رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امیدوارم با توجه به نقش مهم و اساسی مجالس کشورها در تصویب قوانین و تبیین رویکردهای لازم برای مقابله و مواجهه با پدیده شوم مواد مخدر و قاچاق آن، برگزاری نشست‌هایی با حضور اعضای این مجالس تاثیر مثبتی بر روند جهانی مبارزه با مواد مخدر داشته باشد.

به گزارش خبرآنلاین علی لاریجانی در مراسم افتتاحیه کنفرانس نمایندگان مجلس علیه مواد مخدر، تصریح کرد: زمانی که درباره موضوعی زیاد صحبت می شود این نگرانی به وجود می آید که قصدی برای انجام کار نیست، در مسئله تروریست مستمرا همه صحبت می کنند اعم از کسانی که به تروریست ها کمک می کنند تا کسانی که با آن مبارزه می کنند اما همیشه می بینید که تروریست رشد پیدا می کنند.

وی ادامه داد: مسئله مواد مخدر هم همین گونه است من گزارش نماینده محترم سازمان ملل را گوش کرده ام یک چهارم مردم جهان مواد مخدر مصرف می کنند، اینکه 30 میلیون نفر از مردم جهان مواد مخدر مصرف می کنند و 200 هزار نفر در سال از این طریق می‌میرند.

 
اهم سخنان علی لاریجانی به نقل از خبرگزاری ها را در ادامه بخوانید:

*با افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان، در کل 3 کنوانسیون تشکیل شده است و اکثر کشورهایی که در این کنفرانس حضور پیدا کرده اند قوانینی در این زمینه دارند و مستمرا شاهد مبارزه با مواد مخدر هستیم اما با این وجود تولید و مصرف مواد مخدر رشد داشته است پس مسیری که طی می کنیم منتج به نتیجه نیست.

*با آقای لاروف موافق هستم. کسانی که فکر می‌کنند اگر مسئله مواد مخدر را در دنیا عادی سازی کنیم مشکل حل می‌شود، در واقع مسیری را طی می‌کنند که نتیجه آن بدتر از وضعیت فعلی خواهد شد.

*تجربه‌ای که در جمهوری اسلامی داریم نشان می‌دهد که مبارزه باید جدی باشد، قوانین باید درست اجرا شود، کنوانسیون باید عمل کنند اما مشکل وجود دارد.

*حجم زیادی از مواد مخدر در افغانستان تولید می‌شود. میزان آن در سال 2017 به 9هزار تن رسیده در حالی که در سال 2008، 200 تن بوده است. آیا وقتی ناتو در سال 2001 به افغانستان رفت 2 هدف را اعلام نکرده بود؟ هدف ابتدایی، مبارزه با تروریست در افغانستان و هدف دوم مبارزه با مواد مخدر بود. چه شد؟ در مسئله تروریست که زاد و ولدشان افزایش پیدا کرده، نه تنها در افغانستان بلکه در عراق، سوریه و یمن شاهدیم که مواد مخدر از 200 تن به 9 هزار تن رسید، پس ناتو چه کار می‌کند و برای چه به افغانستان رفت؟

*سوال این است که آیا یک رفتار متوازنی برای مبارزه مخدر در دنیا وجود دارد یا کشورهای منطقه در این زمینه فعال هستند؟ مواد مخدری که در افغانستان تولید می شود برای ترانزیت به اروپاست و برخی کشورهای دیگر، چرا باید هزینه این موضوع را کشورهای مسیر ترانزیت پرداخت کنند، این موضوع بسیار مهمی است که نباید به سادگی از کنار آن گذشت.

*آیا اروپا سهم خود را در مبارزه با مواد مخدر می‌دهد یا گردن کشورهای دیگر منطقه گذاشته است؟!؟ مگر ناتو در افغانستان مستقر نیست چرا تجهیزات و امکانات کافی برای مبارزه با مواد مخدر نمی‌دهد.

*در افغانستان 400 لابراتوار برای تولید هروئین وجود دارد. بیشترین مصرف‌کننده خطرناک در دنیا هروئین است آیا ناتو نمی‌تواند این لابراتوارها را بمباران کند؟! چطور ناتو مراسم عروسی در افغانستان را بمباران می‌کند اما لابراتوارهایی که مشخصات دارند را نمی‌تواند؟!؟.

*مقداری از مواد مخدر از طریق فرودگاه‌های افغانستان، ترانزیت هوایی می‌شود البته بخشی از زمین و بخشی از دریاست. این فرودگاه‌ها کدام هستند؟ فرودگاه کابل، قندهار، هرات که فرودگاه‌ها در اختیار ناتو است. فکر می‌کنم سازمان ملل از کشورهایی که در افغانستان حضور دارند و مأموریت برای مبارزه با مواد مخدر دارند را بازخواست کند تا همه کشورهایی که پارلمان‌هایشان در کنفرانس حضور دارند، با تأمین مواد مخدر مبارزه می‌کنند.

*سازمان ملل قوانین عادلانه ای وضع کند که کشورها به میزان درگیری که با مواد مخدر دارند، رفتار عادلانه ای برای مبارزه داشته باشند.

*نمی شود در ایران و روسیه مرتبا هزینه دهیم. ترانزیت مواد مخدر بیشتر از مسیر ایران و پاکستان و برخی کشورهای دیگر صورت می گیرد بنابراین باید منشأ را کنترل کرد.

*دولت افغانستان می گوید توانایی کافی برای مبارزه با مواد مخدر ندارد، تلاش می کند اما باید کشورهایی که در افغانستان مستقر هستند را به کار گرفت.

*برای کشورهای روسیه، ایران، چین، تاجیکستان و پاکستان در مسیر ترانزیت هستند مبارزه با مواد مخدر بسیار پراهمیت است. کشورهای عضو ناتو باید به وظایف خود عمل کنند و موضوع مبارزه سهم گذاری شود تا مبارزه با مواد مخدر جدی پیگیری شود.

*باید با سرمنشأ تولید مواد مخدر برخورد کنیم و باید روش های مبارزه با مواد مخدر در کشورها را نیز بررسی کنیم. قبول داریم که غیر از مواد مخدر سنتی، مواد مخدر شیمیایی نیز تولید می شود، و می توانیم در این زمینه روش های مختلفی برای مبارزه با مواد مخدر بحث کنیم.

*ما در جمهوری اسلامی قوانین روشنی برای مواد مخدر داریم و بیش از 4 هزار نفر در زمینه مبارزه با مواد مخدر به شهادت رسیده اند سازمان ملل اعلام کرده است که درصد کشفیات مواد مخدر از سوی نیروی انتظامی ایران حدود 80 درصد بوده است که سهم زیادی در دنیا دارد، بنابراین باید در زمینه تجهیزات و امکانات دیگری که بشود مبارزه را گسترده کرد به نیروی انتظامی کمک شود.

*در حال حاضر ایران و روسیه با هم تبادل اطلاعات دارند، ولی باید حتی تبادل اطلاعات گسترش پیدا کند تا باندهای قاچاق شناسایی شود، این ساز و کار باید مورد توجه قرار گیرد و امیدوارم کنفرانس که به اتکای دومای روسیه برگزار شده مفید باشد.

در ادامه اهم صحبت‌های علی لاریجانی در کنفرانس خبری پس از دیدار رییس دومای روسیه را بخوانید:


* در زمینه مبارزه با تروریسم همکاری های مشترکی بین ایران و روسیه وجود دارد در این زمینه کشورهای زیادی در خصوص مبارزه با تروریست حرف می زنند اما در نهایت ایران و روسیه در این زمینه عمل کردند و ضربه های مهمی به تروریست مخصوصا داعش در سوریه زده اند.

* مذاکرات ایران و روسیه در خصوص مبارزه با تروریسم و همکاری مشترک در این زمینه همچنان استوار است چرا که تروریست ها ضربه خورده اند اما از بین نرفته اند و می توانند در جای دیگری حضور پیدا کنند.

* از ابتدا در زمینه حل مسئله یمن تاکید به راه حل سیاسی داشتیم و عنوان شد که گروه های سیاسی دولت وحدت ملی ایجاد کنند اما برخی کشورها می خواهند از طریق نظامی موضوع را پیگیری کنند که توفیق پیدا نخواهند کرد و ما مجددا بر راه حل همکاری سیاسی تاکید می کنیم.

* صحبت های اسرائیل مبنی بر ضربه زدن به مواضع ایران در سوریه حرف های گزافی است و ربطی به نیروهای ایرانی ندارد و آن ها نمی توانند در این زمینه دسترسی داشته باشند. اما رفتار اسرائیل رفتار نظامی گری در سوریه است و آن را محکوم می کنیم و متاسفانه برخی کشورها رفتارهای ماجراجویانه در منطقه دارند اما موفق نخواهند شد.
29215

 

کد خبر 733877

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =