علیرضا کریمی: گفتند به ما چه با اسراییل کشتی نگرفتی!/«وقتی شنیدم باید ببازم، دنیا روی سرم خراب شد»

ایسنا نوشت: نماینده وزن ۸۶ کیلوگرم ایران با اشاره به اینکه برای دومین مرتبه بدلیل کشتی نگرفتن با حریف اسراییلی از رسیدن به مدال طلای جهان بازمانده است، گفت: امیدوارم مسوولان این‌بار بر خلاف قبل به قول‌شان عمل کنند و پاداش من را بدهند.

علیرضا کریمی با وجود داشتن تنها ۲۳ سال سن افتخارات زیادی را برای کشتی ایران در رده‌های سنی مختلف به ارمغان آورده و بارها باعث اهتزاز پرچم ایران در رویدادهای جهانی و آسیایی شده است.

کریمی، یک مدال نقره و ۲ طلای آسیا در رده نوجوانان، طلای جهان و آسیا در رده جوانان و ۲ طلای آسیا و برنز با ارزش جهان در رده بزرگسالان را در کارنامه خود دارد. باید به ویترین افتخارات کریمی دو مدال طلای جهان نیز اضافه می‌شد اما هم‌گروهی با نماینده اشغالگر قدس در رقابت‌های جهانی جوانان و این‌بار در رقابت‌های جهانی زیر ۲۳ سال باعث شد وی علی‌رغم شایستگی در رسیدن به ۲ مدال طلای جهان، مقابل رقبا به عمد شکست بخورد تا با نماینده اسراییل سرشاخ نشود.

این اتفاق نه تنها باعث لطمه روحی شدید به این کشتی‌گیر و بر باد رفتن زحمات چندین ماهه او در تمرینات تیم ملی شد بلکه باعث شد تیم ایران که با مدال طلای کریمی می‌توانست بر سکوی سوم جهان بایستد در نهایت در جایگاه هشتمی جهان قرار گیرد تا از این بابت نیز کشتی ایران شدیدا متضرر شود و کشتی‌گیر گمنام رژیم صهیونیستی ضمن گرفتن سکوی سومی از ایران، براحتی به مدال برنز جهان برسد.

علیرضا کریمی آزادکار وزن ۸۶ کیلوگرم ایران درباره حذف ناباورانه از رقابت های کشتی آزاد زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان بدلیل مبارزه نکردن با نماینده رژیم صهیونیستی و اینکه برای دومین مرتبه این اتفاق باعث شد از رسیدن به مدال طلای جهان در عین شایستگی بازبماند صحبت کرد که در ادامه می‌خوانید:

*فکرش را هم نمی‌کردیم کشتی گیر اسراییلی از پس آمریکا بربیاید

روز وزن کشی من بعد از کشتی گیر اسراییل وزن کشی کردم. قرعه او ۲۳ شد و قرعه من ۲۲. ابتدا فکر کردم در همان دور اول به کشتی گیر اسراییلی خوردم اما بعد معلوم شد من دور اول به حریف روس خوردم و کشتی گیر اسراییلی به حریف آمریکایی خورد و برنده این ۲ مبارزه دور دوم باید به مصاف هم می رفتند. ما هم از این موضوع خوشحال شدیم چرا که تا حد زیادی اطمینان داشتیم کشتی گیر اسراییلی مقابل حریف آمریکایی شکست بخورد و به دور دوم نرسد اما اتفاقات رخ داده کاملا بر خلاف انتظارات و پیش بینی ما بود.

*یک دقیقه مانده به پایان مبارزه گفتند"باید ببازی"

کشتی من با حریف روس و مبارزه کشتی گیران آمریکا و اسراییل حدودا همزمان با هم شروع شد. من پرقدرت مبارزه را آغاز کردم و تا دقیقه ۵ مبارزه و یک دقیقه مانده به پایان ۳ بر ۲ از حریفم پیش بودم. تازه بدنم راه افتاده بود و حریف روس هم کاملا بریده بود. دنبال این بودم که امتیازات بیشتری هم از او بگیرم تا با اختلاف بالا او را شکست بدهم اما یک دقیقه مانده به پایان مبارزه به یکباره دیدم مربیانم چلنج را انداختند و اعتراض کردند. وقتی این صحنه را دیدم به آن ها گفتم من که جلو هستم و مشکلی نیست پس چرا چلنج کردید که آن ها به من گفتند حریف اسراییلی موفق به شکست کشتی‌گیر آمریکایی شد و تو باید به حریفت ببازی تا دور بعد به اسراییل نخوری.

*وقتی گفتند باید ببازی دنیا روی سرم خراب شد

وقتی این حرف را شنیدم دنیا روی سرم خراب شد. در یک آن تمام زحمات و سختی هایی که ماه ها در تمرینات و دور از خانواده به امید کسب مدال طلای جهان متحمل شده بودم از جلوی چشمانم گذشت. شوکه شده بودم و انگار سطل آب یخ را روی سرم ریختند. دیگر قدرت ایستادن روی پاهایم را هم نداشتم. دیدم ده نفر همگی فریاد می زنند "باید ببازی باید ببازی". به کشتی برگشتم کاملا وا دادم. حریف روس بلافاصله شروع کرد به حمله کردن من هم فقط ایستاده بودم. من را در خاک نشاند و به راحتی و بدون هیچ مقاومتی چند فتیله پیچ روی من اجرا کرد و در ده ثانیه کار را تمام کرد و کار من هم تمام شد.

* گفتند هر کسی گفته با اسراییل کشتی نگیرید پاداشت را هم بدهد!

برای دومین مرتبه است که با قرعه اسراییل در مسابقات جهانی مواجه می شوم. یک‌بار نیز در مسابقات جهانی جوانان در سال ۲۰۱۳ به قرعه اسراییل خوردم و به حقم که مدال طلا بود نرسیدم. آن زمان قهرمان آسیا هم شده بودم و به من گفتند به اندازه پاداش قهرمان جهان که ۴۰ سکه بود به تو می دهیم اما وقتی پدرم پس از مسابقات جهانی ۱۳۹۲ با نامه فدراسیون کشتی به وزارت ورزش رفت و خواستار عمل مسوولان به قول‌شان شد به او گفته بودند، "به ما ربطی ندارد که پاداش کشتی نگرفتنش مقابل اسراییل را بدهیم. بروید از هر کس که گفته با اسراییل کشتی نگیرید پاداش‌تان را از او بگیرید"در نهایت هم به جای ۴۰ سکه فقط یک کارت هدیه یک میلیون تومانی دادند و تمام!

*همه زحماتم بر باد رفت

امسال هم قرار بود به نفرات اول ۶۰ سکه پاداش بدهند اما باز هم به کشتی گیر اسراییل خوردم و به حقم نرسیدم و همه زحماتم بر باد رفت. براحتی قهرمان جهان می‌شدم اما این اتفاق مانع آن شد. من حریف روس را براحتی می بردم اما این اتفاق باعث شد او فینالیست شود. من دیگر فینالیست این وزن را که کشتی گیر قزاق بود را پیش از این ۴ مرتبه ده بر صفر شکست داده بودم. حتی تا ثانیه های پایانی فینال کشتی گیر روس شکست خورده بود اما در ثانیه های پایانی امتیاز گرفت و حریف قزاق را شکست داد و قهرمان شد.

*اسراییل ظالم است اما زحمات من را نادیده می‌گیرند، ظلم نیست؟

من ماه‌ها برای رسیدن به مدال طلای جهان زحمت کشیدم و براحتی می‌توانستم به مدال طلای جهان برسم. قبول دارم اسراییل ظالم است و ظلم می‌کند اما اگر باز هم مسوولان ورزش ما براحتی زحمات من را نادیده بگیرند ظلم نیست؟ کشتی گیران وضعیت مالی خوبی ندارند و تنها دلخوشی همه ما به کسب مدال جهانی و پس از خوشحال کردن مردم، گرفتن پاداش است. از مسوولان وزارت ورزش انتظار دارم آن ها نیز اینگونه مواقع به قول و تعهداتشان عمل کنند.

*روس‌ها حذف می‌شدند هم من هم فدراسیون محروم می‌شدیم

اینکه می‌گویند روس را می‌بردی بعد با اسراییل کشتی نمی‌گرفتی حرف درستی نیست چون با اینکار کشتی گیر روس حذف می‌شد و روس ها بدلیل نفوذی که در اتحادیه جهانی دارند شدیدا معترض می‌شدند و آنوقت هم من و هم فدراسیون کشتی را محروم می کردند.

*این اتفاق بر روحیه کل تیم تاثیر بد گذاشت

این اتفاق نه تنها بر روحیه من بلکه بر کل تیم اثر منفی گذاشت و باعث شد بچه ها در روز نخست شوکه شوند و آن‌طور که باید کشتی نگیرند. وقتی من از تشک کشتی بیرون آمدم بقیه بچه ها هاج و واج من را نگاه می کردند و به هم ریخته بودند. اگر این اتفاق نمی افتاد و من به مدال طلایم می رسیدم آنوقت ایران به جای هشتمی در جهان بر سکوی سوم می ایستاد.

 

256 43

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 731641

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • omidss A1 ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۶
  آخرين سنگر سكوته ، بعضي حرفا گفتنى نيست اقاي كريمي
  • بی نام A1 ۰۵:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
   37 11
   شما بودي سكوت ميكردي وقتي حقتو ميخوردن
  • بی نام A1 ۰۶:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
   182 4
   مطمئن باش فلسطینی ها برای این بازی نکردن های ما تره هم خورد نمی کنند
 • بی نام GB ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۶
  122 3
  نباید به حرف های غیر منطقی مربیا نش گوش می کرد.
 • بی نام A1 ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۶
  159 4
  دقيقاً باعث اهتزاز پرچم اسرائيل شديم. عقل هم بسيار چيز خوبي است
 • بی نام A1 ۰۳:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
  126 4
  اينكه يك اسرائيلي را در ميدان ورزشي شكست بديم كه وجهه بهتري براي ايران داره تا عمدا ببازيم در مقابلش حاضر نشيم...
 • سینا A1 ۰۳:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
  16 76
  سرت سلامت پهلوان.
 • بی نام A1 ۰۴:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
  124 1
  واقعا یادمون رفته برای چی با اسرائیل مسابقه نمیدادیم. برای فرستادن پیام به دنیا. الان میترسیم پیام بفرستیم از کشتی گیرمون میخوایم ببازه تا با اسرائیل نیوفته. یک ذره بیشتر فکر کنیم. این مسابقه ندادن ها عادت شده. باید بیشتر فکر کنیم. بیشتر
 • arvin RO ۰۴:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
  107 0
  اینطوری پیش بره اصلا نباید ورزشکارامونو از ترس روبرویی با اسراییل جایی بفرستیم.
 • حامد IR ۰۴:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
  71 0
  واقعا متاسفم . . . و دیگر هیچ
 • بی نام IR ۰۴:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
  86 3
  یک جوری اسراییل غاصب را محکوم میکنیم که هیچ کسی نفهمد اسراییل غاصب را محکوم کرده ایم. درغیر این صورت برایمان گران تمام میشود.
 • فرشید IR ۰۵:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
  98 0
  حالا اونایی که شجاعی و حاج صفی رو محروم می کردن و انگ بی غیرتی میزدن ، بیان جلو و پاداش این جوان رو بدن
 • بی نام A1 ۰۵:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
  95 0
  دل مردم هم خون شد.انقد تحقیر شدیم تو این مسابقه
 • بی نام A1 ۰۵:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
  83 0
  اگه پیگیر بشن که عمدی باختی روح جوانمردی کشتی چی میشه میرن شکایت میکنن
 • بی نام A1 ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
  3 138
  انشالله بعد اینکه این غده سرطانی را شیمی درمانی کردیم و از نقشه محو کردیم , دیگر این اتفاقات نخواهد افتاد .
 • بی نام A1 ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
  54 0
  اتفاقا برعکس حقایق را باید گفت تا مردم بفهمند........ حسن انزلیچی
 • بی نام IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
  8 66
  به نظر کشتی گیر اسرائیل و امریکا با هم تبانی کردن و میدونستن که ایران با انها روبرو نمیشود ولی باید این مسخره بازی ها رو جمع کرد باید با این کشتی گیر اسرائیلی کشتی م گرفت و با قدرت شکستش می داد اونوقت مردم فلسطین بیشتر خوشحال می شدند
 • احمد A1 ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
  79 0
  با این حساب کشتی گیران و قهرمانان ما چاره ای ندارند جز اینکه بروند برای یک کشور دیگر کشتی بگیرند ، اینجوری لااقل مزد زحمات خودشان را میگیرتد و اینقدر حقشون پایمال نمیشه
 • بی نام IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
  97 0
  از ايران برو و تو يه كشور پيشرفته بازي كن كه رو سرشون حلوا حلوا ت كنن. نه اينجا كه بگن بباز و بعد بهت افتخار كنن و يه پاپاسي هم بهت ندن. خواهشا گول تقديرهاشون رو هم نخور...
 • بی نام A1 ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
  63 0
  بنظرم مسئولای رده بالای کشور یکبار برای همیشه باید این موضوع رو روشن کنن....بنظرتون اگه مسابقه میداد و پشت حریف رو بخاک میمالید افتخارش بیشتر نبود تا با این تفکر که اونا کشور نیستن از مقابله باهاشون سرباز میزنیم؟؟؟