رفت‌وآمدهای مکرر ارتش و سپاه/ رایزنی به قصد وحدت

دیدارهای فرماندهان بلندپایه ارتش و سپاه در چند ماه اخیر فشرده تر از قبل دنبال می شود؛ دیدارهایی وحدت گرایانه.

به گزارش خبرآنلاین؛ دیدار سرلشکر موسوی با سردار جعفری تازه‌ترین تلاش مقامات نظامی کشور برای افزایش هماهنگی میان ارتش و سپاه است. پیش از آن نیز دیدارهایی در سطوح پایین تر انجام شده بود. دیدارهایی با یک ترجیع بند. «توسعه قدرت‌ زمینی، دریایی، هوایی و موشکی ایران. »

به گفته تحلیل‌گران شرایط منطقه ایجاب می‌کند که برای ارتقای هم‌افزایی میان ارکان مختلف نیروهای مسلح تلاش شود. به شیوه های مختلف؛ از برگزاری نشست‌های صمیمانه گرفته تا رزمایش مشترک. هر چه باشد این منطقه تازه از بیماری مهلکی به نام داعش جان سالم به در برده و ایران به عنوان کشور قدرتمندی که در برقراری صلح و ثبات منطقه موثر است،؛ باید آمادگی لازم را داشته و به همسایگان بحران‌زده خود کمک کند تا دوره نقاهت را سپری کنند.

هم آوایی ارتش و سپاه؛ از تنش های منطقه ای تا بحران های داخلی
تاکید بر همدلی و همراهی دو بال اصلی بخش نظامی کشور یعنی سپاه و ارتش صرفا به خاطر وضعیت منطقه و تحت تاثیر داعش، متحدان امریکا در خلیج فارس و ... نیست. بزنگاه‌های داخلی نیز از جمله عوامل ضروری برای حائز اهمیت بودن این نوع همکاری‌ها است. شاهد آن همین زلزله اخیر در کرمانشاه و اقدامات مشترک ارتش و سپاه است. اقداماتی که اگر انجام نشده بود به گفته مقام معظم رهبری غصه و تلفات بیشتری متحمل می‌شدیم. ارتش و سپاه در آن حادثه ناگوار به تعبیر سردار شریف سخنگوی سپاه پاسداران همچون یک ید واحده عمل کرده و خدمت رساندند و ثابت شد که همراهی و همدلی این دو نیرو چه وقت و چگونه موثر خواهد بود. 

رزمایش ها و دیدارهای وحدت گرایانه نظامی ها

ضرورت این همدلی در ماه‌های اخیر بیش از هر وقت دیگری احساس شده و شاهدیم که مقامات و مسئولان چطور برای تحقق این مهم می کوشند. نمونه اش همان وقتی است که امریکایی‌ها حرف از تحریم سپاه می‌زدند و دیدند که چطور از ارتش گرفته تا دولت پشت سپاه ایستاده‌اند.

به گفته امير‌سرتيپ امير حاتمي، وزير دفاع «نيروهاي مسلح پاره تن يكديگر هستند». دو رزمايش «حيدر كرار» و «محرم» و رژه جنگنده های ارتش و سپاه در بندرعباس نیز مصداق عملیاتی تلاش نمایش این همدلی بود. ديدار مهم حسن روحاني رئیس جمهور با فرماندهان ارشد سپاه را نيز بايد به فهرست این تلاش ها افزود زیرا آن دیدار ثابت کرد که دولت دوازدهم نیز به اندازه نیروهای مسلح شرایط را درک کرده و مسیر همراهی با ارکان نظامی کشور را انتخاب کرده است.

روشن است که ضرورت این همکاری‌ها در ماه های اخیر به مقامات ارشد کشور الهام نشده است. پیش از این آنها یعنی از همان ابتدای انقلاب نیز همین رویه در پیش گرفته شده بود. فرماندهان ایرانی در ارتش و سپاه تجربه دفاع مقدس را داشته به هنوز به خاطر دارند که همراهی ارتش و سپاه چطور عملیات‌هایی مثل شکست حصر آبادان، فتح المبین، بیت‌المقدس، فاو و ... را موفق کرد.

سال‌ها است که کشور به همت مسئولان و فرماندهان طعم امنیت را می‌چشد اما اوضاع و احوال منطقه هنوز اجازه نداده که از حالت آماده باش خارج شویم. از همین رو است برای حفظ امنیت و به تبع آن نمایش اقتدار ایرانی در منطقه و جهان باید همچون گذشته و حتی بیش از آن با یکدیگر همراه و همصدا باشیم. فرماندهان ارشد در ارتش و سپاه پاسداران این ضرورت را خوب می‌دانند و دیدارهای اخیر این را ثابت می‌کند.

در جدول زیر به نشست‌ها و همکاری‌های مشترک نیروهای مسلح(رزمایش، همایش، ارسال پیام و ...)در سه ماه گذشته اشاره شده است؛

تاریخ

رویداد

جزئیات

۸ /۹ /۹۶

سرلشکر موسوی فرمانده ارتش با حضور در ستاد سپاه با سردار جعفری فرمانده کل سپاه دیدار کرد

در این دیدار طرفین با ابراز خرسندی از پیروزی‌های راهبردی جبهه مقاومت اسلامی بر تروریسم تکفیری و برچیده شدن بساط داعش، پیرامون ارتقای هم‌افزایی و هماهنگی‌های ارتش و سپاه در راستای راهبردهای دفاعی کشور تبادل نظر و بر توسعه قدرت در عرصه های زمینی، دریایی، هوایی و موشکی تأکید کردند.

 

۹۶/۹/۲

سردار دریادار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به همراه جمعی از معاونان  این نیرو  با حضور در ستاد نیروی دریایی راهبردی ارتش، با امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کردند

فرماندهان نیروی دریایی ارتش و سپاه ضمن تأکید بر حفظ وحدت و یکپارچگی در این نیروها، بر لزوم به اشتراک گذاشتن تجربیات، دانش و اطلاعات این دو نیرو با همدیگر تأکید کردند.

همچنین مقرّر شد ظرف دو ماه آینده اوّلین همایش مشترک فرماندهان نیروهای دریایی ارتش و سپاه برگزار شود.

 

۹۶/۸/۱۰

امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش با حضور در ستاد فرماندهی نیروی هوافضای سپاه با سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه دیدار و گفتگو کرد.

طرفین در این دیدار تاکید کردند که تحریم‌‌های ظالمانه امریکا خللی در تقویت توان و ظرفیت دفاعی کشور بویژه در ارتقای قدرت موشکی ایجاد نخواهد کرد.

سرلشکر موسوی و سردار حاجی زاده هدف توطئه جدید دشمن در اعمال تحریم علیه سپاه و توان موشکی کشور را ایجاد گسست بین ارکان نظام به ویژه ارتش، سپاه، ملت و دولت توصیف کردند.

 

 

۹۶/۸/۶

پیام فرمانده کل سپاه به فرمانده ارتش

سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی خطاب به امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران با اظهار خرسندی از کیفیت برگزاری آیین دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران در محضر فرماندهی معظم کل قوا و ستایش از رویش‌های ارزشی آن سازمان تأکید کرد: بی‌تردید وحدت برادرانه ارکان ارتش و سپاه ترکیب مرصوصی برای شکست دشمنان اسلام و نظام به شمار می‌رود.

 

۹۶/۸/۳

همایش مشترک دانشجویان افسری ارتش و سپاه

همایش دانشجویان دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به مناسبت ایام سوگواری حضرت رقیه سلام الله با حضور جمعی از دانشجویان ارتش جمهوری اسلامی با شعار "ارتشی ،سپاهی یک لشگر الهی" به میزبانی دانشگاه امام حسین(ع) برگزار شد.

 

۹۶/۸/۱

همایش «ارتش و سپاه با محوریت وحدت، همدلی و همبستگی»

همایش اتحاد ارتش و سپاه با حضور امیر حیدری و سردار پاکپور فرماندهان نیروی زمینی ارتش و سپاه برگزار شد.

سردار پاکپور در این همایش با بیان اینکه ما در درون نیروهای مسلح از اوایل انقلاب تاکنون وحدت کامل داشتیم، گفت: باید علاقمندی‌ها را ابراز و رسانه‌ای کنیم تا دشمنان بدانند که نیروهای مسلح همچون گذشته در کنار هم با صلابت ایستاده‌اند.

 

۹۶/۶/۵

سردار غلامحسین غیب پرور، رئیس سازمان بسیج مستضعفین و جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در امور بسیج و تعدادی از معاونین بسیج، در هفته دفاع مقدس با فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران دیدار کردند.

امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش در این دیدار گفت: ارتش برای خدمت رسانی به مردم برنامه های جدیدی دارد و طرح هایی نیز آماده کرده است که قطعا از ظرفیت بسیج هم استفاده خواهد کرد.

سردار غیب پرور، رئیس سازمان بسیج نیز گفت: بسیج، ظرفیتی است که هر جا ارتش اراده کند، آماده به همکاری است تا ارتش مقتدر کشورمان را یاری رساند.

 

۹۶/۶/۲۹

 

تمرین رژه هوایی جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش و هوافضای سپاه پاسداران

جنگنده‌های ارتش و سپاه در پایگاه نهم شکاری "تمرین مشترک" انجام دادند.

 

۹۶/۶/۲۴

وزیر دفاع و فرمانده نیروی هوافضای سپاه با سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش دیدار کردند.

امیر سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سردار حاجی زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران در دیدارهایی جداگانه با فرمانده کل ارتش بر افزایش پشتیبانی‌های رزمی و هم افزایی‌های دفاعی تاکید کردند.

 

۹۶/۶/۲۰

دریادار فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه با سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش دیدار کرد

بررسی راهکارهای ارتقای هم افزایی و تقویت همکاری‌های فی مابین در حوزه نیروی دریایی ارتش و سپاه، انتقال تجربیات، بهره مندی از دستاوردها و برکت افزایی در راستای تعاملات رزمی و دفاعی، ارتباط نخبگان و تلاش در جهت نیل به اهداف ترسیم شده در مسیر تحقق اقتدار دریایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از جمله محورهایی بود که در این دیدار مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت.

 

۹۶/۶/۱۶

سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح صبح با حضور در ستاد آجا، با امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده ارتش دیدار کرد.

 

این دیدار بعد از انتصاب سرلشکر موسوی به سمت فرماندهی کل ارتش انجام شد. جزییات بیشتری از گفت‌وگوهای آنان منتشر نشد.

 

 

۹۶/۶/۱۳

سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در دیداری به تبادل نظر پرداختند.

در این دیدار فرمانده کل سپاه و وزیر دفاع از صنعت دفاعی به‌عنوان حوزه‌ای که می‌تواند جدی‌ترین و معنادار‌ترین پاسخ‌ها را به دشمنان دهد یاد کردند و با تأکید بر مبنا قرار دادن منویات و تدابیر رهبر معظم انقلاب و فرماندهی کل قوا در عرصه ارتقای توان بازدارندگی، اعلام کردند: ظرفیت‌سازی دفاعی روزآمد و متناسب با تهدیدات آینده و تحولات پیش‌ِرو‌، راهبرد نیروهای مسلح بوده و به‌فضل الهی با شتاب روزافزون تداوم می‌یابد.

 

2929

 

کد خبر 732826

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 6
  • بی نام A1 ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۰
    4 1
    الهی همیشه بین شما وحدت پایدار بماناد