«خبرجنوب» نوشت: بیش از یک دهه از تصویب لایحه انتقال زندانها و مراکز اقدامات تامینی و تربیتی موجود به خارج از شهرها می گذرد اما عدم تخصیص اعتبارات و زیرساخت‎های لازم به منظور ساخت زندان ها مانع عملیاتی شدن این قانون بوده است. هر چند در بخشی از برنامه ششم توسعه به طور مشخص بر انتقال زندانها به خارج از شهرها تاکید شده اما به نظر می رسد پیشبینی لازم برای اجرایی شدن آن صورت نگرفته است.

وجود زندان ها در داخل شهر، معضلات اجتماعی زیادی مثل حاشیه نشینی، افزایش جرایم خرد و ... را به دنبال دارد، بنابراین لازم است به صورت جدی تر مسئله انتقال آنها به بیرون از شهر دنبال گردد.
از قانونی شدن خروج زندان عادل آباد از شهر شیراز نیز چندین سال می گذرد؛ سال ها پیش این زندان در مکانی خالی از سکنه در جنوب شهر شیراز ساخته شد اما امروز با گسترش شهر، این زندان در محدوده شهری قرار گرفته و مسئولان به فکر انتقال آن به بیرون از شهر افتاده اند.
سید حشمت ا... حیات الغیب، مدیر کل زندان های فارس در گفت وگو با «خبر جنوب» با تاکید بر ضرورت انتقال زندان ها به بیرون از شهر به سوالاتی در این خصوص پاسخ داده است که در ادامه می خوانید.
چند سال از تصویب لایحه انتقال زندانها و مراکز اقدامات تامینی و تربیتی به خارج از شهر می گذرد. چرا مسئله انتقال زندان عادل آباد به بیرون از شهر به درازا کشیده است؟
زماني كه زندان عادل آباد ساخته شد در حاشيه شهر بود اما اكنون با توجه به توسعه شهري در بخش مركزي شهر قرار گرفته است. بر اين اساس، زميني با وسعت 200 هكتار در شرق شيراز و محدوده نيروگاه سيكل تركيبي در ظفرآباد تهيه گردیده كه در صورت تامين اعتبار، ساختمان جديد زندان در آن احداث مي شود. رديف بودجه تعيين شده اما احداث اين مجموعه استاندارد، بسيار پرهزينه و زمان بر خواهد بود. در اين خصوص پيگيري هاي لازم صورت گرفته و در صورت تامين اعتبار دولت، عمليات ساختماني آن آغاز خواهد شد. اهميت انتقال زندان ها به بيرون از شهر از بُعد امنيتي قابل توجه است ضمن اينكه زيبنده کلانشهر شيراز هم نيست كه زندان در داخل شهر باشد.
وضعیت انتقال زندان های شهرستان های استان فارس به خارج از شهر به کجا رسید؟
در اكثر شهرستان هاي استان فارس مثل لارستان، كازرون، فسا، ني ريز و داراب، زندان ها به بيرون از شهر انتقال يافتهاند؛ زندان نورآباد در مرحله احداث است و زندان هاي آباده و فيروزآباد نيز در اولويت می باشند.
زندان سازی کار درستی است یا باید به جای آن بر روی مسائل حوزه پیشگیری تمرکز شود؟
ساخت زندان در جامعه يك ضرورت است و وجود آن در امنيت و آرامش مردم نقش بي بديلي دارد. هر چند تلاش ما كاهش جمعيت كيفري می باشد و مقام معظم رهبري و مسئولان قوه قضائيه نيز بر حبس زدايي و زندان زدايي تاكيد دارند اما نياز به زندان در جامعه احساس مي شود چرا كه افرادي كه مخل نظم و امنيت جامعه هستند و دست به هنجارشكني مي زنند بايد در محيطي مثل زندان نگهداري شوند.
زندان چه نقشی در پيشگيري از تكرار جرم دارد؟
زندان نقش موثری در پيشگيري از تكرار جرم دارد. رويكرد ما در سازمان زندان ها، رويكرد اصلاح و تربيت و بازگشت سعادتمندانه زنداني به جامعه است.
طبق فرمايش امام خمینی(ره)، زندان بايد به دانشگاه تبديل شود و بر این اساس هدف ما اين است كه زندان به محيطي امن تبدیل گردد.نگاه اسلام به زنداني، نگاه اصلاح و تربيتی است؛ سازمان زندانها با لحاظ نمودن این رویکرد و ارائه برنامههای آموزشی، فرهنگی و تربیتی در اين راستا اقدامات گوناگوني انجام داده است.
اولویت های مهم زندان عادل آباد در ارائه خدمات به زندانیان چیست؟
يكي از اولويت هاي مهم زندان عادل آباد، ترويج فرهنگ و آموزههاي ديني و قرآني می باشد و در همین زمینه نیز برنامههاي گوناگوني براي زندانيان تدوين شده است.
با ايجاد كتابخانه و حتي مدرسه كار و دانش در زندان، امكان مطالعه و ادامه تحصيل برای زندانيان فراهم گردیده است.
در زندان عادل آباد بيش از 70 هزار جلد كتاب وجود دارد كه زندانيان به راحتي مي توانند به كتب مورد علاقه خود دسترسي يابند.
در بحث اشتغال زندانيان نيز اقدامات قابل توجهي انجام شده و طبق تفاهم نامه سازمان زندان ها با سازمان فني و حرفه اي، فضاي اشتغال و حرفه آموزي براي زندانيان فراهم شده است.
سازمان فني و حرفه اي به زندانيان واجد شرايط كه در برنامه هاي حرفه آموزي شركت كنند بدون اينكه نامي از زندان در مدارك قيد گردد، گواهينامه مهارت سنجي ارائه می دهد.
بسياري از زندانيان با فعاليت در بنياد تعاون زندان و از طريق اشتغال هاي مولد، کسب درآمد می کنند. برخي از آنها در طول ماه حدود يك ميليون تومان درآمد دارند اما به طور ميانگين درآمد زندانياني كه در زندان كار ميكنند بين 250 تا 600 هزار تومان است.
ظرفيت مشاوره و روان درماني نيز در زندان عادل آباد فعال است و تعدادي از اساتيد دانشگاه و روانشناسان خبره، مهارت هاي زندگي را به زندانيان آموزش مي دهند. اين آموزش ها موجب پيشگيري از جرم و عدم برگشت زنداني به زندان می شود. مركز مراقبت بعد از خروج نيز به زندانيان واجد شرايط كه دوره هاي آموزشي زندان را سپري كرده باشند تسهيلات بانكي ارائه مي دهد تا پس از آزادي، زمینه اشتغال آنها نیز فراهم گردد. اين موضوع هم به كاهش جرم كمك خواهد كرد و هم در عدم برگشت زنداني به زندان موثر خواهد بود.

 

46

کد خبر 733299

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =