده نیروی انتظامی نامه نوشت و گفت عده ای لباس شخصی مدارک او را ربوده اند.

دادگاه ما سیاسی است
طیف احمدی نژاد برای زیر سوال بردن دادگاه رسیدگی به پرونده بقایی، علاوه بر آنکه این دادگاه را سیاسی خوانده این گونه القا می کند که قوه قضایی قصد حذف وکلای بقایی را با محکومیت های مختلف دارد. چندی پیش علی اکبر جوانفکر در کانال تلگرامی اش مدعی شد حسینی، وکیل او و بقایی به صورت غیابی محاکمه و به دو سال و نیم زندان محکوم شده است. جوانفکر همچنین ادعا کرده است عادل حیدری نیز در دادگاه به زندان محکوم شده بود.

دایره تهی مردان احمدی‌نژاد
این طیف سیاسی که پیش از این دولت حسن روحانی و مجلس را در آماج حملات خود قرار داده بود، حالا تیزترین سخنانش را متوجه قوه قضاییه و رئیس آن کرده است. شخصیت های نظام روز به روز بیشتر از دایره تفکر احمدی نژاد حذف می شوند. در مقابل هم کمتر کسی حاضر می شود خود را به احمدی نژاد نزدیک کند. حامیان جدی دیروز احمدی نژاد یا درباره او سکوت می کنند و از اختلافات خود با او حتی در زمان دولت نهم و دهم سخن بر زبان می آورند. از سوی دیگر رفتارهای این طیف هم باعث شده جایگاه آنها روز به روز بیشتر تضعیف شود. 

حواشی که طیف احمدی نژادی ها دیروز در حرم حضرت عبدالعظیم ایجاد کردند در نهایت منجر به فیلتر شدن سایت دولت بهار و همچنین سایت محمود احمدی نژاد شد. ظاهرا این طیف سیاسی با اقداماتی و اظهاراتی که علیه مسئولان نظام پیش گرفته روز به روز بیشتر به انزوا می رود. 

29219

کد خبر 728184

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • احمد A1 ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۵
  13 3
  لطفا شما خودزنی نکید با تشکر
 • بی نام A1 ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۵
  8 28
  احمدی نزاد اگر 88 به رای واقعی مردم احترام می گذاشت شاید امروز حداقل پشتوانه مردمی داشت.
 • عادل IR ۲۲:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۵
  7 2
  امروز مسئله اصلی مملکت ، کمک فوری به زلزله زدگان و مصیبت دیدگان است
 • بهاری IR ۰۷:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۶
  20 7
  تحلیلی ... که حاصل بغض ونفرت چندین ساله از یک جریان مستقل وعدالت طلب که چون به نااهلان باج نداده مورد آماج شدیدترین تهمت ها ودشمنی ها قرار گرفته .غافلاز اینکه خداوند درجای حق نشسته ومکروا مکرالله والله خیر الماکرین بهار خیلی نزدیک است ...
 • بی نام A1 ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۶
  33 10
  درود بر احمدی نژاد
 • بی نام IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
  5 8
  چرا دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور پرونده ها و تخلفات احمدی نژاد و یارانش را بر ملا نمیکنند؟ چرا حاکمیت در مورد این اقدامات علیه امنیت و ارامش کشور و مردم کاری نمیکند؟ حتما باید اسلحه دست بگیرند هم را بکشند؟بیایید کروبی موسوی احمدی نژاد مشایی را ببرید دادگاه و محاکمه کنید مردم خسته شدند از این بازیها وفیلمها. به شعور مردم توهین میشود. چه کسی پاسخگوست؟
  • بی نام IR ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
   4 2
   نوبتی هم که باشه اول نوبت فریدون
 • سایپا اصفهان A1 ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
  0 1
  کی کُشته که را کُشتی تا کُشته شدی زار
 • احمد A1 ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
  9 0
  احمدی نژاد و بقایی میگن بین مردم محاکمه کنید،جالبه همیشه متهم از برگزای علنی دادگاه ولی الان برعکس شده چرا؟؟؟
 • بی نام IR ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
  4 0
  فرقه نجومیه ول کن نیستن و دست از سر احمدی نژاد بر نمیدارن
 • رضا IR ۰۶:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۴
  0 0
  اگر با اين برخورد نشود معلوم ميشود حرفهاى اين درسته چرا براى يكبار برخورد جدى واساسى با اين نميشه ٣ نفرشون ١٠٠ كيلو نميشن چى تو دستشون دارن اينقدر به همه مى تازن اگر ١ شهروند عادى اين كارها رو ميكرد چه وضعى داشت چرا تبعيض براى اين افراد قايل ميشويد؟؟؟؟؟؟؟؟؟