ایلنابه نقل از رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور نوشت: مسکن مهری که الزام شده هزینه ساخت هر متر آن 300 هزار تومان باشد در این حد مقاومت دارد که ساکنان آن فرصت خروج از خانه بدون آسیب دیدگی داشته باشند.

فرج‌الله رجبی ، درباره میزان مقاومت واحدهای مسکن مهر و نظارت سازمان نظام مهندسی ساختمان بر نحوه احداث این واحدها اظهار داشت: باید دید ساختمان‌ها و واحدهای مسکونی برای چه سطحی از ایمنی ساخته شده‌اند. برخی از ساختمان چنین طراحی شده‌اند که آنقدر ایمنی داشته باشند تا ساکنان آن بتوانند بدون آسیب دیدگی خارج شوند.

وی افزود: برخی دیگر از ساختمان‌ها هم آنقدر ایمن ساخته شده‌اند که در برابر زلزله‌هایی با بزرگی بیش از 7 ریشتر هم مقاوم باشند.        

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور درباره میزان مقاومت مسکن مهر دربرابر زلزله گفت: واحدهای مسکن مهری که الزام شده هزینه ساخت آن 300 هزار تومان در هر متر باشد، طبیعی است که ایستایی و ایمنی آن در سطحی باشد که  ساکنانش بتوانند بدون آسیب دیدگی از خانه خارج شوند.

رجبی با بیان اینکه البته نباید درباره مقاومت و ایمنی مسکن مهر قضاوت هیجانی داشته باشیم ، ادامه داد: در بازدید واحدهای مسکن مهر مناطق زلزله زده شاهد آن بودیم که  سازه‌ها و اسکلت و سقف مسکن مهر سالم مانده و نما و دیوارهای حائل تخریب جدی داشته‌اند.

وی افزود: مسکن مهر این مناطق زلزله زده این حد از تاب آوری و مقاومت را داشته که ساکنان آن فرصت داشته باشند بدون آسیب دیدگی از واحدها خارج شوند.

رجبی با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی اکیپ‌هایی از کارشناس را برای ارزیابی مقاومت واحدهای مسکن مهر و سایر واحدهای مسکونی به مناطق زلزله زده اعزام کرده است، گفت: اینکه گفته می‌شود واحدهای مسکونی منطقه سر پل ذهاب تخریب 90 درصدی داشتند، اظهار نظر کارشناسی نیست.

وی افزود: البته ساختمان‌هایی در این منطقه وجود داشت که مشخص است بدون نظارت مراجع ذی صلاح ساخته شده اند و تخریب جدی داشتند.  اینکه تنها مراحل اجرا از مسیر قوانین نظام مهندسی عبور کند، کافی نیست و یک ساختمان باید از مرحله طراحی تا اجرا زیر نظر سازمان نظام مهندسی ساخته شود چرا که ممکن است  طراحی ضعیفی داشته باشد و مشکلاتی را ایجاد کند.   

رییس سازمان نظام مهندسی گفت: باید دید چه تعداد از این ساختمان‌ها در مناطق زلزله زده بدون گزارش مهندس پایان کار گرفته‌اند. در منطقه سر پل ذهاب بافت قدیمی غیر فنی دارد که تکلیف این بافت روشن است که البته  برخی از واحدها در این منطقه تخریب جزیی دیده‌اند.

 

3535

کد خبر 729181

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • بی نام A1 ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۹
  4 4
  یعنی شان ما مردم همینقدر است؟ اوف بر شما
 • بدون نام ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۹
  2 0
  در كشور ما تا وقتي يه نفر بودجه تقسيم نكند و يك نفر تصميم نگيرد هيچ چيز تغيير نمي كند، اگر يك نفر مسوول همه چيز باشد اينجور مواقع يعني زلزله، مردم و رسانه ها ان يك نفر رو بازخواست مي كنند و او ملزم و وادار به پاسخ دادن درباره مسووليتش مي شود ، خيلي ساده است ، بدبختي كشور ما عدم شفافيت و عدم وجود ساختاري قانونمند و پاسخگو است، ما بايد روز انتخابات يك نفر رو برگزينيم ، دقت كنيد يك نفر.. و از ان روز به بعد ان يك نفر مسوول كل اتفاقات كشور است تا كي فرار از زير بار مسووليت
 • بهداد A1 ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۹
  2 0
  چطور حساب کردید که شده متری سیصد هزار تومن؟؟؟ وقتی اورده شخص سی الی چهل میلیون و وام هم 25 الی 30 تومنه البته منهای دیرکردهای ناشی از عملکرد پیمانکار و منهای کابینت و پکیج و شوفاژ و رنگ و درب ساده و ... با مترايژهای تقریبی 70تا 90 متر، قیمت میشه متری سیصد تومن؟؟؟
 • بی نام A1 ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۹
  2 0
  باید دید ساختمان‌ها و واحدهای مسکونی برای چه سطحی از ایمنی ساخته شده‌اند. مگه دلبخواهه ؟رییس عزیز ؟ پس قانون چی؟
 • بی نام IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۹
  1 0
  خيلي گستاخانه است اين حرف. يعني شما داري روي جان مردم كم برخوردار قيمت ميذاري؟ يعني يك فردي كه وسع مالي اش متري 300 هزارتومن است با فردي كه وسع مالي اش 10 ميليون است نبايد ار دو از ايمني يكسان برخوردار باشند؟؟
 • شهرام IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۹
  1 0
  شما با اظهارات غیر مسوولانه نمیتونید ضعف سازمان نظام مهندسی را در نظارت بر ساختمان های مسکن مهر و عیره رو پوشش بدهید .
 • بی نام A1 ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۹
  1 0
  همه اش دروغ و توجیه ....‌ ما که میدونیم توی نظام مهندسی و شهرداریها چه خبره و چه جوری ساختمان میسازید ... حالا که مثل روز روشن نتیجه کارتان عیان شده باز هم دروغ و طفره ... فقط کمی با وجدان باشید ... این مردم هموطن شما هستند....