چه ساعت‌هایی احتمال وقوع زلزله در ایران بیشتر است؟

تحقیقات محقق آمریکایی نشان می‌دهد که احتمال لرزش زمین در برخی ساعات روز بیشتر است.

نیو صدر: شاید بیشتر از صد سال است که دانشمندان به دنبال راه‌های مختلفی برای پیش‌بینی زلزله‌اند، اتفاقی که به دلیل ساختار بسیار پیچیده زمین تا الان نیافتاده است، با این وجود چند سالی است که دیوید نبهن یکی از شهروندان لس‌آنجلس مدعی شده که برخی از زلزله‌های قوی را می‌توان با روشی علمی پیش‌بینی کرد.

او تا حالا ۴ کتاب درباره پیش‌بینی زلزله نوشته است و معتقد است برای فهم زلزله باید نگاه‌ها را از زمین به سمت آسمان ببریم. نبهن بر اساس نتایج تحقیقاتش ادعا می‌کند که علاوه بر نیروی هسته زمین، نیروی فرعی دیگری هم منجر به لرزش زمین می‌شود؛ نیروی جاذبه ماه و خورشید.

در رابطه با نتایج این تحقیقات، اینکه آیا گذاره‌های آن در کشوری مثل ایران صدق‌ می‌کند یا نه و ... نبهن گفتگویی با خبرآنلاین داشت که در ادامه می‌خوانید:

  آقای نبهن شما بر اساس تحقیقاتی که در این مدت انجام داده‌اید ادعا کرده‌اید که جاذبه یکی از عوامل زلزله است، آیا این حرف شما این معنا را دارد که حرف دیگر زمین‌شناسان را رد می‌کنید؟

من با چیزی که عامل زلزله است مخالفت نمی‌کنم، بدیهی است که با انرژی هسته‌ی کره زمین صفحه‌های زمین حرکت می‌کنند و این باعث ایجاد زلزله می‌شود، بحث من این است که برخی مواقع جزر و مد می‌تواند یک زلزله درحال وقوع را شدیدتر کند. این باعث می‌شود بتوانیم برخی لرزه‌ها را پیش‌بینی کنیم، چون ما می‌توانیم مکان ماه و خورشید را هنگامی فشار جزر و مد به بیشترین حد ممکن رسیده تخمین بزنیم. بنابراین من با اصول لرزه‌نگاری مخالف نیستم، فقط می‌خواهم توجهات را به نیروی فرعی دیگری جلب کنم؛ اینکه به جای اینکه به زمین نگاه کنیم به آسمان هم نگاه کنیم. این موضوع نیروی کوچک دیگری را هم به معادلاتی که درباره زلزله وجود دارد اضافه می‌کند.

چه شد که به این نتایچ رسیدید؟

من با ده‌ها راه مختلف به این نتیجه رسیدم، من سال‌ها به عنوان شهروند، معلم و هماهنگ‌کننده آمادگی با زلزله در لس‌آنجلس زندگی کرده‌ام. در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه  ۹۰ میلادی ۴ بار به علت زلزله از خواب بیدار شدم، همه‌ این زلزله‌ها در سپیده‌دم رخ دادند. این تصادف عجیب باعث شد که همه زلزله‌های بزرگ لس‌آنجلس را در قرن بیستم و جزر و مدهای خورشید و ماه را مطالعه کنم، همانطور که در جدول پایین می‌بینید همه‌ زلزله‌های بزرگ در زمانی رخ داده که یا سپیده‌دم بوده یا گرگ و میش. همچنین این زلزله‌ها درست زمانی رخ داده‌اند که ماه یا کامل بوده یا به کامل بودن بسیار نزدیک بوده.  

ردیف

جزر و مد توسط ماه

زمان ماه

جزر و مد خورشیدی

زمان روز

قدرت

مکان زلزله

تعداد کشته

۱

ماه کامل- ۲۴.۸۸ ساعت

گرگ و میش- ۵:۵۴ عصر

۶.۴

لانگ بیچ

۱۱۵

۲

ماه نو- ۱۱.۶۵ ساعت

سپیده دم- ۴:۵۱ صبح

۷.۳

گورمان

۱۲

۳

ماه کامل- ۱۷.۳۵ ساعت

سپیده دم- ۶ صبح

 

۶.۶

سیلمر

۶۵

۴

 

سپیده دم- ۷:۴۲ صبح

۵.۹

ویتیر

۸

۵

ماه کامل- ۳۵.۷۳ ساعت

سپیده دم- ۷:۴۳ صبح

۵.۸

سیرا مادره

۲

۶

 

سپیده دم- ۴:۳۰ صبح

۶.۷

نرفریج

۶۰

با گذشت سال‌ها متوجه شدم با اینکه من اولین کسی بودم که زمان مشخصی را برای زلزله ساحل غربی آمریکا مشخص کردم (سپیده‌دم و گرگ و میش‌)، من اولین کسی در جهان نبودم که درباره این موضوع نوشته باشد، در واقع در طول ۱۷۵ سال صدها متن علمی درباره تاثیر جزر و مد زلزله منتشر شده است.

پس براساس شواهد تجربی زلزله‌های لس‌آنجلس در قرن اخیر و تحقیقاتی که از فرضیه من حمایت می‌کردند، به این نتیجه رسیدم که شاید در هنگام طلوع و غروب خورشید یا ماه کامل و ماه نو احتمال وقوع رخداد‌هایی با احتمال بیشتر از بقیه در حوزه زلزله در غرب ساحل آمریکا بیشتر باشد.

بر اساس فرضیه شما چگونه می‌شود زلزله‌ها را پیش‌بینی کرد؟

تا الان یافته‌های من زلزله‌های بزرگ را پیش‌بینی کرده است، البته باید تاکید کنم که این فرضیه من نیست که توسط جزر و مد بتوانم زمان دقیقی را برای زلزله پیش‌بینی کنم، من فقط از اتفاقاتی می‌گویم که احتمال وقوع آنها بیشتر است. این را هم باید بگویم که در دو دهه اخیر من بارها از وقوع یک زلزله بالای ۵ ریشتر در یک روز و زمان خاصی هشدار دادم و این اتفاق با ساعت‌ها و دقایقی فاصله رخ داده است.

بر این اساس، می‌توان زلزله‌های محتمل دیگر در ایران را هم پیش‌بینی کرد؟

باید بگویم حرف‌هایی که در رابطه با افزایش احتمال وقوع زلزله هنگام طلوع و غروب خورشید زدم اگر درست باشند فقط در رابطه با ساحل غربی آمریکا صدق می‌کند. دانشمندان زیادی از اوایل دهه‌ی ۱۸۹۰ میلادی زیادی در رابطه با ساعت محتمل زلزله تحقیقاتی انجام داده‌اند، اما این تحقیقات می‌گویند زلزله‌ها بیشتر در هنگام عصر یا نیمه شب رخ می‌دهد. در واقع به گفته برخی دانشمندان در هند، پاکستان، ایران، ژاپن، ایتالیا و آمریکای مرکزی احتمال وقوع زلزله در این ساعت‌ها بیشتر است. تاکید می‌کنم با اینکه بسیاری از دانشمندان قبول دارند که روزهایی که ماه کامل است احتمال وقوع زلزله در همه‌جا بیشتر است ولی شرط افزایش احتمال لرزش زمین هنگام غروب و طلوع خورشید فقط در غرب ساحل آمریکا صدق می‌کند، من این موضوع را با توجه به منطقه جغرافیایی خاص این منطقه کشف کرده‌ام.

و سوال آخر، بسیاری کار شما را غیرعلمی می‌دانند پاسخ شما به این ادعا‌ها چیست؟

کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند باید تغییری که در دیدگاه علمی ایجاد شده را ببینند، تحقیقات جدیدی که مجلات علمی معتبر منتشر شده تقریبا از همه حرف‌هایی که در این مدت زده‌ام حمایت می‌کنند.

۴۷۲۳۷

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 733924

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
  15 20
  در داخل و خارج از کشور همه متخصصین و دانشمندان واقعی به درستی اعلام می کنند که زلزله تا امروز قابل پیشگویی نیست و هیچ ربطی هم به عوامل تخیلی مثل اثر ماه و ستاره ها و آب و هوا و هارپ و ... نداره. باز هم شما با یک نفر غیر متخصص خیالاتی که حرفهای غیر علمی و یا بر اساس شبهه علم می زنه مصاحبه می کنین و بین مردم مطالب بی اساس رو شایع می کنین. هزاران نفر در دنیا بر اساس باورهای خرافی و تخیلاتشون کتاب می نویسند و سایت های فروش کتاب در خارج از کشور پر است از کتب غیر علمی و خرافی. مگه هر کس چهار جلد کتاب نوشت باید باهاش مصاحبه کرد؟ اونهم در شرایطی که بدلیل وقوع صوانح طبیعی جامعه روی یک موضوع خاص حساسه. بعضی کارهای ژورنالیستی اگر چه در دنیا معموله ولی از اخلاق مطبوعاتی بدوره.
  • بی نام IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
   1 1
   علی آقا سوانح درسته نه صوانح ضمنا من حرف این بنده خدا رو قبول کردم ببین یک موضوع طبیعی هست.وقتی بر اثر جزر و مد تا چند متر سطح آب دریا افزایش یا کاهش پیدا میکنه یعنی با نیروی جاذبه خودش داره تاثیر میزاره.لذا این تاثیر روی آب یا خاک اتفاق می افته و از حجم فشار بر روی لایه های پایین تر کم میکنه و لذا اون لایه ها راحت تر جابه جا شده و زلزله بوجود میاد. البته اسنتباط من هست و علمی نیست
  • بی نام IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
   1 0
   مثل اینکه نفع شما توی سانسور خبر زلزله خوابیده؛ اگر توجه کنی ایشون محقق هستند و انتشار تحقیق محققین یکی از ارکان کار رسانه هست.
  • بی نام DE ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
   1 0
   هموطن مون علي آقا كاملاً درست و متين فرمودند صحبتهاي اين آقا هيچ مباني درستي نداره. . خبر آنلاين دوست داشتني هر مطلبي رو توسايتتون نزاريد سطح كارتون واقعاً پايين مياد.
 • علیرضا A1 ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
  3 1
  ضمن اینکه بیشتر زلزله ها در ایران اواخر پائیز و اوایل زمستان و اواخر بهار رخ داده اند کمتر زلزله ای در ایران در فصل تابستان رخ داده است
 • بی نام DE ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
  2 1
  منم هر چی زلزله احساس کردم، بالای ۴ ریشتر، شب بوده و فصول سرد. حالا بیام کتاب بنویسم که به خاطر سرد شدن زمین و منقبض شدن سنگ ها انرژی زیر گسلها می تونه آزاد بشه؟
 • بی نام RO ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
  1 1
  زمان 1یا2روزقبل وبعد ازخسوف ونیزکودکان 3تا5ساله یک ماه قبل ازوقوع آن به شدت بی قراری می کنندوبه تنهایی نمی خوابند
 • بی نام A1 ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
  0 1
  جزر و مد تاثیر داره ولی نمیشه باهاش زلزله رو پیش بینی کرد ایران هم پر از گسل هست کسانی که ادعای پیس بینی زلزله دارند کالا دروغ میگن تا الان نمیشه بعدا نمیدونم
 • بی نام IR ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
  0 2
  به نظر من با کنترل گازهای خروجی چشمه های ابگرم و اتشفشانها میتوان به زمان وقوع زلزله پی برد.چون این مکانها به اعماق زمین راه دارند
 • بی نام A1 ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۵
  2 3
  شما اول برو املاي صوانح رو ياد بگير سوانح