دیپلمات اسبق کشورمان گفت: متاسفانه برخی می‌خواهند همه ناتوانی‌ها را به مسائل خارجی و توانمندی حضور فعال جمهوری اسلامی در عرصه بین الملل مرتبط کنند، ولی این صرفا فرار رو به جلو است و در واقع امر، آنهایی در دستگاه دیپلماسی اثر می گذارند که دیپلماسی مقاومت را گسترش می دهند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان بسیج اساتید کشور، صادق خرازی کارشناس ارشد مسائل بین الملل امروز در دومین جلسه از سلسله نشست های تحلیلی-تخصصی «بسیج و ایران فردا» در سازمان مرکزی بسیج اساتید، به بررسی نقش تفکر بسیج در امنیت ملی و دیپلماسی مقاومت و «ظرفیت های شکل گیری بسیج بین الملل اسلامی» پرداخت.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در تحولات منطقه علیرغم تصور استعمارگران توانست موفق عمل کرده و معادلات منطقه را به گونه‌ای رقم بزند که نمونه‌ای در منطقه و جهان باشد، گفت: دیپلماسی امری متعارف در نظام بین الملل است. دستگاه دیپلماسی ما از ابتدای انقلاب با فراز و فرودهایی مسیر خود را رفته اما دیپلماسی مقاومت سرمایه جدیدی است که می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. تاریخ چهاردهه انقلاب اسلامی گواه روشنی بر داشتن دست برتر «دیپلماسی مقاومت» است.
سفیر و معاون پیشین نمایندگی ایران در سازمان ملل تاکید کرد: بنده در طول دهه‌ها خدمت در دستگاه دیپلماسی، هزاران ساعت مذاکره حساس داشته ام؛ بسیاری از پرونده‌های مهم و سرنوشت جمهوری اسلامی در دستگاه دیپلماسی به بنده ارجاع شده است؛ چندسال مسوول اداره نهضت های آزادیبخش در وزارت امورخارجه بوده ام و از شرق تا غرب آسیا با جریانات آزادیبخش مسلمان ارتباط نزدیکی داشته ام؛ پس با اطلاع کامل عرض می کنم؛ اگر کسی واقع بین بوده و از فتنه به دور باشد و ملّی بیندیشد، نمی‌تواند منکر شود که بسیج مهمترین ستون فقرات ایران و نقطه عطف اتکا جهانی مستضعفین به هنگام رهایی از استعمار است.
این دیپلمات پیشین کشورمان با اشاره به نقش پررنگ سپاه و بسیج در حفظ امنیت ملی کشورمان افزود: دیدگاه‌ها در خصوص نقش سپاه و بسیج در کشور متفاوت است، اما حتی آنهایی که می گویند سپاه قدس و بسیج را در تمامی امور دخیل نکنیم هم دلسوز هستند و جهانبینی خود را دارند.
وی ادامه داد: این جهانبینی حتی در متن انقلاب و صحابه اصلی امام(ره) و رهبری هم دیده می‌شد و مسئله‌ای هم ندارد. برخی تفکرها بر این بود که نیروهای قدس، سپاه و بسیج هزینه‌های بیشتری برای نظام دارند. تفکر پیروز آن است که مرزهای امنیت ملی را از مرزهای جغرافیا جدا کرده‌اند. به این نگاه می‌گویند سیاست خارجی ایدئولوژیک که در سیاست خارجی فرانسه و آمریکا هم وجود دارد.
این کارشناس ارشد مسائل بین الملل تصریح کرد: عده ای با ژست روشنفکری می گویند که اولویت ما باید حفظ امنیت ملّی باشد؛ بنده به عنوان کسی که از ابتدای انقلاب در مسوولیت های مختلف اجرایی و کارشناسی و تصمیم ساز دستگاه دیپلماسی کشور فعال بودم صریحا عرض می کنم که امروز مسیر امنیت ملّی ایران و امنیت ملّی سوریه و عراق و لبنان، یکی است و محور مقاومت بیشترین دستاورد را برای نظام جمهوری اسلامی ایران داشته است.
27215

کد خبر 731954

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =