نامه‌نیوز نوشت: ابطحی گفت: آقای مصباح و امثال او باید پاسخ دهند که چرا به جای حمایت فردی از احمدی‌نژاد از مبانی اعتقادی و مذهبی هزینه کردند؟

محمدعلی ابطحی فعال سیاسی اصلاح طلب ضمن تاکید بر اینکه حق طبیعی هر شخصیت سیاسی، فرهنگی، علمی است که در دوران انتخابات و بعد از آن از یک فرد حمایت کند، گفت: مشکلی که امروز جامعه با آن درگیر شده است و امثال آقای مصباح باید به آن پاسخ دهند این است که چرا از احمدی نژاد به صورت فردی و مستقیم حمایت نکرده و نظر خود را بیان نکردند؟ به جای آن شاهد بودیم که از امام زمان و مقدسات دینی هزینه کردند.

* وقتی به آن صورت و با هزینه کردن مقدسات دینی از احمدی نژاد حمایت کردند، اکنون اعلام انحراف داشتن او به همان پشتوانه های اعتقادی آسیب می زند. به هر حال بخشی از جامعه به خاطر مصاحبه و سخنرانی های عقیدتی همین چهره ها از احمدی نژاد حمایت کردند.

* این شجاعت است که وقتی کسی انحراف پیدا می کند، حامیان او اعلام کنند که منحرف شده اما ما اعتقاد داریم که احمدی نژاد امروز منحرف نشده و از بدو ورود و شروع جریان احمدی نژاد در درون آن ها وجود داشته است.

*مبانی اعتقادی نباید پشتوانه حمایت از افراد باشد، قبلا در انتخابات مجلس هفتم نیز شاهد نقل و قول هایی از سوی برخی بودیم. در ماجرای احمدی نژاد نیز بارها به این شیوه عمل شد و همه این ها تنها به دین و اعتقادات مردم آسیب می زند. امیدواریم که آقای احمدی نژاد عبرتی باشد تا جریانات سیاسی و اعتقادی یا شخصیت های فرهنگی و مذهبی نظرات فردی خود را بیان کرده و از مسایل اعتقادی و ملی برای حمایت از افراد استفاده نکنند.

*{ آیا توجیه عدم حمایت از احمدی نژاد بعد از مشاهده انحراف او می تواند از آسیبی که با این شیوه به اعتقادات جامعه وارد می شود، بکاهد؟} من معتقد هستم که وقتی از یک فرد در ذهن جامعه یک فرد اعتقادی بسازیم، اعلام انحراف او آسیب جدی به مبانی اعتقادی مردم می زد. این توجیه نه تنها رفتار حامیان احمدی نژاد را در نظر افکار عمومی پذیرفته نمی کند بلکه آسیب بیشتری وارد می کند زیرا برای یک فرد تقدس زایی کرده و بعد با اعلام انحراف همان انسان مقدس، مخاطبان خود را به سوی بی اعتقادی سوق داده اند. در عین حال اکنون زمان گذشته و چاره ای برای جبران نیست. این اشتباه را زمانی باید انجام نمی دانند که از احمدی نژاد یک چهره مقدس می ساختند. دفاع از هر فرد سیاسی حق همه اشخاص است اما استفاده از پشتوانه های مذهبی و ملی برای حمایت از هیچ فردی پذیرفته نیست.

**{آیا شیوه مورد اشاره در حمایت از سیاسیون موجب کاهش اثرگذاری علما و چهره های شاخص مذهبی در جامعه می شود یا خیر؟} این موضوع دیگر کاملا مشخص است و نیازی به گفتن نیست.

27214

کد خبر 733686

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بي نام ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۳
    0 0
    انتظار دارند ما از ايشان تقليد كنيم